Mężczyzna zrobił dla żartu test ciążowy. Nie wiedział, że pozytywny wynik uratuje mu życie

Rak jądra może być wykryty dzięki testowi ciążowemu.
Rak jądra może być wykryty dzięki testowi ciążowemu. puhhha / 123RF
Czasem są sytuacje, gdy publikowanie zdjęć w mediach społecznościowych, może przynieść wiele pożytku. Tak, jak w przypadku tego pana, któremu być może uratowało to życie.

Od żartu do ratowania życia
18-latek postanowił zrobić eksperyment i wykonać test ciążowy. Gdy pojawiły się dwie czerwone kreski, sygnalizujące, że osoba, która wykonała test, może być w ciąży, śmiechom nie było końca. Chłopak postanowił podzielić się tą zabawną historią z innymi internautami, ale ku jego zdumieniu szybko pojawiły się ostrzeżenia. "Idź do lekarza" "Nie bagatelizuj tego", "To oznaka choroby".

Choć informacje wydały mu się nieprawdziwe i mało prawdopodobne, to zaczął odczuwać niepokój z tym związany. Udał się więc do lekarza i zapytał, czy jest możliwe, by wynik testu ciążowego wskazywał na jakąś męską dolegliwość. Specjalista nie miał wątpliwości, skierował nastolatka na dodatkowe badania, które potwierdziły toczący się w jego ciele proces nowotworowy. Diagnoza: rak jądra i to najgroźniejsza odmiana, czyli rak kosmówkowy.

Jak to możliwe?
Jakim cudem pozytywny test ciążowy może być wskazówką odnośnie raka u mężczyzn? U obojga płci występuje podwyższone wydzielanie hormonu zwanego gonadotropiną kosmówkową hCG, co u kobiet wskazuje na ciążę, a u mężczyzn niestety na możliwość choroby nowotworowej. Komórki plemnikotwórcze dzielą się w nieprawidłowy sposób i wówczas wydzielane są hormony tak samo, jak z łożyska ciężarnej.


Jakie są objawy raka jąder?
Rak jądra to nowotwór, który najczęściej występuje u młodych mężczyzn. W Polsce jest około 800 przypadków rocznie. Im wcześniej zostanie zdiagnozowany, tym lepsze rokowania. Najczęstszym objawem raka jąder jest powiększenie jądra, ale nie dające dolegliwości bólowych. Czasem na mosznie pojawia się zaczerwienienie albo niebolesna masa, która nie da się oddzielić od jądra. Wtedy jest to już wyraźny sygnał, by udać się do lekarza. Z czasem rozwijającej się chorobie towarzyszy ciężar w mosznie oraz szybko narastające powiększenie, ze względu na gromadzący się płyn, a także ból i dyskomfort.

Rak jądra często lekceważony przez młodych mężczyzn szybko daje przerzuty. Objawy świadczące o zaawansowaniu choroby, to: ból jamy brzusznej, kaszel, duszności, krwioplucie, bóle kostne, wzrost masy mięśniowej i zwiększone owłosienie skóry.

Jak wykryć raka jądra?
Młodzi mężczyźni podobnie jak kobiety, powinni badać się regularnie. Samobadanie zalecane jest co najmniej jeden raz w miesiącu, a gdy wyczują pod palcami twardy guz, powinni jak najszybciej udać się do lekarza. W celu potwierdzenia diagnozy wykonuje się badanie ultrasonograficzne oraz usuwa się jądro. Badania histopatologiczne, tomografia, badanie stężenia markerów nowotworowych i biochemia, wskazują, jakie dalsze leczenie powinno być podjęte.
źródło: Zwrotnik Raka
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE