Syndrom znikających piersi. Dlaczego biust po karmieniu naturalnym, staje się mniejszy

Piersi po karmieniu - jak zmienia się ich rozmiar
Piersi po karmieniu - jak zmienia się ich rozmiar Prawo autorskie: reana / 123RF Zdjęcie Seryjne
Przed ciążą kuszące B, w trakcie karmienia rosną do C, a nawet D, a po karmieniu smutne A. Malejące piersi po karmieniu, to poważny problem dla wielu młodych matek.

Jedna z moich znajomych napisała do mnie ostatnio zrozpaczona, bo po odstawieniu dziecka od piersi bardzo zmalał jej biust. Po chwili, do rozmowy dołączyła się jej przyjaciółka wyznając, że po drugim dziecku piersi zmalały jej do tego stopnia, że zaczęła myśleć o zabiegu. Rozpętała się długa dyskusja, która nakłoniła mnie do napisania tego artykułu.

Piersi są ważne

Piersi stanowią ważny element naszego obrazu siebie. Chcemy w końcu uważać się za osoby atrakcyjne, a nic tak nie przyciąga wzroku mężczyzn, jak pokaźny biust. Tym bardziej ucieszyło cię zapewne, kiedy razem z ojcem twojego dziecka, mogliście cieszyć się urokami karmienia i twoich, niekiedy o dwa rozmiary większych, piersi. Niestety wszystko co dobre, kiedyś się kończy i po okresie laktacji sytuacja zwykle wraca do punktu wyjścia.

Piersi po karmieniu

Czasami piersi po karmieniu zamiast powrócić do rozmiaru sprzed, stają się jeszcze mniejsze niż przed ciążą, spędzając tym samym sen z powiek świeżo upieczonym mamom.
okruszek_
forum.trojmiasto.pl

Ja przed ciążą miałam miskę B (standard), w ciąży C (ku uciesze mojej i męża) a teraz mam A. Co się u licha stało? Tylko nie piszcie, że małe jest piękne bo o ile małe jest piękne to mikro już nie!

LidiaM
forum.trojmiasto.pl

U mnie wróciły do B po 2 latach. I jakoś nie wklepywałam w nie specyfików, za to dużo ćwiczyłam. Była to dla mnie zmora. Wiele wylanych łez...Dla każdego coś innego jest ważne, ale dla kobiety brak akceptacji własnego ciała jest straszny.

Kinga

Moje najbardziej zmalały zaraz po drugim dziecku. Długo nie mogłam na siebie patrzeć, bo to chyba nie jest normalne, że jako dorosła kobieta mam piersi mniejsze niż moja 4 letnia córka? Ostatecznie zdecydowałam, że pójdę w implanty. Nie planuje już więcej dzieci, dlatego stwierdziłam, że mogę o siebie zadbać. Jak na razie nie żałuje tej decyzji.

Dlaczego biust po karmieniu maleje?

O odpowiedź na to pytanie, poprosiliśmy specjalistę chirurgii plastycznej, dr Janusza Greese Łyko:
dr Janusz Greese Łyko
Specjalista chirurgii plastycznej

Najczęstszym problemem, z którym kobiety przychodzą do chirurga plastycznego, są tzw. małe piersi.Wynika to głównie z tego, że po okresie ciąży i karmienia, struktura wewnętrzna gruczołu piersiowego ulega zmianie. Spowodowane jest to przede wszystkim zmianami w gospodarce hormonalnej i obkurczaniu się skóry, po okresie laktacji. W skrajnych przypadkach prowadzi to do sytuacji, w której pierś drastycznie zmienia swój wygląd. Z jędrnego, obrzmiałego kształtu dojrzałego jabłka, przybiera postać podobną do płaskiego placuszka, który zaczyna obwisać. Wtedy najczęściej mamy decydują się na zabieg korekcyjny.

Sposoby na piękne piersi po karmieniu

Oczywiście sytuacja, nie zawsze musi kończyć się w ten sposób. Najczęstszym efektem jest niewielkie zmniejszenie się piersi po karmieniu, w porównaniu z rozmiarem sprzed ciąży. By temu zapobiec większość mam, jeszcze przed ciążą, „hartuje” swoje piersi przy pomocy naprzemiennie ciepłej i zimnej wody, na przykład podczas prysznica. Po karmieniu warto spróbować też takich pomocy jak ćwiczenia, masaże i zastosowanie odpowiednich kosmetyków. Przede wszystkim jednak, warto zadbać o odpowiedni stanik.

Najtrudniejszą, acz najskuteczniejszą metodą na poradzenie sobie z tym problemem malejących piersi po karmieniu, jest jednak akceptacja. Ok, może masz mniejsze piersi, ale za to nic nie odbierze ci tych chwil, spędzonych na karmieniu twojego malucha. Partner zazwyczaj nie widzi w tym większego problemu, także może warto sobie odpuścić i po prostu cieszyć się z tego, co się ma?
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE