NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

 • Prawo autorskie: fabianaponzi / 123RF Zdjęcie Seryjne
  Zabezpiecz się zawczasu. Jak rozpoznać dysleksję zanim dziecko pójdzie do szkoły?

  Z raportów psychologów i pedagogów wynika, że trudności w czytaniu i pisaniu najczęściej zauważane są u dziecka, dopiero w ostatnich klasach szkoły podstawowej, a powinniśmy je dostrzec już wtedy, kiedy dziecko uczy się czytać. Najlepiej jednak, jeśli jeszcze przed posłaniem dziecka do szkoły, rozpoznamy u niego ryzyko dysleksji. Zobacz, jakie objawy mogą o tym świadczyć.

 • Prawo autorskie: leaf / 123RF Zdjęcie Seryjne
  Bez walki się nie obejdzie. Czy w Polsce można rodzić na stojąco?

  O zaletach porodu na stojąco dowiadujemy się najczęściej od koleżanek, którym udało się urodzić zagranicą lub na kursach szkoły rodzenia. Niektóre z nas starają się wręcz wyprzeć te informacje, bo co z tego, że poród w pozycji stojącej sprawia, że dziecko jest lepiej dotlenione, szyjka macicy rozwiera się szybciej, a matka mniej cierpi z powodu bólów porodowych, skoro ostatecznie w szpitalu i tak położą nas na „madejowym łożu” i każą przeć na „komendę”? Postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się tej sytuacji i sprawdzić, czy myśli o porodzie na stojąco w Polsce, to rzeczywiście tylko pobożne życzenia.

 • [url=https://www.youtube.com/watch?v=UsJeSwkJKP4]Fot. Screen z Youtube[/url]
  Tablice motywacyjne dla dzieci. Jak stosować, żeby działały?

  Pomocą naukową, która nabrała dużej popularności w ostatnim czasie jest tablica motywacyjna. Korzystamy z niej, gdy chcemy wykształcić w dziecku nawyk wykonywania jakiegoś obowiązku domowego lub gdy chcemy wyeliminować konkretne niewłaściwe zachowanie naszego dziecka. Świetnie sprawdza się także w motywowaniu dzieci do nauki nowych umiejętności rozwojowych, takich jak korzystanie z nocnika czy wiązanie sznurowadeł. Nie wszyscy rodzice są jednak przekonani, co do efektywności tej metody wychowawczej. Wynika to najczęściej z niewłaściwego jej stosowania. Jak więc posługiwać się tablicą motywacyjną w takich sposób, aby pomóc naszym dzieciom w zmianie swojego zachowania?

 • Prawo autorskie: tverdohlib / 123RF Zdjęcie Seryjne
  Do wesela się zagoi? Nie, jeśli chodzi o głowę i brzuch!

  Dzieci ciągle doznają urazów. Taka jest naturalna kolej rzeczy. W końcu, jak się nie przewróci, to się nie nauczy. Czyż nie? Gdybyśmy mieli przejmować się każdą raną i każdym siniakiem swojego dziecka, po krótkim czasie doszlibyśmy do wniosku, że najlepiej nie wypuszczać go z domu. Urazów w tych dwóch obszarach ciała nigdy nie należy jednak lekceważyć. Są to głowa i brzuch. Pozwól, że wytłumaczę ci to na pewnym przykładzie.

 • [url=https://www.youtube.com/watch?v=M4OKjNB7KMo]Fot. Screen z Youtube[/url]
  „Trójka moich dzieci jest na mnie obrażona, bo zachowałam się jak rodzic”. Czy ty też to robisz?

  Czy dzieci i rodzice mogą być przyjaciółmi? Kristina Kuzmic, autorka videobloga z poradami dla rodziców, daje jasną odpowiedź na to pytanie. W swój, jak zwykle dosadny i przekomiczny sposób tłumaczy, dlaczego nie chce być kumplem swoich dzieci.

