Znamy odpowiedź! Oto dlaczego noworodki mają TEN specyficzny zapach

Prawo autorskie: molka / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: molka / 123RF Zdjęcie Seryjne
Noworodki mają wiele uroczych cech, a jedną z nich niewątpliwie jest ich charakterystyczny zapach. Jest miły dla naszego nosa i nie dający się porównać do niczego innego. I co więcej, nie jest przypadkowy a sprytnie zaprojektowany przez matkę naturę.


Nie dość, że rozbrajają nas ich maleńkie rączki, nóżki i oczka, to jeszcze ten piękny, niemowlęcy zapach! To między innymi on sprawia, że takiemu maluszkowi po prostu nie można się oprzeć. I po prostu nie można nie wziąć go na ręce, nie przytulić.

To oczywiście nie przypadek. I zapach ten nie ma nic wspólnego z delikatnymi kosmetykami i mokrymi chusteczkami, których używamy przy pielęgnacji maluszków. Charakterystyczny „zapach dzidziusia” to naturalna woń każdego człowieka wytwarzana w pierwszych tygodniach jego życia (chociaż może on być nieco zmieniony przez używanie preparatów do pielęgnacji).
No dobrze, a jakie to właściwie ma znaczenie? Istnieje teoria, że ów zapach ma wyjątkowo silny wpływ na ludzki mózg. A zatem jego przydatność jest niezaprzeczalna: niemowlaki poprzez swój charakterystyczny zapach wpływają na dorosłe jednostki i nakłaniają je do opieki nad potomstwem. Czysta ewolucja.

Jednak ta niesamowita cecha małych dzieci może przynieść realne korzyści także dorosłym. Istnieje hipoteza, że m.in. ów zapach może mieć wpływ na złagodzenie objawów depresji poporodowej u niektórych kobiet. Nas ona całkowicie przekonuje!
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE