Dzieci, które trudno kochać

Fot. Akademia Przyszłości
„Tam będzie ci lepiej” – usłyszał Jarek, kiedy mama pakowała jego walizki. Chłopiec zamieszkał w nowym mieście, z tatą, poznał kolegów z nowej klasy. Był dzielny. Po dwóch tygodniach tata zginął w wypadku.


Podstawówka jak szkoła przetrwania
„Leń", „łobuz", „najgorsze dziecko w szkole", „z ciebie nic już nie będzie" - niejeden mały człowiek słyszy to codziennie. W domu, w szkole, na podwórku. A potem o marzeniach mówi mniej więcej tak: "jestem nikim i nic mi się nie marzy", "jestem brzydka, nic mi się nie chce", "mam ADHD, nikt mnie nie lubi". Tylko jak być dobrym uczniem i kolegą, kiedy na głowę wali ci się cały świat?


Trudno było kochać Jarka
Mama 10-letniego Jarka nie miała, kiedy chodzić na wywiadówki albo sprawdzać, czy odrobił lekcje. Nie robiła kanapek do szkoły i nie chwaliła za piątkę z angielskiego. Przez jej alkoholizm Jarek musiał wyprowadzić się do taty na Śląsk. „Tam będzie ci lepiej” – powiedziała mama, kiedy pakowała jego walizki.

Jarek zamieszkał w nowym domu, poznał kolegów z nowej klasy, budował nowe życie. Był dzielny. Po dwóch tygodniach jego świat znowu się rozpadł. Tata zginął w wypadku samochodowym. Jak teraz wrócić do mamy, która pije? Jarek stał się milczący i obojętny. Na kartkówkach "na złość" oddawał pustą kartkę, uciekał ze szkoły, wpadał w szał. Trudno było go zrozumieć, jeszcze trudniej kochać. Jarek po prostu nie rokował.
Ktoś, kto w ciebie wierzy
Spot z Szymonem Majewskim i Janem Peszkiem to na pierwszy rzut oka zabawny skecz, ale słowa „Majewski, nie rokujesz” showman naprawdę kiedyś usłyszał w szkole. Podobny scenariusz wciąż staje się udziałem tysięcy dzieci.


Na szczęście jest AKADEMIA PRZYSZŁOŚCI – program, który przeprowadza od porażek w szkole do sukcesów w życiu. Akademia pomaga dzieciom, które nie wierzą w siebie, a często pochodzą przy tym z niezamożnych rodzin. Każdy podopieczny raz w tygodniu spotyka się z wolontariuszem-tutorem. Razem uczą się zauważać sukcesy, dystansować od tego, co przerasta, marzyć o wielkich rzeczach i cieszyć się drobnymi sprawami. Często to właśnie od tutora dziecko pierwszy raz w życiu słyszy: „możesz, poradzisz sobie", „to, że coś raz nie wyszło, jest NORMALNE i każdemu się zdarza", „jesteś dla mnie wyjątkowy".

Chcę pomóc, wybieram dziecko >>

Nauka zaradności już od dziecka
AKADEMIA PRZYSZŁOŚCI to siostrzany projekt SZLACHETNEJ PACZKI. Kiedy wolontariusze Paczki odwiedzali rodziny w potrzebie, dostrzegli, że niektórym dzieciom potrzeba czegoś więcej, niż tylko pomocy materialnej. W rodzinach z problemami często brakuje wzorców, które uczyłyby najmłodszych zaradności, a przede wszystkim wyprowadziły ich z błędnego przeświadczenia, że do niczego się nie nadają – tutaj wkracza AKADEMIA.

Jak możesz pomóc?
W ramach programu, dzieci nie tylko pracują z indywidualnym tutorem-wolontariuszem, ale też otrzymują Indeks Sukcesów, uczestniczą w inauguracji roku na uczelni i Gali Sukcesów, a dzień dziecka spędzają w fotelu prezesa dużej firmy bądź instytucji. Wszystko po to, by poczuły, że są ważne. Jeśli chcesz im w tym pomóc, zostań Darczyńcą i ufunduj Indeks Sukcesów jednemu z podopiecznych Akademii. To dzięki Darczyńcy mały student może odkrywać swoje mocne strony i wygrywać z porażkami. Nie musisz być sam – zaproś przyjaciół, rodzinę i wspólnie dołączcie do zbiórki.

Chcę pomóc, wybieram dziecko >>

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Syndrom końca wakacji daje wam w kość? Oto 5 taktyk na przetrwanie
0 0USG połówkowe jest najważniejszym badaniem w ciąży. Zobacz, czego możesz się dowiedzieć