Dziecko dusi się – to może być pierwszy objaw tego wirusa. Lekarze biją na alarm, coraz więcej chorych

Wirus RSV niebezpieczny dla dzieci.
Wirus RSV niebezpieczny dla dzieci. nenovbrothers / 123RF
Wirus RSV atakuje głownie dzieci. Najnowszy raport nie pozostawia złudzeń, w poprzednim sezonie aż 6 dzieci zmarło w wyniku zakażenia, a dwukrotnie wzrosła liczba hospitalizowanych dzieci. Sprawdź, jak wykryć wirus RSV, jak długo trwa leczenie, czy można zaszczepić dziecko na RSV.


Wirus RSV - ponad tysiąc zachorowań w woj. mazowieckim
Krajowy Nadzór Neonatologiczny przygotował raport odnośnie zachorowań w sezonie 2016/17. Wynika z niego, że dwukrotnie wzrosła liczba wcześniaków, u których potwierdzono zakażenie wirusem RS, czyli wirusem syncytium nabłonka oddechowego (RSV). W województwie mazowieckim odnotowano 1081 zachorowań, co w porównaniu do 545 w latach 2016/17 może budzić niepokój lekarzy. Problem dotyczy niemowląt poniżej 6. miesiąca życia, a znaczna część dzieci miała od 5. do 16. tygodni.
prof. Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka prezes Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego

W samym województwie mazowieckim zgodnie z danymi NFZ, u dzieci urodzonych, w tym przedwcześnie, mieliśmy ponad tysiąc takich zachorowań. To mała epidemia. W związku z tym bijemy na alarm. Dążymy do tego, by nakłonić decydentów do rozszerzenia profilaktyki przeciwko wirusowi RS na wszystkie dzieci urodzone przedwcześnie.

Co to jest wirus RSV?
Syncytialny wirus oddechowy, bo tak brzmi polska nazwa tego wirusa, uznawany jest za najczęstszy patogen wywołujący zapalenia oskrzelików i zapalenia płuc u dzieci. W publikacji napisanej m.in. przez kierownika Kliniki Pediatrii, Nefrologii i Alergologii Dziecięcej, Bolesława Kalickiego czytamy na temat wirusa RSV i związków z astmą oskrzelową.
Bolesława Kalicki, kierownik Kliniki Pediatrii, Nefrologii i Alergologii Dziecięcej

Zakażenie syncytialnym wirusem oddechowym stanowi przyczynę około 17–20% wszystkich hospitalizacji dzieci w wieku niemowlęcym. Zakażenie tym patogenem prowadzi do zaburzenia równowagi limfocytów Th1/Th2 na korzyść Th2, co może wskazywać na dalsze związki z astmą oskrzelową. Przypuszcza się, że infekcja RSV może jedynie ujawniać dzieci z genetyczną predyspozycją do tego rodzaju odpowiedzi.

Na RSV najczęściej zapadają dzieci do 2.roku życia, często też choroba powraca."Szacuje się, że w grupie dzieci do 5. roku życia w około 10–20% przypadków dochodzi do ponownego zakażenia, w tym u dzieci do 3. roku życia odsetek ten sięga nawet 70%. Wtórne infekcje występują głównie u dzieci w żłobkach, u członków rodziny, hospitalizowanych niemowląt uprzednio niezarażonych wirusem oraz pracowników szpitali”.

Objawy wirusa RSV
Nieżyt nosa, suchy kaszel, niechęć do jedzenia, ślinotok oraz pienista wydzielina z ust. Może pojawić się także duszność wydechowa, bezdechy (u niemowląt), oraz zasinienie twarzy. W celu rozpoznania choroby, lekarze często zlecają wykonanie badania Rtg, które powinno wykazać zacienienia, pola rozedmy następczej oraz nadmiernego upowietrznienia płuc.
źródło: Medexpress
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...