Zaczyna się od niewinnego kaszlu, ale to kwestia godzin. Matka ostrzega innych

Zapalenie oskrzelików u 6-tygodniowej dziewczynki.
Zapalenie oskrzelików u 6-tygodniowej dziewczynki. screen Facebook
Niewiele brakowało, by ta 6-tygodniowa dziewczynka nie przeżyła. Matka apeluje na Facebooku do innych rodziców i prosi, by nie lekceważyli objawów.


Wystarczą godziny, by dziecko trafiło do szpitala
Zaczyna się niewinnie – wystarczy zwykłe przeziębienie, katar i kaszel, by kilka dni później (czasem kilka godzin) dziecko znalazło się w szpitalu, podłączone do aparatury umożliwiającej mu oddychanie. Myah miała zaledwie 6 tygodni, gdy trafiła do szpitala z ostrym zapaleniem oskrzelików. Mama dziewczynki, Beth Foster, ostrzega rodziców i prosi, by nie lekceważyli kataru i kaszlu u dziecka, zwłaszcza zimą. To w okresie jesienno-zimowym niemowlęta i małe dzieci są najbardziej narażone na zakażenie wirusem RS i infekcję.

Beth Foster opublikowała na Facebooku post, w którym apeluje do rodziców niemowląt i małych dzieci, by konsultowali z lekarzem każdą infekcję. Gdy jej 6-tygodniowa córeczka Myah trafiła do szpitala, pielęgniarki od razu podały jej tlen. Były zaskoczone, że dziewczynka jest w tak ciężkim stanie i rodzice, zamiast wezwać karetkę, pojechali do lekarza, który skierował ich do szpitala. – Dla rodzica nie ma nic gorszego. Nawet jeśli twoje dziecko ma zwykły kaszelek czy przeziębienie, skonsultuj się z lekarzem. Proszę, uświadamiajcie innych. Przed tym zdarzeniem nawet nie wiedzieliśmy, co to jest zapalenie oskrzelików – napisała Beth.
Co to jest zapalenie oskrzelików i jakie są objawy?
Zapalenie oskrzelików to choroba infekcyjna dolnych dróg oddechowych wywołana zakażeniem wirusowym. W 80 proc. przypadków chorobę wywołują wirusy RS (nabłonka oddechowego), w pozostałych m.in rynowirusy, wirusy grypy i grypy rzekomej czy adenowirusy. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, czyli poprzez przeniesienie drobnoustrojów w trakcie kichania lub kaszlu. Choć u większości dzieci choroba przebiega łagodnie, zdarza się, że wystąpienie infekcji wymaga hospitalizacji.

Sezon zachorowań rozpoczyna się już w listopadzie lub grudniu, a kończy w marcu lub kwietniu. Pierwsze objawy choroby przypominają przeziębienie: pojawiają się katar, kaszel, czasem występuje stan podgorączkowy. Po kilku dniach kaszel narasta, występują duszności spowodowane pojawiającą się trudną do odkrztuszenia wydzieliną. Dziecko ma problemy z oddychaniem, męczy się przy jedzeniu. Podczas oddychania wykorzystuje dodatkowe mięśnie, co można zauważyć, obserwując ruch klatki piersiowej i brzuszka.


Co to jest wirus RS (RSV)?
Syncytialny wirus nabłonka oddechowego, bo tak brzmi polska nazwa tego wirusa, uznawany jest za najczęstszy patogen wywołujący zapalenia oskrzelików i zapalenia płuc i główna przyczyna infekcji u dzieci do 2. roku życia. Do zakażenia wirusem RS dochodzi najczęściej przez kontakt z innym członkiem rodziny – starszym rodzeństwem, które mogło zarazić się w przedszkolu lub w szkole. Wirus przenosi się również przez kontakt z zakażonymi przedmiotami. Do czynników zwiększających ryzyko zakażenia RSV należą: palenie papierosów przez rodziców, astma występująca u członków rodziny, krótki okres karmienia piersią, przebywanie wśród tłumów ludzi (np. w komunikacji miejskiej czy w centrach handlowych).
Źródło: pediatria.mp.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Wyprawka dla noworodka - co kupić dla dziecka? Pełna lista
0 0Genialny patent na sen dla mam. Tego mogą nam pozazdrościć nasze babcie!