Uważaj na te popularne rośliny doniczkowe! Też masz je w swoim domu?

Niektóre kwiaty doniczkowe mogą być niebezpieczne dla dzieci.
Niektóre kwiaty doniczkowe mogą być niebezpieczne dla dzieci. Fot. Daria Minaevra/123rf.com
Okazuje się jednak, że nie wszystkie popularne kwiaty doniczkowe są całkowicie bezpieczne. Wiele z nich może szkodzić, dlatego należy trzymać je poza zasięgiem dzieci, szczególnie tych najmłodszych mogących wkładać części rośliny do buzi. Które z nich masz w swoim domu?

Bluszcz pospolity
Tak, dokładnie ten, który stoi u ciebie na parapecie lub oplata ogrodzenie. Jednak absolutnie nie możesz dopuścić, żeby dziecko połknęło liście bluszczu. Są trujące dla ludzi i zwierząt. Mogą wywołać problemy z oddychaniem, biegunkę i wymioty, drgawki, a nawet doprowadzić do paraliżu i śpiączki.
Gwiazda betlejemska
Goszcząca w każde święta w większości domów, stojąca na stołach, w zasięgu małych rączek. Biały sok, który wydziela ta roślina, może powodować podrażnienia skóry. Połknięta część rośliny wywołuje bóle brzucha, wymioty i biegunkę. Dlatego, jeśli została ci po świętach, koniecznie postaw ją poza zasięgiem dzieci.
Aloes
Na pewno słyszałaś o jego właściwościach leczniczych, ale czy wiesz, że takie ma tylko żel w środku liści? Skóra liści powoduje podrażnienia i na pewno nie powinna być spożywana.
Oleander
To przepiękna roślina, której nie powinniśmy trzymać w domu, jeśli mamy małe dzieci. Jest zdecydowanie najbardziej śmiercionośnym kwiatem na świecie. Już zjedzenie małego listka może spowodować śmierć. Pamiętaj o tym, kiedy w kwiaciarni zobaczysz te piękne kwiaty. Lepiej zaczekaj, aż dzieci dorosną.
Filodendron
To bardzo popularna roślina doniczkowa goszcząca w większości domów. Zawiera toksyczny sok, który może spowodować pieczenie skóry, opuchnięcie warg, języka i skóry. Po połknięciu liścia występują biegunka i wymioty.
Diffenbachia
To jedna z najpopularniejszych roślin domowych. Jest jednak bardzo toksyczna. Połknięcie kawałka rośliny może spowodować pieczenie jamy ustnej i opuchnięcie języka, a przez to problemy z oddychaniem. Zjedzenie dużej ilości może spowodować nawet śmierć. W Afryce wyciąg z tej rośliny stosowany był do produkcji trujących strzał, które paraliżowały zwierzę lub przeciwnika.
Takich niebezpiecznych roślin jest naprawdę wiele. Czy to znaczy, że powinniśmy zrezygnować z posiadania w domu kwiatów? Nie jest to konieczne. Wystarczy, że będziemy uważni przy ich doborze i umieścimy je w miejscach niedostępnych dla dzieci. Bezpieczeństwo maluchów jest najważniejsze.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE