Co więcej, od czasu do czasu pojawiają się sensacyjne doniesienia, że tak naprawdę jedynacy są szczęśliwsi, a posiadanie rodzeństwa oznacza ciągłe dołowanie się i walkę o przetrwanie, a w przyszłości bez psychologa się nie obędzie. No cóż, pewnie w każdym badaniu jest jakaś prawda choć niekoniecznie nasza. Jako matka trójki i fanka wielodzietności mogę odbijać wszystkie argumenty, ale użyję tylko jednego najistotniejszego ze względu na skłonności do wyrodności. Rodzeństwo wymaga od nas mniej zajmowania się – po prostu ma siebie nawzajem i dzięki temu mniej się nudzi i rzadziej chce byśmy się z nimi bawili.
Nie ma jednej idealnie wyliczonej różnicy wieku pomiędzy rodzeństwem, która sprawdzi się w każdym przypadku. Przygotowaliśmy po garści wad i zalet dla różnych opcji.
1 rok różnicy między rodzeństwem
Jeśli chciałabyś by twoje dzieci dorastały razem i masz wystarczająco dużo energii to taka różnica jest idealna. Na początku bywa okropnie – właściwie ciągle tulisz i przewijasz, tulisz i przewijasz. Jeśli karmisz piersią, to przez przynajmniej dwa lata ktoś łaknie twego mleka. Pocieszeniem jest to, że ten męczący okres kumuluje się i zamiast dwa razy przechodzisz go mniej więcej półtora. W takim przypadku jest też mniejsza zazdrość, gdyż starsze dziecko po prostu nie pamięta jak to jest być jedynakiem. Co więcej, pierworodny może być zachwycony rolą starszaka i szybciej się usamodzielnia. Prawdopodobnie po około 18 trudnych miesiącach odczujesz ulgę, a Twoje dzieci nawiążą interakcję. Dla mnie ważnym argumentem jest także i to, że w takim przypadku tylko raz zastanawiasz się nad logistyką i tym, jak zorganizować opiekę – jedna niania dla dwójki lub jedna kolejka do żłobka. Trudna może się za to okazać strona finansowa takiego przedsięwzięcia – od razu wszystko trzeba liczyć podwójnie, co boli zwłaszcza gdy dzieci zaczynają chodzić do szkoły.
3 lata różnicy
Zaletą takiej różnicy wieku jest to, że jesteś w stanie każdemu dziecku poświęcić trochę czasu, skoncentrować się tylko na nim. Być może nawet zdołasz nieco odpocząć pomiędzy ciążami i prześpisz w całości kilka nocy. Twoje ciało zdąży się zregenerować i lepiej zniesie kolejne obciążenie, jakim jest ciąża. Starsze dziecko prawdopodobnie nabędzie podstawowe umiejętności – będzie umiało się samodzielnie ubierać i jeść, może się już pożegna z pieluchą. Jednak różnica ta ma także wady. Przede wszystkim istnieje spore prawdopodobieństwo, że starszak będzie zazdrosny. Osesek zapatrzony w starszego brata lub siostrę bywa też męczący – chce robić wszystko to, co starszak, wszędzie za nim chodzi i przeszkadza w zabawie.
5 lat różnicy
Twój maluch jest już samodzielnym przedszkolakiem i ma swoje sprawy, kumpli a ty doskonale wiesz czym jest macierzyństwo. Przy tej różnicy wieku naprawdę cieszysz się drugim dzieckiem i nie przejmujesz drobiazgami. Jeżeli zaangażujesz starszaka w pomoc przy niemowlaku jest bardzo prawdopodobne, że wyrobisz w nim poczucie odpowiedzialności za brata lub siostrę, co pomoże uniknąć zazdrości. Ważne, aby nie przesadzić i uniknąć pokusy wyręczania się starszakiem, bo łatwo jest obarczać je nadmierną odpowiedzialnością - przecież wydaje nam się takie duże. Przy takiej różnicy masz także czas, aby rozpieszczać maleństwo, gdy starszak jest w przedszkolu. Może się jednak okazać, że twoim dzieciom trudno jest nawiązać kontakt – popracuj nad tym. Pewnie będą też takie dni, kiedy nie będziesz wiedziała czy odrabiać lekcje ze starszakiem czy tulić ząbkującego malucha. Taka różnica wieku może być problematyczna dla twoich szefów w pracy - ale która nie bywa.
10 lat różnicy
No cóż przynajmniej twoje starsze dziecko rozumie co do niego mówisz, ale czy na pewno? W tym przypadku masz jedynaka, dla którego twój rosnący brzuch zrujnował świat, jaki znał oraz beniaminka, którego trudno nie rozpieszczać. Starszak może być Twoim pomocnikiem lub, co bardziej prawdopodobne, wchodzącym w dojrzewanie obrażonym nastolatkiem. Jeśli przeżyjesz fochy i dopieścisz pierworodne
dziecko, może się udać. Z pewnością ty z nowym spokojniejszym, radośniejszym zaangażowaniem będziesz przechodziła przez kolejne etapy macierzyństwa. Pamiętaj, że bardzo ważne jest budowanie dobrych relacji pomiędzy rodzeństwem, gdyż przy takiej różnicy wieku trudno im nawiązać naturalną więź.