 • Prawo autorskie: stepanpopov / 123RF Zdjęcie Seryjne
  Czas na homeschooling. Zanim poślesz swoje dziecko do szkoły, sprawdź wady i zalety edukacji domowej

  W czasach, gdy media nieustannie dostarczają nam informacji na temat współczesnych problemów systemu edukacji, a rząd podejmuje nieudolne próby zaradzenia sytuacji, coraz więcej rodziców rozgląda się za alternatywnymi sposobami nauczania. Zobacz, co powinnaś wiedzieć o homeschoolingu zanim się na niego zdecydujesz.

 • Prawo autorskie: vividpixels / 123RF Zdjęcie Seryjne
  Cesarka nie taka zła. Gaza umieszczona w pochwie matki, może przekazać dziecku korzystne bakterie

  Słysząc o bakteriach, wielu matkom, aż włos jeży na głowie i wcale się im nie dziwię. Nie lubimy bakterii. Boimy się ich. W końcu to one odpowiedzialne są za wywoływanie wielu groźnych dla życia dziecka chorób, a już szczególnie pneumokoki. Często zapominamy jednak o tych dobrych, korzystnych dla zdrowia, bakteriach. Jeszcze do niedawna wiele z nich mogliśmy przekazać dziecku wyłącznie przez poród drogą naturalną. Naukowcy znaleźli jednak na to sposób.

 • Duński parenting. Co najszczęśliwsi ludzie na świecie wiedzą o wychowywaniu dzieci?

  Wszyscy chcemy, aby nasze dzieci były szczęśliwe. A, z nieznanych dotąd względów, Duńczykom sukcesywnie udaje się znajdywać drogę do jego osiągania. Jessica Alexander i psychoterapeuta Iben Sandahl, autorzy książki The danish way of paretning, sugerują, że sekret kryje się w tym, jak zostali wychowani. Podają więc 6 wskazówek, którymi kierują się duńscy rodzice przy wychowywaniu dzieci. Aby łatwiej było je zapamiętać, pierwsze litery każdej z nich, w języku angielskim układają się w słowo Parent, czyli Rodzic. Oto ich polskie odpowiedniki:

 • [url=https://www.youtube.com/watch?list=PLc_SwU0kTXFivd2DqPlqety2GJ3_0m6fd&v=_uLgYvtwgb]Fot. Screen z Youtube[/url]
  Zabójcy kreatywności, czyli... SZKOŁY. Jedno z najlepszych wystąpień na temat edukacji

  Jakiś czas temu natrafiłam w sieci na przemówienie Kena Robinsona. Światowej sławy pisarz i naukowiec wyjaśnia w niej w jaki sposób szkoły zabijają kreatywność i jak należałoby zmienić system edukacji, by ją przywrócić. Przez wielu specjalistów od oświaty, to wystąpienie uznawane jest za jedną z najlepszych prezentacji TED. Całkowicie się z tym zgadzam i uważam, że każdy rodzic i nauczyciel powinien je zobaczyć.

 • Prawo autorskie: nikilitov / 123RF Zdjęcie Seryjne
  Nie po bożemu. Dlaczego coraz więcej par świadomie decyduje się na dziecko przed ślubem?

  Zaręczyny, ślub, a dopiero potem dziecko, czyli jednym słowem tak, jak Bóg przykazał. W dzisiejszych czasach historia rodziny coraz bardziej zaczyna odbiegać od tego schematu. I nie chodzi tu wyłącznie o mieszkanie razem przed ślubem. Nasze pokolenie poszło o krok dalej. Dzisiejsze pary nie tylko żyją ze sobą bez legalizacji związku, ale też decydują się na zakładanie rodziny na długo przed ślubem. Zdarza się nawet, że w ogóle rezygnują z tego etapu w związku. Co je ku temu popycha?

O sobie

Psycholog kliniczny. Specjalizuje się w psychologii dzieci i młodzieży. Prowadzi warsztaty z rozwoju osobistego dla młodzieży. W wolnym czasie bawi się z dziećmi na wszelkich eventach dla najmłodszych. Miłośniczka podróży. Fascynuje ją odkrywanie nowych miejsc i obyczajów kultury hiszpańskiej.