11 zabaw z wodą idealnych na upalny dzień. Musisz wypróbować je wszystkie!

Prawo autorskie: halfpoint / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: halfpoint / 123RF Zdjęcie Seryjne


Uff, jak gorąco! A wkrótce będzie jeszcze cieplej. Przecież lata tak naprawdę jeszcze nie ma. W upalne dni niektóre letnie aktywności nieco tracą blask. Zabawa w piaskownicy przypomina przeprawę przez pustynię, a bieganie po placu zabaw męczy niczym udział w maratonie. Tym, co za to sprawdza się zawsze i bez wyjątków, jest zabawa z chłodną wodą.


Czas otworzyć sezon na radosny śmiech i pisk dzieciaków hasających w strumieniach wody. Oto 11 niezawodnych zabaw wodnych na każdy słoneczny dzień:

1. Skoki przez wodę
Do tej zabawy potrzebny jest długi wąż ogrodowy, silny strumień wody i trawnik, po którym będzie można biegać boso. Wystarczy odkręcić kurek z wodą i zabawa gotowa. Waszym zadaniem jest uciekać przed strumieniem wody. Wygrywa ten, kto najmniej zmoknie.


W innej wersji zabawy zwycięzcą zostanie ten, kto pierwszy złapie wąż uciekający pod wpływem wysokiego ciśnienia przepływającej przez niego wody. Kto się odważy schwytać jego “paszczę” plującą zimną wodą?

2. Uważaj, nie dotknij!
Ta zabawa to idealny trening gimnastyczny. Woda powinna wylewać się z węża bardzo silnym strumieniem, w linii prostej. Strumień ten będzie pełnił rolę poprzeczki pod lub nad którą będzie trzeba przechodzić tak, by nie dotknąć wody. Nie lada wyzwanie!


3. Kąpiel w ogródku
W lato przenosimy wieczorne kąpiele do ogródka. Nalej świeżą wodę do dziecięcego baseniku, wrzuć do środka musujące kulki i zaproś dzieciaki do zabawy. Przydadzą się Wam również różne dmuchane zabawki, gumowe kaczuszki i łodzie podwodne. Po takich wieczornych atrakcjach będą się śnić tylko kolorowe sny!

4. Piłka na strumieniu
Przygotuj kilka piłek - małych i dużych, o różnym ciężarze. Odkręć wodę w wężu ogrodowym i podaj go maluchowi. Powinien trzymać go ulatującą wodą do góry. Połóż na wodzie piłeczkę. Zadaniem dziecka będzie tak manewrować wężem i strumieniem, aby piłka nie spadła na ziemię. Pamiętaj, że ciśnienie wody nie powinno być zbyt duże, gdyż zabawki wtedy nie utrzymają się na niej.

5. Balonowy bobas
Uwaga, wbrew pozorom to zabawa nie tylko dla dziewczynek. Napełnij balon sporą ilością wody tak, by osiągnął wielkość główki małego dziecka. Narysuje na nim oczka, nosek i usta. Następnie zawiń go w bawełnianą pieluszkę i podaj maluchowi. Jego zadaniem będzie jak najdłużej utrzymać wodnego “maluszka” w rękach. Ciekawe jaki wynik osiągnie!

6. Wodna bitwa
Podzielcie się całą rodziną na dwie drużyny lub rozegrajcie pojedynek we dwoje. Dozwolona jest jedynie wodna amunicja. Możecie więc rzucać w siebie balonami napełnionymi wodą, strzelać z wodnych pistoletów lub wytoczyć ciężkie działa i… użyć wiader. Zabawa będzie ciekawsza, gdy odpowiednio przygotujecie pole walki - zbudujecie okopy i mury obronne, np. z mebli ogrodowych.
7. Zatopiony, zamrożony!
Zrób psikusa maluchowi i po kryjomu zabierz mu kilka jego zabawek. Jedyny warunek jest taki, by były one plastikowe. Mogą to więc być małe piłeczki, autka, łopatka czy grabki. Następnie zanurz je w pudełku po lodach wypełnionym wodą i schowaj do zamrażarki. Gdy zabawki już się “zamrożą” wręcz je maluchowi podczas zabawy w ogrodzie. Ciekawe co wykombinuje, by się do nich dostać!

8. Gąbkowe przelewanie
Do tej zabawy przygotuj gąbki oraz dwa wiaderka, jedno napełnione wodą, a drugie puste. Zadaniem dziecka będzie jak najszybsze przelanie wody z jednego naczynia do drugiego za pomocą...gąbek. Pojemników może być oczywiście więcej i możesz również manipulować odległością między nimi.

Oczywiście to wodne zadanie należy wykonać na czas. Kto szybszy ten lepszy. Punkty karne przyznawane są za wylewanie wody.

9. Tenis wodny
Umieść dmuchane koło na środku basenu i powrzucaj do wody piłeczki ping-pongowe. Zadaniem dzieci będzie wyłowienie wszystkich piłeczek i umieszczenie ich w środku koła. Możecie również ustawić się wokół basen i na zmianę rzucać piłeczkami do celu.

10. Tęcza w mżawce
Każda doświadczona ogrodniczka ma w domu rozpylacz wody do kwiatków. Jeśli nią jesteś, następnym razem zabierz się za podlewanie roślin wraz ze swoją pociechą. Waszym zadaniem będzie przywołanie tęczy. Wspólnie rozpylcie mgiełkę wodną w stronę słońca. Nacieszycie swoje oczy cudownym, kolorowym widokiem. Zapewniam, że Twoje dziecko będzie zachwycone.

11. Drinki dla nieletnich
Pamiętajmy, że w upalny dzień wodą nie tylko można się polewać, ale także ją pić. Co powiesz na wspólne przygotowanie z maluchem kolorowych, owocowych lemoniad z parasolkami? Możecie wrzucić do szklanek różne owoce, listki miętki, plasterki cytryny, kostki lodu. Maluch będzie miał okazję wykazać się kreatywnością i komponować własne smaki napojów. Dodatkowo, krojenie owoców będzie dla niego świetnym ćwiczeniem manualnym.

Źródło: parenting.com

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Znamy ranking dziecięcych imion pierwszej połowy 2019
0 0Tak po cichu odbiera się kobietom kontrolę nad porodem. Położna: "To będzie trauma"