Kiedy dziecko jest zbyt małe, by wziąć prysznic?

Kiedy dziecko jest gotowe samodzielnie brać prysznic?
Kiedy dziecko jest gotowe samodzielnie brać prysznic? Prawo autorskie: zaikina / 123RF Zdjęcie Seryjne
To spora oszczędność czasu i wody, ale może wiązać się z niebezpieczeństwem, gdy dziecko jest zbyt małe.

Zaczynamy od kąpieli niemowląt w wanience, potem duża wanna lub prysznic. Potem, znaczy kiedy? W jakim wieku dziecko może samodzielnie wziąć prysznic?

"Próbowałem z moim 4-latkiem, ale okazało się zbyt stresujące. Jego nogi ślizgały się. Unikał wody, jakby była kwasem. Skończyło się histerycznym płaczem, gdy szampon naleciał mu do oczu".

"Moja 6-latka wydaje się gotowa. Stopniowo przechodzimy od kąpieli do prysznica na stałe. Mogę na chwilę zostawić ją pod prysznicem i to znacznie ułatwia mi wieczór. Wystarczy, że przypomnę, żeby użyła odżywki, a pod koniec podam ręcznik".

"Moje 8-letnie dziecko krzyczy, biegnąc po schodach: "Prysznic!". Kiedy zauważyłam, że woda leci od pół godziny, zawołałam: "Czas, aby wyjść!". Tak to u nas wygląda. To zdecydowanie ułatwia życie, kiedy dzieci mogą już same brać prysznic. Dosłownie oszczędza czas i pieniądze, ale i moje zdrowie. Zamiast wyginania się nad wanną, obolałych od codziennego pochylania pleców, sprzątania wszystkich gumowych zabawek, mogę spokojnie zrobić kolację czy skopić się na młodszym dziecku".

W jakim wieku dziecko może samodzielnie wziąć prysznic?
Najlepiej obserwować własne dzieci i zgodnie z ich indywidualnym rozwojem, umiejętnościami zadecydować, że przyszła pora, by samodzielnie brały prysznic. Różnice w rozwoju między dziećmi w tym samym wieku bywają ogromne. Większość w wieku 3 lat nie potrafi samodzielnie myć włosów, ale są i takie, które potrafią namydlić włosy i chętnie podstawiają głowy pod bieżącą wodę, by spłukać szampon. Oczywiście w tej kwestii chłopcy mają łatwiej.

Najczęściej jednak dzieci nie lubią, gdy woda leci im do oczu. Z myciem ciała idzie im znacznie lepiej i zazwyczaj bez problemu radzą sobie z nim kilkulatki. Jeśli widzisz, że twoje dziecko ma problem z samodzielnym prysznicem, nie staraj się przyspieszać tego momentu na siłę. Przyjdzie czas na naukę samodzielności. W końcu do 18 roku życia nie będzie mydliła mu pleców.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE