60 tysięcy dzieci otrutych w ciągu roku. Ty też masz tę truciznę w domu

Uwaga na domowe wypadki.
Uwaga na domowe wypadki. stockbroker / 123RF Zdjęcie Seryjne
Nie doceniamy swoich dzieci i jedną z największych trucizn zostawiamy w zasięgu ich rąk, myśląc, że nie dadzą rady po nią sięgnąć. Skutek? Dziesiątki tysięcy maluchów, które co roku trafiają do szpitali z powodu ciężkich zatruć.


Winowajcą są leki. Te, które sami łykamy codziennie, w chorobie, albo podajemy dzieciom. I... mimo że doskonale wiemy, jak powinniśmy je przechowywać (w wysoko zawieszonych szafkach, zamkniętych pudełkach, szczelnie zakręcone), to i tak zostawiamy je w łatwo dostępnych miejscach, na widoku.

Według najnowszego raportu organizacji Safe Kids Worldwide robi tak aż 7 na 10 rodziców! Dlaczego, skoro większość z nich (9 na 10!) posiada odpowiednią wiedzę na temat przechowywania leków? Wyniki tych badań przerażają tym bardziej, że jak się okazuje, lekkomyślność rodziców ma poważne konsekwencje - co roku leczenia szpitalnego z powodu zatruć medycznych wymaga ok. 60 tysięcy dzieci.

Jak uchronić dziecko przed zatruciem lekami?

1. Trzymaj leki z dala od dzieci - w miejscach, w których będą one dla nich niewidoczne i całkowicie poza zasięgiem.

2. Zawsze, ale naprawdę ZAWSZE, po każdym użyciu, odkładaj lek na swoje miejsce.

3. Przechowuj leki w oryginalnych opakowaniach - zazwyczaj są one tak skonstruowane, by dzieci nie mogły ich otworzyć.

4. Zamiast trzymać leki "pod ręką", aby nie zapomnieć o zażyciu swojej dawki, ustaw w telefonie alarm, który przypomni ci o konieczności wzięcia leku. Albo powieś kartkę na lodówce. Albo ustal sobie, że będziesz łykać tabletkę zawsze po myciu zębów. Zrób cokolwiek, by tylko nie trzymać lekarstwa w ogólnie dostępnym miejscu.


5. Wprowadź powyższe zasady jak najwcześniej, najlepiej od razu po przyjściu dziecka na świat.

Pamiętaj, większość wypadków z udziałem dzieci, także zatruć, zdarza się w domu. Dla małego dziecka równie niebezpieczne jak leki mogą okazać się również suplementy diety czy witaminy, dlatego zawsze, po każdym użyciu, chowaj je w niedostępne dla malucha miejsce.


Co robić, gdy podejrzewasz zatrucie u dziecka?
Jeśli dziecko ma nudności, wymiotuje, boli je brzuch, traci oddech i kręci mu się w głowie, mogło dojść do zatrucia. Postaraj się zachować spokój i:

- ułóż dziecko na boku, odchyl mu głowę
- sprawdź czynność serca i oddech
- wezwij pogotowie

Zobacz, jak wykonać resuscytację u dziecka:
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...