Twój partner się od ciebie oddalił? To nie musi być zdrada! Poznaj 5 najczęstszych powodów

Prawo autorskie: lightwise / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: lightwise / 123RF Zdjęcie Seryjne
Czujesz, że twój partner się od ciebie oddalił? Zanim popadniesz w czarną rozpacz lub usilnie zaczniesz szukać dowodów jego rzekomej zdrady, daj sobie chwilę czasu na refleksję.

Pojawianie się dystansu emocjonalnego to bardzo częste zjawisko w relacjach międzyludzkich, nie zawsze jednak, oznacza ono koniec. Niestety, najczęściej wspomniany dystans pojawia się powoli i niezauważalnie. Dużo pracy, dużo obowiązków, mniej siły żeby wspólnie spędzać czas… Warto mieć to na uwadze i szczególną wagę przykładać do pielęgnowania uczucia. Jeśli jednak już się stało i czujesz, że partner nie jest już tak blisko,, jak kiedyś, może nawet podejrzewasz zdradę emocjonalną, poznaj 5 najczęstszych powodów takiego stanu rzeczy.

Twój partner potrzebuje czasu dla siebie
Razem zajmujecie się domem, spędzacie popołudnia, śpicie, a może i nawet pracujecie… Wiele par, zwłaszcza z małymi dziećmi, ma w ciągu tygodnia bardzo mało czasu dla siebie. Chcąc uzyskać trochę prywatności zanurzają się w świecie seriali, programów telewizyjnych czy smartphone’a. Jest to błędnie odbierane przez ich partnerów, jako oznakę odrzucenia. Spróbuj zaproponować ukochanej osobie taki podział obowiązków, który pozwoli każdemu z was na spędzenie kilku godzin w tygodniu samotnie. Może okazać się to zbawienne dla waszej relacji!

Twój partner przeżywa duży stres lub wpada w depresję
Wysoki poziom stresu powoduje u niektórych ludzi reakcję ucieczki. Wycofują się oni z kontaktów ze światem zewnętrznym i zamykają w sobie. Jeśli podejrzewasz, że w życiu zawodowym lub osobistym partnera dzieje się coś co może go przytłaczać, postaraj się być jak najbliżej niego i pomóc mu zredukować poziom stresu. W momencie, kiedy podejrzewasz depresję, nie próbuj działać jedynie na własną rękę. To poważna choroba, która wymaga konsultacji lekarskiej, zadbaj o to, żeby do niej doszło.


Cykle przyciągania i unikania
Są pary, których funkcjonowanie przebiega cyklicznie. Jednym z rodzajów takich cyklów jest przyciąganie-unikanie. Polega on na tym, że w momencie kiedy jeden z partnerów staje się zbytnio wymagający, drugi zaczyna się wycofywać. Skutkiem jest to, że pierwsza osoba czuje się odrzucona, więc również emocjonalnie się oddala. Wtedy zaczynają rosnąć potrzeby drugiej i tak wkoło! Nie jest to zdrowe, ale w niektórych związkach potrafi trwać latami. Jeśli chcesz sprawdzić, czy dotyczy to też ciebie, uważnie obserwuj to co dzieje się między wami.
Cykle krytyki i wycofania
Innym rodzajem szkodliwej dynamiki w parze jest krytyka i wycofanie. Polega on na tym, że kiedy jedna ze stron zaczyna odczuwać chłód partnera, zamiast spróbować się zbliżyć, staje się jeszcze bardziej krytyczna i odpychająca. Robi to ze złości i bezsilności, nie zdając sobie sprawy, że tylko pogarsza sytuację. Partner, który odkrywa, że każda jego aktywność powoduje fale krytyki, zaczyna być jeszcze bardziej bierny. Psychologowie radzą, żeby trzymać się zasady 80-20: 80 proc. wysyłanych do partnera komunikatów powinno być pozytywnych, a zaledwie 20 proc. zawierać krytykę.

Uczucie twojego partnera osłabło
Tego punktu obawia się każdy, niestety trzeba go też wziąć pod uwagę. Jeśli twoja druga połówka zupełnie przestała angażować się w waszą relację, nie dba już o dom i rodzinę tak jak kiedyś, unika intymności i odcina się emocjonalnie może to oznaczać, że przestało jej zależeć na tej relacji. W tej sytuacji jest tylko jedno słuszne wyjście- szczera, spokojna rozmowa o uczuciach. Zapytaj partnera co czuje, czego mu brakuje i czy chciałby żeby coś między wami się zmieniło. Może nie wszystko jest jeszcze stracone? Istnieją sposoby, żeby uratować rozpadające się związki. Jednym z nich jest m.in. terapia. Ważne, żeby zmierzyć się z problemem, a nie od niego uciekać.

Źródło: psychologytoday.com
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE