Sale zabaw nie spełniają norm bezpieczeństwa – przeprowadzono kontrolę

Sale zabaw muszą być kontrolowane regularnie ze względu na swój charakter.
Sale zabaw muszą być kontrolowane regularnie ze względu na swój charakter. Prawo autorskie: oksun70 / 123RF Zdjęcie Seryjne
W ostatnim czasie kontroli zostały poddane sale zabaw dla dzieci w w całej Polsce. Wyniki są niepokojące, w każdej placówce odnotowano uchybienia, które mogą stanowić zagrożenie dla dzieci.


Kilkadziesiąt sal pod lupą
Kontrolę przeprowadził Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Inspekcja Handlowa. Na liście placówek znalazło się kilkadziesiąt sal zabaw. Łącznie UOKiK poddał analizie treść 82 regulaminów, a także sprawdził 42 przedsiębiorców, którzy są właścicielami w/w miejsc.

Najwięcej zastrzeżeń urzędnicy mają mi.n do kwestii wyłączania odpowiedzialności. Zapisy regulaminowe przenoszące na konsumenta pełną odpowiedzialność ("personel nie odpowiada za wypadki podczas zabawy dzieci", "sala zabaw nie ponosi odpowiedzialności za rzeczy pozostawione lub zgubione”). Wątpliwości wzbudzały jednak również brak okazywania regulaminu korzystającym z sal zabaw rodzicom i zatrzymywanie korzyści finansowych za niewykorzystane usługi.

Po pierwsze: bezpieczeństwo
Około 27 proc. wszystkich placówek miało zawierać zabawki i urządzenia, które mogą być niebezpieczne. Wśród nich komisja wymienia: ostre krawędzie, niezabezpieczone kontakty elektryczne i luźne kable, nieodpowiednio zabezpieczone wyjścia z sal, a także brak konkretnych instrukcji, co do wykorzystania poszczególnych urządzeń, zabawek.


Z kontroli płyną dla rodziców wnioski o potrzebie zwiększonej uważności i precyzyjnej analizy regulaminów. Uchybienia można zgłaszać do Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej lub Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Stawką jest to, co dla każdego rodzica jest najważniejsze – bezpieczeństwo dziecka.

Źródło: Gazeta.pl

Napisz do autora: magda.wozniak@mamadu.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...