12 miesięcy w osiemnaście sekund. Tak postrzega świat dziecko – zobacz film

W ciągu ośmiu miesięcy ośmiokrotnie poprawia się ostrość wzroku.
W ciągu ośmiu miesięcy ośmiokrotnie poprawia się ostrość wzroku. delcreations / 123RF
Od pierwszych chwil chcemy być dla dziecka całym światem. I można powiedzieć, że tak właśnie jest.

Rodzice bardzo są ciekawi, co tak naprawdę widzi ich nowo narodzone dziecko. Specjalista od chirurgii oka pracujący w Moorfields w Anglii, Romesh Angunawela postanowił im to w prosty sposób wyjaśnić. Dzięki temu otrzymaliśmy GIFA-a, który wiele tłumaczy.
Takie filmiki udowadniają, że naprawdę nie ma większego znaczenia, co powiesimy w łóżeczku dziecka w pierwszych dwóch miesiącach życia. Maleństwo i tak widzi niewiele, skupia spojrzenie zaledwie na naszej twarzy. Nie rozróżnia ani kształtu, ani kolorów, wszystko ma barwę czarno–białą. Jeżeli decydujemy się na zabawki w jego otoczeniu, powinny być w odległości ok.30 cm od jego twarzy.
Dopiero gdy dziecko osiąga 2-3 miesiące dostrzega rysy twarzy najbliższych i kontrasty. Nabiera zdolności do równoczesnego widzenia tych samych obiektów i płynnie śledzi poruszające się niezbyt szybko przedmioty.Czwarty miesiąc jest przełomowy dla dziecka. W końcu widzi wszystko ostro i choć nadal musi czekać, by dostrzec wszystkie detale i faktury przedmiotów, to jego zakres widzenia znacznie się polepsza.

Pierwsze osiem miesięcy to ośmiokrotna poprawa ostrości wzroku. Roczne dziecko powinno już łączyć ze sobą elementy i tworzyć z nich całość jak np. talerz i widelec.

Wiedziałyście o tym?

Napisz do autora: ewa.podlesna-slusarczyk@mamadu.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE