Wieloletnie związki kończą się… rozstaniem. Decyduje o tym te 10 rzeczy
Redakcja MamaDu
12 maja 2016, 13:35·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 12 maja 2016, 13:35
Bardzo często związek kończy się wtedy, kiedy zaczyna robić się poważnie. Jeśli jednak przetrwamy te „trudne” początki zaczyna się prawdziwe życie. Podział obowiązków, wynoszenie śmieci, zmywanie naczyń, kłótnie drobiazgi i seks na zgodę. Ta proza życia sprawia czasami, że związki się rozpadają.
Reklama.
Dlaczego?
Często słyszy się o parach, które rozstają się po 5, 10, 12 latach wspólnego życia. Powody są pewnie różne, jednak tych 10 wskazywanych jest jako najpoważniejsze i najczęstsze przyczyny rozpadu związków.
2. Sprawy finansowe
Zazwyczaj w związku jedna osoba jest bardziej odpowiedzialna za finanse, płacenie rachunków i pilnowanie terminów płatności. Często też jeden z partnerów zarabia więcej, podczas gdy drugi zajmuje się domowym ogniskiem. Dlaczego zatem dochodzi na tym tle do zgrzytów? To zależy od pary – bo ktoś za dużo pracuje, za dużo wydaje, za mało zarabia, źle ocenia priorytety…
3. Dzieci
Bardzo wiele osób decyduje się być ze sobą ze względu na dzieci. I choć wiele mówi się o tym, że mieszkanie pod jednym dachem i wprowadzanie nerwowej atmosfery tylko po to, by dziecko miało oboje rodziców jest złe, do wielu osób nie dociera. Dziecko uczy się życie na podstawie tego co widzi i w przyszłości będzie dążyło do stworzenia podobnego związku. Tego mu życzymy?
4. Problemy z komunikacją
Im dłużej jesteśmy ze sobą tym bardziej (zazwyczaj) zmienia się sposób prowadzonych rozmów. Zmieniają się bowiem problemy, dorastamy, dojrzewamy jako osoby i jako partnerzy. Często zmienia się również ton w jakim się do siebie odnosimy, pojawia się „roszczeniowa” postawa i pretensje. To z czasem prowadzi do wybuchu i kończy się właśnie rozstaniem.
5. Rezygnacja z kompromisów
Chyba nie ma potrzeby rozpisywania się w tym punkcie. Związek to sztuka kompromisów. Ustępowania, tłumaczenia na czym nam zależy i odpuszczania w mniej istotnych sprawach.
6. Oszukiwanie
Mowa tu o oszukiwaniu w drobnych sprawach, ale też o oszukiwaniu w znaczeniu zdrady. Tak, ludzie żyjący w stałych związkach, zwłaszcza tych wieloletnich zdradzają. Bo czegoś im brakuje, szukają odskoczni, rozrywki, adrenaliny, chcą poczuć się dowartościowani. Powody są różne, ale wiadomo, że skoki w bok się zdarzają. A nie każda para potrafi albo tym bardziej nie każda chce z tym żyć.
7. Brak wspólnych zainteresowań
Okazuje się, że po czasie nie każda para potrafi spędzać wspólnie czas. O ile na początku związku jeździli pod namiot i sprawiało im to wielką frajdę, o tyle z biegiem lat on pozostał fanem wycieczek w plener, a ona wybrała spa. To tylko (skrajny) przykład. Ludzie zmieniają się, rozwijają, ukierunkowują swoje zainteresowania i może okazać się, że pojawiają się rozbieżności, których wcześniej nikt się nie spodziewał…
8. Przełomowe wydarzenie
Bardzo często związek kończy się, bo para nie może poradzić sobie z problemem. Takim, który dotyczy ich obojga, jednak każde z nich inaczej do niego podchodzi. Może to być utrata dziecka lub rodzica, zmiana pracy lub inny, istotny z punktu widzenia partnera przełom czy też zmiana w życiu.
9. Bałagan
Dokładnie tak! Jeżeli jeden z partnerów jest bałaganiarzem, drugi może na jakimś etapie stracić moc i poddać się. No bo ile razy możesz powtarzać, żeby zamykał klapę od toalety. Ile razy możesz prosić żeby nie zostawiała kosmetyków na umywalce a potem złościła się, że są zalane wodą. Każda osoba ma inną – nazwijmy ją – granicę bólu. Niektórym stojące przez tydzień w zlewie brudna naczynia przeszkadzają bardziej, innym mniej. Ale bałaganiarstwo może być przyczyną rozpadu związku.
10. Brak empatii
Partnerzy w związku są nie tylko kochankami, ale też przyjaciółmi. I w ich relacji nie może zabraknąć empatii, szacunku, poczucia humoru, uprzejmości i bycia uważnym na drugiego człowieka. Wtedy wszystko się uda!