"Moja córka przyniesie drogi prezent, a biedota niech nosi kwiatki" - awantura wśród rodziców w szkole

Wyścig o przychylność nauczyciela?
Wyścig o przychylność nauczyciela? smile19 / 123RF
Rodzice się awanturują, a czy ktoś zapytał nauczycieli, jakie jest ich zdanie na ten temat? Takich typowych "lizusów" nikt tak naprawdę nie lubi.

Zrzutka po 50, czy 100 zł? Voucher, czy słodycze? Przed zakończeniem roku szkolnego takie awantury są nieuniknione, a czy ktoś tak naprawdę zapytał nauczyciela, czego oczekuje?

Grunt, żeby było na bogato
Dzień Nauczyciela, imieniny i zakończenie roku szkolnego – to trzy święta, kiedy prezenty dla pedagogów płyną wartkim strumieniem. Pomysłowość rodziców jest nieograniczona i niestety często takie okazje wykorzystywane są do przypodobania się nauczycielowi. Dlatego ciężko jest w czasie spotkania ustalić rodzicom, co kupić i po ile się złożyć do wspólnej puli. Bo każdy ma inny pomysł, który w dużej mierze zależy od zasobu portfela.

Może cię zainteresować także: Prezenty z okazji Dnia Nauczyciela: za czy przeciw?


Kosz słodkich upominków i bukiet kwiatów to absolutna podstawa, są najczęściej wręczane nauczycielom. Czasem rodzice chcą jednak "wykazać się", idą na całość i kupują przedmioty, które wydają się im najlepszym rozwiązaniem. Wtedy do domów pedagogów trafiają albo trudne do wykorzystania upominki, czyli dziwaczne obrazy i zastawy w kwiatki, czy niepasujące do wystroju wnętrza ramki i wazony, albo wręcz przeciwnie, drogie prezenty, które wprawiają nauczyciela w ogromne zażenowanie.

Kwiatki od biedaków?
O awanturze w jednym z gimnazjów w Lublinie donosi Dziennik Wschodni, cytując wypowiedzi skłóconych rodziców. Jeden z nich miał rzekomo zaproponować zakup serwisu kawowego lub vouchera na wycieczkę. Niestety, pozostali rodzice nie chcieli się zgodzić na taki pomysł, sugerując, że nie jest na miejscu kupować tak zobowiązujące prezenty. Wtedy to miały paść słowa: "Moja córka przyniesie drogi prezent, a biedota niech nosi kwiatki", co niewątpliwie mogło obrazić wielu rodziców.
Jak to jest z tymi prezentami?
Postanowiliśmy zapytać o to kilku nauczycieli z różnych szkół, którzy jak się okazuje, mają podobne spostrzeżenia.
Pani Beata, nauczycielka 2 klasy

Dla mnie najlepszym prezentem jest ten wykonany własnoręcznie przez uczniów. Ostatnio przygotowali kolaż z rysunków, na których narysowali, jak mnie postrzegają. To był niezwykle wzruszający moment, a obraz będzie zawsze przypominał mi o nich.

Pan Marek, dyrektor gimnazjum

Najgorzej się czuję, gdy rodzice przynoszą mi w podziękowaniu alkohol. Trudno jest im wytłumaczyć, że nie mogę go przyjąć i stawiają mnie w bardzo niezręcznej sytuacji. Z kolei ile też można dostawać bukietów kwiatów i czekoladek, co potem z nimi robić. Wolałbym już, żeby kupowali coś, co przyda się w szkole, np. w pokoju nauczycielskim, co będzie służyć wszystkim.

Pani Anna, nauczycielka w liceum

Mam dosyć prezentów od rodziców, są albo nietrafione, albo zbyt drogocenne i nie wiem, czy mogę je przyjąć. Najgorsi są ci rodzice, którzy potajemnie przed wszystkimi rodzicami donoszą jeszcze jakieś „drobne” upominki osobiście. Wiem, że oczekują, że dzięki temu ich dzieci będą miały u mnie tzw. chody. Czasem jest jednak wręcz przeciwnie, ci rodzice uniżenie podsuwający czekoladki i kawki są tak irytujący, że mam dosyć także ich dziecka, któremu wydaje się, że wszystko mu wolno, bo rodzice mu załatwią.

Marek, nauczyciel wychowania fizycznego

Z tymi prezentami nie jest źle. Kwiaty przynoszę żonie, a słodycze oddaję dzieciom. W sumie nigdy nie dostałem nic cenniejszego, więc trudno mi się wypowiedzieć, ale takie drobne upominki są miłe. To taki dodatkowy bonus.

Zanim więc rozpoczniemy debatę po ile się złożyć i czym w tym roku zaskoczyć nauczyciela, pamiętajmy, że każdy rodzic dysponuje innym budżetem i warto wziąć to pod uwagę. Nic nie zaszkodzi także, jeżeli do pomocy zaprzęgniemy dzieci. Może to właśnie ich rękodzieło byłoby najlepszym upominkiem dla nauczyciela?

źródło: Dziennik Wschodni
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE