"Przytyłam 8 kg i byłam ciągle zmęczona. Dopiero 4. lekarz powiązał fakty"

Choroby Hashimoto nie wolno lekceważyć, wymaga leczenia.
Choroby Hashimoto nie wolno lekceważyć, wymaga leczenia. inspirestock / 123RF
Problem dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Czasem pojawia się kilka objawów teoretycznie niezwiązanych ze sobą. Bez patrzenia na problem całościowo lekarz nie jest w stanie zdiagnozować choroby, która wymaga leczenia.

Często jest tak, że idziemy do lekarza, a ten wypytuje nas o objawy złego samopoczucia, zleca morfologię i łagodzi najbardziej problematyczny z objawów. Niestety nie jest to rozwiązanie, a jedynie chwilowe wyciszenie sprawy. Problemy z tarczycą ma dziś ponad 300 milionów osób na świecie, niestety połowa z nich o tym nawet nie wie, bo lekarze nie odkryli źródła złego samopoczucia.

List czytelniczki – "Zaoszczędzę wasz czas"
List do redakcji

Zaczęło się od tego, że budziłam się zmęczona, choć specjalnie zaczęłam wcześniej kłaść się spać. Potem zauważyłam problemy ze skórą, była coraz bardziej sucha, osłabiły się paznokcie i włosy.

Myślałam – przesilenie wiosenne, zmęczenie pracą. Po co z tym iść do lekarza? Niepokoiło mnie jednak bardzo to, że z miesiąca na miesiąc byłam coraz grubsza. Najpierw dwa kilogramy, potem 4. Nawet nie wiem, kiedy i jak, okazało się, że przytyłam prawie 8 kilo. To było najgorsze, bo nie działały żadne ćwiczenia, żadne diety. Nie mogłam wrócić do swojej wagi.

Bóle mięśni i zaparcia tłumaczyłam sobie nadwagą i stresem. Poszłam do jednego lekarza, drugiego. Żaden nie wpadł na pomysł zbadania hormonów tarczycy. Doszukiwano się innych schorzeń, a nie jednego z podobno najbardziej oczywistych. Niedoczynność tarczycy, jest częstym schorzeniem. Czemu lekarze nie wiążą ze sobą szybciej objawów? Zlecenia wykonania badania TSH nie jest trudne, a już wtedy widać, czy są jakieś nieprawidłowości i czy trzeba pogłębiać diagnostykę. Gdy więc macie podobne objawy, koniecznie powiążcie je ze sobą i zapytajcie lekarza – a może to Hashimoto? Zaoszczędzicie sobie czas.

Co to jest choroba Hashimoto?
Pro Medica Media
Choroba Hashimoto

Choroba Hashimoto jest najczęstszą przyczyną zapalenia tarczycy i jedną z najczęstszych przyczyn wola, czyli powiększenia gruczołu tarczowego. Niestety, przyczyny tej choroby są nieznane. Należy ona do obszernej grupy schorzeń nazywanych autoimmunologicznymi. W tej grupie chorób organizm zwraca się przeciw sobie. Układ immunologiczny normalnie nastawiony na zwalczanie bakterii, wirusów, ulega tutaj rozregulowaniu i zaczyna "atakować" własne komórki. W zależności od tego, jakie tkanki i narządy ulegają temu niezrozumiałemu aktowi autoagresji, mamy do czynienia z różnymi zespołami objawów.

Objawy Hashimoto
Atak układu immunologicznego i towarzyszące mu zapalenie niszczą miąższ tarczycy, w związku z czym produkuje ona coraz mniej hormonów T4 i T3. Choroba ma charakter przewlekły i zmiany są nieodwracalne. Charakterystyczne objawy to: osłabienie, zmęczenie, bóle mięśni, chłód, spowolnienie fizyczne i psychiczne, depresja, zaburzenia koncentracji, nerwowość, bezsenność, obrzęki twarzy, szorstkość skóry, wzrost wagi prowadzący do otyłości,nadmierna potliwość, zaparcia, zatrzymywanie wody w tkankach, obfite krwawienia menstruacyjne.
Hashimoto — diagnostyka
W celu potwierdzenia choroby należy wykonać pakiet badan: TSH, ft3, ft4, PRL, TPO, TG i USG tarczycy. Norma badania TSH najczęściej zlecanego przez lekarza wynosi 0,27-4,2 µlU/ml. Warto także wykonać badanie USG tarczycy, w którym wykrywa się hypoechogeniczny miąższ tarczycy.

Hashimoto — leczenie
Niedoczynność tarczycy leczy się poprzez podawanie preparatu tyroksyny. Dawka ustalana jest ze względu na ciężar ciała oraz indywidualne reakcje na lek. Nieleczona niedoczynność u dzieci może być przyczyną niedorozwoju umysłowego. Należy przestrzegać odpowiedniej diety i informować lekarza o wszelkich pojawiających się zmianach. Leczenie może trwać przez całe życie, wiec warto dbać o swoje zdrowie i stosować się do zaleceń lekarza. Powikłaniem może niestety być ryzyko wystąpienia pierwotnego chłoniaka złośliwego tarczycy albo częściej występującego u osób chorych na Hashimoto raka brodawkowatego tarczycy. Nie można bagatelizować choroby.
źródło: Pro Medica Media
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE