Musimy pomóc dzieciom odkrywać ich mocne strony. Zobacz, jakie to proste

Z badań wynika, że ponad połowa dzieci w wieku od 7 do 13 lat nie podejmuje nowych wyzwań w obawie przed porażką
Z badań wynika, że ponad połowa dzieci w wieku od 7 do 13 lat nie podejmuje nowych wyzwań w obawie przed porażką Fot. pl.123rf.com
Jako rodzice, mamy coraz większe oczekiwania w stosunku do naszych dzieci. Maluchy teraz, zamiast bawić się na podwórku, często mają więcej obowiązków, niż powinny w swoim wieku. Oczywiście, dodatkowe lekcje angielskiego czy lekcje gry na skrzypcach nie są niczym złym, jeśli tylko te dziedziny interesują malucha. Nie możemy jednak zapomnieć o tym, że nawet jeśli dziecko nie ma samych piątek i nie jest wirtuozem fortepianu, ma swoje mocne strony, które powinniśmy mu uświadamiać.


Zastanówmy się, czy nasze dzieci nie odbierają naszego motywowania jako presji na bycie najlepszym. Pamiętajmy, że osiąganie spektakularnych wyników we wszystkich dziedzinach, wcale nie jest dla nich dobre. Skutek może być taki, że maluchy stracą pewność siebie. Może im się wydawać, że skoro nie wygrywają konkursów recytatorskich, nie grają na pianinie, są mniej wartościowe niż ich rówieśnicy. A przecież w atut można zamienić nawet coś, co początkowo wydaje się słabością. Musimy pomagać rozwijać swoim dzieciom nawet te umiejętności, które pozornie nie wymagają dużo pracy. Nie trzeba wygrywać konkursów fortepianowych, a jednak najszybciej układać puzzle, mieć świetną pamięć, nie poddawać się po pierwszym niepowodzeniu - to także są "supermoce" naszych dzieci.


Wyniki badań motywują do działania
Z badań przeprowadzonych przez Cartoon Network wynika, że ponad połowa dzieci w wieku od 7 do 13 lat nie podejmuje nowych wyzwań w obawie przed porażką. Co więcej, aż 54 proc. dziewczynek uważa, że nie jest ładna, a co drugi chłopiec nie czuje się mądry ani zabawny. Aż połowa naszych dzieci boryka się z niskim poczuciem własnej wartości? Koniecznie musimy to zmienić. A punktualność, koleżeńskość, uczynność? Przecież są to cechy, które nasze dzieci posiadają. Uświadomienie im tego z pewnością będzie miało bardzo duży wpływ na wzmocnienie ich poczucia własnej wartości.
Cartoon Network organizuje warsztaty dla dzieci
W lutym w wybranych szkołach Cartoon Network wspólnie z Centrum Edukacji Obywatelskiej przeprowadzi warsztaty, które mają na celu pomóc znaleźć najmłodszym swoje mocne strony. Dzieci dowiedzą się, że każde z nich może być w czymś najlepsze i niekoniecznie musi to być piękne malowanie, ale też życzliwość, chęć pomocy innym, koleżeńskość czy optymizm. Podczas zajęć “Odkryj swoją moc z Atomówkami” maluchy będą szukać swoich mocnych stron z ulubionymi bohaterkami z kreskówki - Bajką, Bójką i Brawurką. Dowiedzą się też, jak wykorzystać je w przyszłości do realizacji planów i spełnienia marzeń.


Nie tylko dla wybranych
Dzieci, które nie wezmą udziału w warsztatach, mogą w łatwy sposób sprawdzić, jaka jest ich “atomowa moc”. Razem z Cartoon Network dowiedzą się, co je wyróżnia i jaki mają talent. Wystarczy, że wejdą na stronę powerpuffyourself.com, stworzą swoją Atomówkę i rozwiążą zabawny quiz. Dodatkowo na fanpage’u Cartoon Network mogą wziąć udział w konkursie, w którym opiszą wyjątkowe talenty swoich przyjaciół.


A jak jest z waszymi dziećmi? Czy przypadkiem presja szkoły i was samych nie sprawia, że czują się niedocenione? Warto rozmawiać z nimi i uświadamiać, że każde jest wyjątkowe i posiada jakąś “atomową moc”. Nie musi to być płynne władanie językiem obcym, czy posiadanie niezwykłego hobby, a normalna, codzienna życzliwość, poczucie humoru czy koleżeńskość. Niech nasze dzieci wiedzą, w czym są najlepsze.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Syndrom końca wakacji daje wam w kość? Oto 5 taktyk na przetrwanie
0 0USG połówkowe jest najważniejszym badaniem w ciąży. Zobacz, czego możesz się dowiedzieć