Koniec z rodzinami wielodzietnymi – szokujący pomysł naukowców na walkę z emisją CO2

Szwedzcy naukowcy znaleźli nietypowy sposób na ochronę środowiska.
Szwedzcy naukowcy znaleźli nietypowy sposób na ochronę środowiska. vitalinka / 123RF
Różne już były pomysły na walkę z emisją dwutlenku węgla do atmosfery, ale do tej pory nikt nie mieszał w to rodzin i nie upominał, ile powinno się mieć dzieci. Do czasu, aż grupa szwedzkich naukowców wpadła na pomysł.

Więcej dzieci = gorzej dla środowiska
Artykuł zawierający kontrowersyjne tezy ukazał się w magazynie "Environental Research Letters". Jeden z naukowców z Uniwersytetu w Lund, Seth Wynes postanowił podzielić się swoimi przemyśleniami. Razem ze współautorem badań Kimberly Nicholasem wysnuli hipotezę, że gdyby ludzie rodzili mniej dzieci, znacznie obniżyłaby się ilość dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych uwalnianych do atmosfery.
Naukowcy wskazali także inne, ale zdecydowanie mniej skuteczne metody walki z nadmierną emisją C02.
Seth Wynes z Uniwersytetu w Lund

Ustaliliśmy, że są cztery działania, które mogą skutkować istotnym zmniejszeniem emisji dwutlenku węgla: jedzenie diety opartej na warzywach; unikanie latania samolotami, rezygnacja z samochodu i decydowanie się na mniejszą liczbę dzieci.

Rezygnacja z samochodu zmniejsza emisję CO2 o 2,4 tony rocznie, a dieta wegetariańska — o 0,8 ton. Z kolei rezygnacja z lotu samolotem to "oszczędność" rzędu 1,6 ton przy CO2 przy jednym locie.

Największą "oszczędność" daje jednak rezygnacja z posiadania dziecka. Jedno dziecko mniej w rodzinie to roczna emisja CO2 niższa o 58,6 ton. Mówiąc prosto, urodzenie kolejnych osób, które wykorzystują więcej zasobów i wytwarzają coraz więcej dwutlenku węgla, będzie w dużym stopniu przyczyniać się do dalszych zmian klimatycznych.Odpowiedzialne jest za to coraz bardziej konsumpcyjne społeczeństwo.

Dobre rozwiązanie?
Według Weynesa i Nicholasa ich teoria jest może szokująca, ale jest w niej wiele prawdy. Poza tym poszukiwali oni, jak twierdzą, takich rozwiązań, które nie były do tej pory brane przez nikogo pod uwagę. Rzeczywiście, dotychczas nikt nie zabraniał ludziom decydować o tym, ile mogą mieć dzieci.

Problem jednak jest i warto zastanowić się, jak go rozwiązać. Wycinka drzew w Polsce na pewno temu nie sprzyja, gdyż według przeprowadzonych badań, by uporać się z emisją generowaną przez pojedynczą osobę, potrzeba aż 1000 drzew.
źródło:CBC News
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE