Kreatywność to jedna z najbardziej pożądanych cech. Tak się składa, że posiada ją każde dziecko, a rodzice mogą mu pomóc ją pielęgnować i rozwijać. Jak? Oto kilka podpowiedzi.
Kreatywność bywa użyteczna nie tylko dla artystów. Przecież jest to jedyne w swoim rodzaju spojrzenie na otaczający nas świat, umiejętność stawiania ważnych pytań, odkrywanie nowych możliwości we wszystkich sferach życia. Kreatywność może być użyteczna również gdy zajmujemy się biznesem, sportem, nowymi technologiami, czy pracą naukową w absolutnie każdej dziedzinie. Poza tym osoby, które od dziecka rozwijały swoją kreatywność mogą się poszczycić wysoką inteligencją emocjonalną, umiejętnością świetnego rozwiązywania problemów, wspaniałymi możliwościami wyrażania siebie. Dlatego bez wątpienia warto rozwijać tę cechę u naszych dzieci. To na szczęście nie jest trudne zadanie. Jak to zrobić? Oto kilka podpowiedzi:
1. Postaw na prostotę
W dzisiejszych czasach dzieci mają do dyspozycji dziesiątki skomplikowanych, wielofunkcyjnych zabawek. Tymczasem najfajniejsze zabawy powstają przy użyciu najprostszych zabawek (albo przedmiotów użytku codziennego) i wyobraźni. Kolorowy mazak może przecież służyć za miecz, szablę, czy magiczną różdżkę. Pudełko po zabawce może się zamienić w autobus, statek kosmiczny czy domek (i dać dziecku więcej radości niż zabawka, która była w nie zapakowana), koc rozłożony na krzesłach świetnie sprawdzi się jako namiot, domek, albo tajemniczy zamek.
2. Daj dziecku trochę czasu wolnego
Jest wiele zajęć dodatkowych, które mogą wspomóc rozwój dziecka i dać mu wiele radości. Jednak nieustanne wożenie malucha z jednych zajęć na drugie, z przerwą na odrobienie pracy domowej to już może być trochę za wiele. Dlatego warto dopilnować, by dziecko miało trochę czasu wolnego od wszelkich obowiązków. Dzięki temu dziecko będzie mogło pobyć sam na sam z własnymi myślami, na pewno w tym czasie wpadnie na jakiś ciekawy pomysł.
3. Zabawa nie jest stratą czasu
Z punktu widzenia osoby dorosłej może się wydawać, że spędzanie czasu bez wyznaczonych konkretnych celów do osiągnięcia może być całkowitą stratą czasu. Nic bardziej mylnego. To w czasie swobonych zabaw dzieci najlepiej uwalniają swoją kreatywność i wtedy właśnie wpadają im do głowy najlepsze pomysły. Pamiętajmy również, że kreatywność to proces a nie jednorazowe wymyślenie czegoś: wymyślanie długiej historii, tworzenie własnego wynalazku, tworzenie zupełnie nowej gry z rozbudowanych zbiorem zasad. Dzięki takiemu oddawaniu się kreatywnemu myśleniu dzieci rozwijają swoją pewność siebie, a także odkrywaja swoje talenty i mocne strony.
4. Nie przykładaj zbyt dużej wagi do osiągnięć twojego dziecka
Warto interesować się tym, jak dziecko coś robiło, a nie tylko efektami jego działań. Czy wykonanie tego zadania sprawiło mu przyjemność? Co podobało mu się najbardziej? Czym teraz zamierza się zająć? Dzięki takiemu podejściu do zajęć dziecka będzie ono mogło określić co lubi, jakie zadania sprawiają mu radość, w czym jest dobre. I nauczy się nie poddawać po ewentualnych porażkach.
5. Zapewnij dziecku jak najwięcej różnorodnych doświadczeń
I to wcale nie musi oznaczać podróży na drugi koniec świata, kosztownych zajęć dodatkowych, czy kupna drogich zabawek i sprzętów. To może być wspólna wycieczka do biblioteki, na ciekawy spacer, mówienie o ciekawych zakątkach świata jak Sahara, albo biegun północny. Oddajcie się razem rozważaniom, jak wyglądałoby życie w takim miejscu? I co, wolicie Saharę czy biegun? Im więcej ciekawych tematów poruszycie w rozmowach z dzieckiem, tym lepiej.
6. Daj sobie spokój z mikrozarządzaniem
Dzieci najlepiej rozwijają swoją kreatywność wówczas, kiedy mogą robić coś po swojemu. Dlatego właśnie nadmierna ingerencja rodzica w zabawy dziecka nie jest mile widziana – przy niej znacznie trudniej jest puścić wodze fantazji. Jeśli twoje dziecko jest zajęte rysowaniem czegoś, co trudno w jakikolwiek sposób nazwać, bawieniem się w coś, czego nie rozumiesz lub korzystaniem z zabawek niezgodnie z zamysłem producenta (bo niby dlaczego zabawkowe auto nie może w połączeniu z kilkoma klockami tworzyć statku kosmicznego?). W przypadku takich zabaw nie poprawiaj dziecka, nie pouczaj, nie tłumacz, że „przecież słońce nie jest fioletowe” skoro tak narysowało je dziecko. Po prostu pozwój maluchowi puścić wodze fantazji.
7. Wspieraj rozwój pasji dziecka
Kiedy zauważysz, że dziecko szczególnie interesuje się dinozaurami, astronomią lub czymkolwiek innym – możesz się tylko cieszyć. I warto podsunąć dziecku lekturę z zakresu interesującej je tematyki, porozmawiać z nim o tym – jeśli to konieczne po uprzednim uzupełnieniu własnej wiedzy na dany temat. Pokażmy dziecku, że nauka to pasjonujący proces, a nie przykry obowiązek.
8. Pomóż dziecku wytworzyć nawyk czytania dla przyjemności
Zdolność do zatopienia się w interesującej lekturze jest bezcenna w dobie powierzchownych informacji bombardujących nas ze wszystkich stron. Ciekawa książka może wspaniale wpłynąć na rozwinięcie kreatywności dziecka. A wyrobienie nawyku sięgania po książkę w wolnym czasie jest bezcenne.
9. Spraw, by otoczenie dziecka sprzyjało twórczemu myśleniu
Zróbcie rodzinną naradę, podczas której stworzycie wspólne plany na weekend. Skupcie się na analizowaniu każdego z pomysłów zamiast z góry odrzucać te najbardziej dziwaczne. Nawet jeśli ich nie zrealizujecie, nie wiadomo dokąd zaprowadzi was puszczenie wodzy fantazji. A w czasie codziennych rozmów pozwól dziecku na to, by mogło mieć odmienną opinię od twojej. Jeśli w jakiejś kwestii się nie zgadzacie, zachęć malucha, by uzasadnił swoje zdanie. Nigdy nie mów mu, że jest za mały na to, by mieć własną opinię.