Lekarze biją na alarm: trzymajcie te środki czystości z dala od dzieci! Ich kolor przyciąga jak magnes

Prawo autorskie: rafaelbenari / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: rafaelbenari / 123RF Zdjęcie Seryjne Kapsułki do prania stanowią zagrożenie życia dzieci.
Kapsułki do prania przybierają coraz ciekawsze, kolorowe kształty. Nowe formy detergentów swoją atrakcyjnością przyciągają nie tylko dorosłych, ale przede wszystkim dzieci. Coraz częściej dochodzi więc do tragedii. Lekarze biją na alarm: trzymajcie środki czystości z dala od swoich pociech!

Smutna statystyka
W ciągu ostatnich dwóch lat, w Stanach Zjednoczonych, odnotowano 700 przypadków zatrucia takimi detergentami u dzieci. W Polsce sytuacja wcale nie wygląda lepiej. Na oddziale uruchomiony jest specjalny numer alarmowy, gdzie rodzice, opiekunowie czy lekarze (w tym pediatrzy) mogą uzyskać informacje na temat postępowania w przypadku zatrucia różnego rodzaju detergentami.

Toksyczny szlagier
Najczęściej są to środki domowego użytku, szampony, mydła, płyny, ale ostatnio „szlagierem” są właśnie środki piorące i inne detergenty w formie kapsułek wypełnionych płynem. Ze względu na ich interesujący wygląd bardzo często dochodzi do sytuacji, gdy zaciekawione dziecko wkłada do buzi taką kapsułkę, dlatego to właśnie one, najczęściej, stają się ofiarami niebezpiecznych kapsułek. Ich kształt i kolor zachęca w końcu do zabawy.

Tego typu produkty zawierają chemikalia w skoncentrowanej formie. Kiedy taka kapsułka trafi do jamy ustnej dziecka, stwarza śmiertelne niebezpieczeństwo. Zatrucie nimi może prowadzić do śpiączki, niewydolności oddechowej, płynu w płucach, czy problemów z sercem. W trosce o życie i zdrowie naszych dzieci powinniśmy trzymać takie produkty poza ich zasięgiem.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE