Większość matek nosi dziecko w ten sposób. Wiemy już dlaczego - nowe badania

Dzieci noszone są zazwyczaj na lewym ręku.
Dzieci noszone są zazwyczaj na lewym ręku. hangarey / 123RF
Gdy bierzecie noworodka w ramiona, zastanówcie się, na którym ręku go położycie? Naukowo udowodniono, że 11 gatunków ssaków robi tak samo.

Dotychczas fakt, że mamy biorąc maleńkie dzieci w ramiona, podświadomie kładą je na lewym przedramieniu, tłumaczony był intuicją. Dźwięk bijącego serca matki na pewno uspokaja maleństwo i to był jeden z głównych powodów.

Lewe oko odgrywa kluczową rolę
Naukowcy z Laboratorium Molekularnego w Sankt Petersburgu, Yegor Malashichew oraz Karina Karenina, opublikowali kilka dni temu wyniki badań, dowodzące, dlaczego tak naprawdę kobieta, biorąc na ręce dziecko, wybiera podświadomie lewą stronę. Okazuje się bowiem, że w takiej pozycji lewe oko matki i dziecka łapią taki kontakt wzrokowy, który uaktywnia prawą półkulę mózgu. Dlaczego jest to takie ważne? Ponieważ prawa półkula mózgu odpowiada za bardzo ważne funkcje jak mimika, emocje, rozpoznawanie ekspresji, odczuwanie negatywnych stanów emocjonalnych, wyobraźnię, rozumienie znaczenia słów i żartów.

Matka trzymająca więc dziecko po lewej stronie ciała nawiązuje szybciej kontakt wzrokowy z dzieckiem, dzięki czemu ma możliwość szybszego reagowania na jego potrzeby.
Yegor Malashichew
dla BBC News

Ta pozycja jest bardzo rozpowszechniona i może być charakterystyczna dla wszystkich ssaków poza kilkoma wyjątkami. Jeśli nie ma kontaktu wzrokowego albo jest niewłaściwy, prawa półkula nie aktywuje się.

Dziecko czuje się bezpieczniejsze w pierwszych miesiącach życia, mając mamę po swojej prawej stronie. Zmienia się to z czasem, gdy dziecko zaczyna samodzielnie chodzić. Wtedy ustawia się najczęściej, mając rodzica po lewej stronie, bo łatwiej jest mu kątem tego oka obserwować opiekuna i nie zgubić się.

Zwierzęta robią tak samo
Ciekawostką płynącą z tych badań jest także zachowanie 11 gatunków zwierząt, takich jak dzikie konie, jelenie, antylopy, owce, morsy, orki, czy kangury, które jak się okazało, także trzymają swoje młode potomstwo po lewej stronie. Dzieje się tak zarówno w sytuacjach codziennych, jak i w momentach zagrożenia.
Badania rosyjskich naukowców są (według nich) pierwszymi, które tak wyraźnie wskazują na przewagę czynnościową jednej strony ciała nad drugą, w momencie wyboru przez kobietę położenia dziecka. Lateralizacja sensoryczna (przewaga czynnościowa), ułatwia nawiązywanie więzi pomiędzy matką a niemowlęciem. Co jednak, gdy matka wybierać będzie częściej prawą stronę ciała? Jak twierdzą naukowcy, może nie aktywować się prawa półkula mózgu, co byłoby bardzo niekorzystne dla prawidłowego rozwoju dziecka.


Najnowsze badania dają kolejne cenne informacje, jak ważne jest trzymanie i noszenie dziecka na rękach i to konkretnie na lewym ramieniu. Nie tylko dlatego, by było spokojniejsze, słysząc bicie naszego serca. Nie tylko dlatego, by rodzic mógł mieć prawą rękę wolną i jednocześnie wykonywać inne czynności. Także dlatego, by zapewnić dziecku jak najlepszą opiekę, reagować szybko na jego potrzeby i uruchomić prawą półkulę mózgu, odpowiedzialną za emocje.

A wy, po której stronie ciała częściej trzymacie dziecko?

źródło: nature.com
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE