Zobacz, co dzieje się z wodą, którą podajesz dziecku w plastikowej butelce

Prawo autorskie: sergein / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: sergein / 123RF Zdjęcie Seryjne Z butelek typu PET, mogą uwalniać się szkodliwe substancje, narażając nasze dzieci na problemy ze zdrowiem.
W upalne dni podawanie dziecku wody w plastikowej butelce, może nie być najlepszym rozwiązaniem. Zobacz, dlaczego.


Plastikowe butelki, zwane też butelkami typu PET, wytwarzane są z polimeru o nazwie politereftalan etylenu. Butelki typu PET, są powszechnie stosowane jako opakowania do wody i innych napojów dla dzieci. Mało kto wie jednak, że mogą z nich uwalniać się szkodliwe substancje, narażając nasze pociechy na problemy ze zdrowiem. Ryzyko zatrucia wzrasta, szczególnie, kiedy wykorzystujemy plastikowe butelki ponownie albo wystawiamy napoje na działanie promieni słonecznych lub wysokiej temperatury.
Wyniki badań pokazują, że dany polimer może przenosić do wody między innymi takie szkodliwe substancje, jak:


ftalany – nadają elastyczność tworzywom sztucznym, przenikając do organizmu w dużych ilościach, mogą prowadzić do zaburzeń hormonalnych.


antymon – katalizator stosowany przy produkcji plastiku, może przyczyniać się do rozwijania się chorób dróg oddechowych; ustalono jednak dość restrykcyjne normy dotyczące dopuszczalnych ilości tego związku w plastikowych butelkach na wodę i napoje, których występowanie, według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), nie powinno wywoływać szkody.


aldehyd octowy i aldehyd mrówkowy – związki chemiczne, odpowiedzialne za to, że woda z butelki ma czasem "smak plastiku" i może powodować kłopoty z trawieniem. Badania wykazują, że dzieje się tak jedynie wtedy, gdy wystawiamy plastikowe butelki na działanie wysokiej temperatury lub promieni słonecznych; oczywiście możemy pilnować, by przetrzymywać butelki z wodą w chłodnym i zacienionym miejscu, ale nie mamy gwarancji, że były prawidłowo transportowane i przechowywane w sklepie.


Dużo lepszą alternatywą jest woda w szklanej butelce
Co prawda nie jest to tak popularne opakowanie, a jego cena jest zazwyczaj wyższa, ale za to znacznie korzystniej wpływa na nasze zdrowie. Wybieramy plastikową butelkę, bo jest trwalsza, lżejsza i można ją ponownie wykorzystać. I w tym tkwi właśnie największy problem – bo pod żadnym pozorem nie powinniśmy tego robić!

Wielokrotne napełnianie plastikowych butelek wodą, nawet po umyciu, sprawia, że wprowadzamy do nich różne bakterie. Mikroby te namnażają się, powodując psucie się wody, a tym mogę prowadzić do zatrucia.

Co więcej oznaczenia na etykietach butelek PET mówią, że nie należy ich wykorzystywać ponownie, lecz wyrzucić je do odpowiednich pojemników na segregowane śmieci. Gdybyśmy chcieli jednak używać plastikowych pojemników, możemy sięgnąć po bidony z tworzyw sztucznych HPDE i PP, to dwa najbezpieczniejsze rodzaje opakowań plastikowych, które możemy używać wielokrotnie. Oprócz tego, możemy natknąć się jeszcze na oznaczenie LDPE, nie jest ono jednak tak bezpiecznie, jak te wyżej wymienione. Jeżeli tylko mamy taką możliwość, korzystajmy z opakowań szklanych.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...