Macierzyństwo wymaga pewności siebie! 10 sposobów na to, by dobrze poczuć się w roli mamy

Prawo autorskie: stockbroker / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: stockbroker / 123RF Zdjęcie Seryjne
Myślisz czasem, że nie jesteś wystarczająco dobrą mamą? Spokojnie, każda mama czasem tak ma. Wiesz czego ci tak naprawdę brakuje? Nie doświadczenia, wiedzy z zakresu pedagogiki czy zdrowego odżywiania czy energii. Brakuje ci co najwyżej pewności siebie. Postaramy się dać ci jej całkiem sporą dawkę.

Bycie matką to niełatwe zadanie. Tak naprawdę zawsze masz coś do zrobienia, na co brakło ci czasu. Jednak im bardziej pewna siebie i świadoma własnej wartości jest mama, tym łatwiej jest jej podołać wszelkim trudnościom. Nie chodzi o to, byś przestała zdobywać wiedzę na temat wychowywania dzieci i wkładać wysiłek w ich wychowanie. Po prostu pamiętaj, że wykonujesz ciężką pracę i robisz to dobrze. Nie wierzysz? Oto kilka rad, dzięki którym możesz stać się bardziej pewną siebie mamą.

1. Zachowuj się jak profesjonalistka
Wyobraź sobie, że macierzyństwo to zawód, a ty jesteś wysokiej klasy specjalistką. Bądź pewna tego, co robisz, dzięki temu twoje dziecko poczuje się bezpieczniejsze, spokojniejsze i szczęśliwsze. Możesz wzorować się na dobrych opiekunkach ze żłobka i przedszkola.

2. Nie ulegaj złym radom
„Załóż mu czapeczkę”, „dziecko powinno jadać słodycze”, „nie noś, bo się przyzwyczai” – wątpliwej jakości rad jest wiele i pewnie sama nie raz je słyszałaś. Jeśli jesteś pewna tego, że masz rację, nie ulegaj, niezależnie od tego, jak wiele razy usłyszysz, że te cukierki są przecież pełne witamin. Jeśli zwątpisz w słuszność swoich przekonań, porozmawiaj o nich z pediatrą. Ale pamiętaj że nie musisz ulegać radom każdego, kto ma kontakt z twoim dzieckiem.


3. Uwierz, że nie jesteś złą mamą
Tak, spędziłaś sobotę w towarzystwie przyjaciółek zamiast z dzieckiem. I w czasie zabawy zwierzątkami zerkasz na smartfona by przejrzeć wiadomości ze świata. Jesteś dorosłym człowiekiem, masz prawo czasem zająć się dorosłymi sprawami. To jest zdrowe i potrzebne, daj sobie spokój z wyrzutami sumienia. A może zdarzyło ci się na chwilę odwrócić od dziecka i właśnie wtedy ono się przewróciło? Każdemu rodzicowi to się kiedyś przytrafiło, tak po prostu z dziećmi bywa. Naprawdę nie masz powodów do tego, by czuć się winna.

4. Pozbądź się publiczności
Twoje dziecko ma atak złości, nie wiesz jak je uspokoić. Jeśli jesteście poza domem, postaraj się zabrać zapłakanego malucha w ustronne miejsce. Brak bodźców zewnętrznych pomoże dziecku odzyskać spokój, a ty nie będziesz narażona na nieproszone rady i uwagi od przechodniów. Jeśli jesteście w gościach nie miej oporów, by wyjść z malcem do łazienki i zamknąć za sobą drzwi. Jeśli nie masz możliwości zabrania rozzłoszczonego dziecka w ustronne miejsce i znalazł się ktoś, kto strofuje ciebie i poucza, jak powinnaś zająć się swoim dzieckiem, po prostu się nie przejmuj. Pamiętaj, że dzieci wychowuje się bardzo łatwo. Ale tylko cudze.
5. Bądź zdecydowana
Jeśli musisz podjąć jakąś decyzję – zrób to szybko. Zaufaj swojej intuicji, nie przejmuj się krytycznymi uwagami osób, na opinii których ci nie zależy. Nie chodzi o to, by nigdy nie słuchać nikogo. Po prostu wtedy, kiedy jesteś pewna swego nie trać czasu na wahanie się.

6. Rób notatki
Czekasz na wizytę u pediatry, bo masz do niego tak wiele pytań. I tak się jakoś składa, że gdy już jesteś w jego gabinecie, nie pamiętasz żadnego z nich. Ani ważnych informacji, które powinnaś mu przekazać. Dlatego wszystkie tego typu sprawy zapisuj w notatniku. To normalne, że w stresujących sytuacjach zapominamy o ważnych sprawach. Dzięki prostemu nawykowi robienia sobie notatek unikniesz tego typu problemów.

7. Nie ukrywaj swoich emocji
Nikt nie jest spokojny i rozluźniony po tym, jak przez trzy godziny zajmował się niezadowolonym ze wszystkiego i nieustannie płaczącym dwulatkiem. I nic się nie stanie, jeśli twoje dziecko zobaczy, że jesteś smutna lub zmęczona. Dzięki temu maluch z czasem nauczy się dobrze rozpoznawać ludzkie emocje. Ważne jest tylko, by dziecko nie widywało zbyt często rodziców w stanie złości, zdenerwowania lub pogrążonych w smutku. Pozwalaj sobie na to od czasu do czasu i tłumacz wtedy dziecku co się z tobą dzieje. Zapewnij je, że gorsze dni czasami się zdarzają, ale to nie zmienia faktu, że się kochacie i jesteście bezpieczni.

8. Unikaj rywalizowania z innymi rodzicami
Nawet jeśli dzieci twoich przyjaciół wcześniej od twoich dzieci zaczęły siadać, chodzić, mówić – nie przejmuj się tym. Ignoruj ewentualne uwagi na temat tego, że roczne dziecko powinno przecież już chodzić. Każde dziecko powinno rozwijać się w swoim własnym tempie. Pamiętaj o tym również jeśli to twój maluch jest prymusem i wypowiada się całymi zdaniami gdy jego rówieśnicy ledwo wymawiają podstawowe słowa. Rodzicielstwo to nie jest wyścig z wielką nagrodą dla tego, kto pierwszy dobiegnie do mety.

9. Zarezerwuj dla siebie trochę czasu
Czasem trzeba odpocząć od dzieci, by potem mieć energię do zajmowania się nimi. Czasem możesz potrzebować kwadransa, czasem godziny, a czasem całego dnia dla siebie. Zorganizujcie domowe obowiązki tak, by każde z rodziców mogło czasem trochę odetchnąć. By być szczęśliwym i dobrze odnajdywać się w roli matki po prostu potrzebujesz równowagi w życiu. Beż tego prędzej czy później dopadnie cię silna frustracja i złość. Dlatego nie miej skrupułów, by wyjść do kina albo na spacer. Zobaczysz, że te kilka godzin spokoju zdziała cuda!

10. Spraw, aby czas spędzony z dzieckiem był zawsze udany
Znajdźcie dla siebie chwilę, poszukajcie zabaw, które wam obojgu sprawią dużo radości. Dzięki temu zbliżycie się do siebie, a ty będziesz świadkiem tego jak twoje dziecko wspaniale się rozwija i uczy nowych rzeczy.

Źródło: Fit Pregnancy and Baby
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE