Tego nie rób podczas pierwszej kąpieli. Podpowiadamy, jak umyć noworodka

gekaskr / 123RF Zdjęcie Seryjne
gekaskr / 123RF Zdjęcie Seryjne
Dla wielu rodziców kąpiel pierwszego dziecka jest dużym stresem. Obawiają się, czy nie uszkodzą niemowlaka podczas wkładania do wanienki, nie wiedzą, jaką temperaturę powinna mieć woda i co zrobić, żeby dziecko się nie zachłysnęło. Praktyka czyni mistrza, jednak zanim przystąpisz do wieczornych rytuałów, warto sprawdzić, czy znasz kilka podstawowych zasad.

1. Źle ogrzane pomieszczenie
Warto zadbać o to, aby brzdąc nie uległ ani wychłodzeniu, ani przegrzaniu. Nie tylko może nabawić się przeziębienia, ale następna kąpiel po prostu będzie mu się źle kojarzyć. Zatroszcz się o to, aby nagrzać pomieszczenie, w którym odbędzie się kąpiel. Pozwoli ci to uniknąć przeziębienia, a przy okazji – wyjęcie z wody nie wywoła dużego szoku u malucha.


2. Zbyt ciepła woda
Niemowlaki powinno się kąpać w ciepłej wodzie, ale niezbyt gorącej. Zbyt nagrzana woda może doprowadzić do oparzeń. Optymalna temperatura wody wynosi 32 – 37 stopni. Najlepiej kontrolować ją już podczas nalewania specjalnym termometrem do wanienki. Metoda sprawdzania temperatury łokciem, stosowana przez niektórych rodziców, jest mało precyzyjna. Odradzamy ją szczególnie świeżo upieczonym mamom i tatom.

3. Moczenie pępka
Zanim kikutek pępowiny wyschnie, stwardnieje, a ostatecznie – odpadnie, może przysporzyć niemało stresu rodzicom. Ranka, która powstaje po odcięciu pępowiny, goi się ok. dwóch tygodni. W tym czasie wymaga szczególnej pielęgnacji. Wielu lekarzy zaleca przemywanie pępka przegotowaną wodą z mydłem. To dobry sposób na odkażenie ranki, staraj się jednak nie moczyć pępka podczas kąpieli. Nie wpadaj w panikę, jeśli woda dostanie się do środka, a po kąpieli osusz dokładnie okolice pępka suchym sterylnym gazikiem tak, aby bakterie nie dostały się do ranki.


Oczyszczaj rankę podczas każdej zmiany pieluszki. Odradzamy stosowanie 70-procentowego spirytusu, który podrażnia skórę. Jeżeli nie jesteś przekonana do wody z mydłem, wypróbuj specjalne spreje odkażające albo popularną we Francji eozynę.

4. Brak wanienki dla dziecka
Kąpanie noworodka w wannie dla dorosłych to zły pomysł, ponieważ trudniej ci będzie zachować środki ostrożności. Na rynku dostępne są wanienki dla niemowląt, które polecamy ze względu na bezpieczeństwo dziecka. Bardzo wygodne rozwiązanie stanowi wkład do wanny, dostosowany swoim kształtem do anatomii małego człowieka. Da on tobie poczucie bezpieczeństwa i zapewni uczucie komfortu maluchowi. Warto także wypróbować wiaderka do kąpieli. Dzieci uspokajają się w nich, a nawet – zasypiają. Plastikowe ścianki okalają je jak łono matki, zaś pozycja siedząca z nóżkami zbliżonymi do brzucha pomaga uśmieżyć ból związany z kolką.

5. Stosowanie kosmetyków różnych marek
Częstym błędem popełnianym przez rodziców jest stosowanie kosmetyków różnych marek. Skóra małych dzieci, a zwłaszcza niemowląt, jest szczególnie wrażliwa i dlatego wymaga odpowiedniego doboru preparatów pielęgnacyjnych. Przede wszystkim należy pamiętać, aby stosować kosmetyki z jednej serii: płyn do mycia i kąpieli czy emulsję, krem, mleczko. W ten sposób można uniknąć interakcji składników czynnych zawartych w różnych seriach kosmetyków. Obniża to ryzyko podrażnienia skóry i uczulenia.

6. Źle dobrany skład preparatów do kąpieli
Zanim pójdziesz do supermarketu i sięgniesz po mydło z promocji, zastanów się dwa razy, czy naprawdę chcesz zrobić to swojemu dziecku? Wybierając kosmetyki dla swojej pociechy, zwróć uwagę na ich skład. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że wiele preparatów dla dzieci zawiera substancje, które mogą podrażniać skórę (dodatki zapachowe, barwniki i inne).
Dlatego przed zakupem danego specyfiku upewnij się, co dokładnie się w nim znajduje, czy powstał na bazie naturalnych składników, ma odpowiednie atesty. Godne polecenia są kosmetyki dostępne w aptekach, które wyróżnia najwyższy profil bezpieczeństwa. Są one odpowiednie także dla niemowląt i dzieci o zdrowej skórze – skutecznie pomagają zapobiegać wystąpieniu podrażnień.

7. Kąpiel z odkręconą wodą
Nigdy nie wkładaj dziecka do wanienki, kiedy woda jest odkręcona. Po pierwsze trudno ci będzie w ten sposób utrzymać odpowiednią temperaturę wewnątrz wanienki, po drugie możesz zalać mu buzię i doprowadzić do zachłyśnięcia.

8. Nieostrożne zanurzenie dziecka w wodzie
Zanurzając dziecko w wodzie pamiętaj, żeby jedną ręką podtrzymać jego delikatną główkę i szyjkę. Nie wkładaj maleństwa raptownie do wanienki, ale daj mu chwilę na przystosowanie się do nowych warunków. Nie przepełniaj również wanienki. Lepiej jest nalać mniej wody niż za dużo. Podczas kąpieli polewaj regularnie brzdąca, aby zapobiec jego wychłodzeniu.

9. Zostawienie niemowlaka bez opieki
Nigdy nie zostawiaj dziecka bez opieki, nawet na minutę, żeby odebrać telefon. Jeżeli dziecko straci równowagę, nabawi się traumatycznych wspomnień, nie będzie mogło zaczerpnąć powietrza, a w przyszłości kąpiel stanie się dla niego udręką. Nie wspominając nawet, do czego jeszcze może dojść.

10. Mycie oczu i uszu
Często popełnianym błędem jest podrażnienie oczu dziecka płynem, szamponem lub wodą z kąpieli. Uważaj, żeby piana nie dostała się do oczek dziecka i nie myj ich wodą z pomyjami. Zalecamy stosowanie dwóch namoczonych w przegotowanej wodzie gazików – każdego do jednego oczka. Dzięki temu nie podrażnisz spojówek i nie przeniesiesz żadnych infekcji z jednego oka na drugie.

Kolejnym kardynalnym błędem jest czyszczenie uszu patyczkami i wodą z mydłem. Wystarczy, jeśli przetrzesz małżowinę wilgotnym patyczkiem. Staraj się nie wlewać wody do środka uszka, a tym bardziej nie wygrzebuj z niego woskowiny. Takie zabiegi tylko ją ubijają, a uszko i tak samo się oczyszcza.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE