Reklama.
Co to jest porażenie kleszczowe? Rodzice kilkulatki zamieścili nagranie w mediach społecznościowych. Widok zdrowej dziewczynki, która nagle nie może utrzymać się na nogach, wstrząsnął wszystkimi.
Może cię zainteresować także: To NIE JEST sposób na usuwanie kleszczy. 5 tys. udostępnień filmu z "cudowną" metodą
Może cię zainteresować także: Naukowcy już wiedzą, dlaczego w 2018 r. wzrośnie liczba chorych na boreliozę
To było przerażające. Moja córka Evelyn zaczęła zachowywać się dziwnie. Po kąpieli próbowała nałożyć piżamkę i stale się przewracała. Myślałam, że żartuje sobie ze mnie, więc pomogłam jej położyć się do łóżka, bo było już późno. Była jednak niespokojna w czasie nocy i przeniosłam ją do mojego łóżka. Rano, gdy wstała, okazało się, że nie jest w stanie utrzymać się na nogach. Wyglądało to tak, jakby nie miała w nogach mięśni i kości. Dodatkowo pojawił się także ból w ramionach i z każdą chwilą czuła się coraz gorzej. Postanowiliśmy jak najszybciej jechać do szpitala.
Lekarz powiedział, że widział już dzieci z takimi objawami w podobnym wieku jak moja córka. Zaczął przeszukiwać włosy mojej córki i pokazał nam przyczynę naszych problemów. W skórę jej głowy wbity był kleszcz. Schorzenie, na jakie zapadła moja córka nazywa się paraliżem kleszczowym. Gdy zauważycie dziwne zachowanie u dzieci, musicie koniecznie sprawdzić, czy nie mają wczepionego kleszcza.
Czuję się strasznie, że nie zauważyłam tego wcześniej. Taki mały kleszcz, a jak ogromnie oddziałuje na ludzki organizm. Teraz moja córka czuje się już lepiej, od kiedy lekarz usunął pajęczaka. Jesteśmy z mężem nadal wstrząśnięci tym, co się stało, więc chcemy przestrzec wszystkich rodziców”.
Jeśli mamy odrobinę szczęścia i kleszcz, który nas zaatakował, jest zdrowy jak ryba, to powodów do radości nadal nie ma. Grozi nam bowiem, tzw. paraliż kleszczowy. Niektóre kleszcze w pewnym środowisku zawierają w ślinie bardzo silną neurotoksynę, która powoduje porażenie nerwowo-mięśniowe klatki piersiowej. Jeśli nie usuniemy w porę kleszcza, może to nawet doprowadzić do uduszenia. Szczególnie niebezpieczne te przypadki paraliżu są u dzieci i osób starszych lub gdy kleszcz lokalizuje się na szyi, w okolicy głowy.