Na kiedy masz wyznaczony termin porodu? Dzieci urodzone w tym miesiącu częściej mają ADHD
Redakcja MamaDu
26 lipca 2016, 16:43·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 26 lipca 2016, 16:43
Nadmierna ruchliwość, problemy z koncentracją, duża impulsywność – to główne cechy ADHD, czyli zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi. Diagnozuje się go we wczesnym dzieciństwie i co tu dużo mówić, może wiązać się z licznymi trudnościami zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Okazuje się, że na ADHD częściej narażone są dzieci, które urodziły się w jednym konkretnym miesiącu.
Reklama.
Miesiącem, z którego pochodzi najwięcej dzieci dotkniętych ADHD jest sierpień. Do takich wniosków doszli naukowcy z ośrodków naukowych w Taipei i Taoyuanu na Tajwanie. W celu odnalezienia przyczyny występowania ADHD przebadali oni niemal 380 tysięcy dzieci w wieku 4-17 lat. Ich analiza wskazała właśnie na sierpniowy termin porodu.
ADHD zdiagnozowano u 4,5 procent chłopców i 1,2 procent dziewczynek urodzonych w tym miesiącu. Dla porównania ADHD stwierdzono jedynie u 2,8 procent chłopców i 0,7 procent dziewczynek urodzonych we wrześniu. Podobnie rzecz się ma w porównaniu z innymi miesiącami. Stwierdzono również jednak, że dzieci z późniejszych miesięcy częściej mają ADHD niż te ze stycznia i lutego.
Jak to możliwe, że miesiąc urodzenia dziecka może mieć wpływ na to, czy będzie ono dotknięte ADHD, czy też nie? Eksperci nie wykluczają, że znaczenie ma nie miesiąc sam w sobie, a… sposób, w jaki skonstruowany jest system szkolnictwa. Szkoła rozpoczyna się we wrześniu, do jednej klasy trafiają dzieci ze stycznia i z grudnia z jednego rocznika. Właściwie styczniowe dzieciaki od tych grudniowych dzieli rok – w przypadku kilkulatków to kolosalna różnica. Nic zatem dziwnego, że młodsze dzieci wykazują się znacznie mniejszą dojrzałością i nie są jeszcze tak rozwinięte, jak ich starsi koledzy. To właśnie może być przyczyną impulsywności, nadpobudliwości i problemów z koncentracją, które są podstawowymi objawami ADHD.
Tak postawiona hipoteza może wyjaśniać również fakt, dlaczego ADHD częściej diagnozuje się u chłopców niż u dziewczynek. W pierwszych latach życia rozwijają się oni wolniej od swoich koleżanek rówieśniczek, stąd łatwiej u nich o zdiagnozowanie objawów chrakterystycznych dla ADHD. Potwierdza ją również fakt, że odkryta przez tajwańskich naukowców zależność odnosiła się do kilkulatków. W kwestii występowania ADHD u nastolatków miesiąc urodzenia nie miał już większego znaczenia.
Osoby dotknięte ADHD mają problemy z koncentracją, trudności w wykonaniu zadań wymagających większego zaangażowania, trudności z opanowaniem nadmiernej aktywności.
Wyniki badań tajwańskich naukowców zostały opublikowane w czasopiśmie Journal od Pdiatrics