Czego potrzebuje dziecko, a co mu tak naprawdę dajemy Dziecko potrzebuje wparcia rodziców, by odnaleźć się w świecie. Musi dostać od nas dużą dawkę bezgranicznej miłości, bezpieczeństwo, poczucie własnej wartości i zachętę do tego, by ciągle do czegoś dążyć, próbować nowych rzeczy i cieszyć się życiem. Oczywiste? Okazuje się, że jednak nie.
"Nie obchodzą cię inni ludzie"
Ojciec odbiera syna z treningu piłki nożnej. Wsiadają do samochodu i zaczyna się monolog. Tata zaczyna swoje przemówienie, a chłopiec po prostu słucha. Może nie po prostu, bo widać, że słowa trafiają mocno do jego serca i głowy.
"Przyznasz, chyba że nie najlepiej ci poszło na treningu, zgodzisz się chyba ze mną. To wygląda tak, jakbyś wolał spędzać swój wolny czas z kolegami, niż trenować. To w porządku, jeśli tego sobie życzysz, tylko mi powiedz, bo bawić się możesz kiedy sobie tylko chcesz... Może w takim razie odpuścimy sobie następny mecz, bo marnując swój czas, musisz pamiętać o tym, że marnujesz mój czas i czas swojego trenera. A to jest samolubne. Nie obchodzą cię inni ludzie, nie dbasz o ich ciężką pracę, nie przejmujesz się swoją drużyną. Dlatego właśnie zawsze siedzisz na ławce rezerwowych. Zawsze, gdy jest to ważne...".
70% dzieci rezygnuje z zajęć sportowych
Twórcy kampanii True Sport starają się zmienić statystyki. Blisko 70% dzieci rzuca zajęcia sportowe przed pójściem do liceum. Dlaczego? Bo przestają być zabawne. Zbyt wygórowane oczekiwania rodziców w zdecydowanej niestety mierze się do tego przyczyniają. Dzieci zamiast zabawy i fajnego spędzania czasu, zaczynają odczuwać presję. Nieważne, że grasz z kumplami w piłkę i dobrze się bawisz, masz być najlepszy, najszybszy, musi cię ktoś zauważyć.
Brak gola, czy kiepski atak to często powód do niezadowolenia rodzica. Dzieci od razu to wyczuwają, przeżywają, a poczucie porażki i klęski kodują w swoich głowach. Zniechęcają się do sportów, do wszelkich aktywności, w których będą bezustannie porównywani, oceniani. To my rodzice, robimy krzywdę własnym dzieciom, żądając od nich spełniania naszych marzeń i osiągania wyników takich, jakich nas samym się nigdy nie udało zdobyć.