Istnieją takie momenty, które rodzice wspominają przez całe życie. Patrzą z niedowierzaniem na zmiany, jakie zachodzą w dziecku i są dumni, kiedy mogą utrwalić je na zdjęciu albo filmie. Sprawdź, na co się przygotować, kiedy twój potomek skończy 12 miesięcy.
Zmiany fizyczne
Dziecko raczkuje, a nawet zdarza mu się chodzić o własnych siłach. To okres, kiedy rozwijają się jego zdolności motoryczne. Uczy się gestykulować i pokazuje rzeczy, których chce dotknąć. Podczas spacerów chętnie nosi drobne przedmioty, najlepiej po jednym w każdej dłoni. Ciągnie, wpycha i gniecie niemalże wszystko, co znajdzie się w jego zasięgu. Potrafi pomachać na pożegnanie, umie już klaskać, a nawet może utrzymać łyżeczkę w dłoni. Gorzej z trafieniem do buzi.
Zmiany poznawcze
Dziecko zna już około 20 słów. Rozpoznaje przedmioty, np. książki, i potrafi przywitać się w ojczystym języku. Rozumie nawet proste komendy. Wiele radości sprawia rodzicom sposób, w jaki naśladuje odgłosy zwierząt.
Zmiany społeczne i emocjonalne
W tym wieku daje o sobie znać lęk separacyjny. Dziecko nie tylko identyfikuje najbliższych członków rodziny, ale też wyraża swoje niezadowolenie, kiedy zostanie z nimi rozłączone.
Zaczyna docierać do niego, że nie jest jedyną istotą na świecie, a bycie w centrum uwagi daje mu dużo frajdy. Lubi przebywać na rękach i słuchać bajek. Podczas zabawy zdarza mu się podawać innym różne przedmioty, lecz potrafi zająć się sobą i bawić w pojedynkę. Wie również, jak wygląda. Reaguje na swoje odbicie w lustrze i rozpoznaje siebie na zdjęciach.
18 – 24 miesiące
Zmiany fizyczne
Jaką radość sprawia widok dziecka w tym wieku. Potrafi już pić przez słomkę, a nawet – jeść łyżeczką. Umie się nachylić, żeby podnieść zabawkę, co więcej – nie traci przy tym równowagi. Przy pomocy mamy wejdzie nawet po schodach. Dużo frajdy sprawiają mu przejażdżki w małych samochodzikach, a nawet jest gotowe, aby zasiąść po raz pierwszy na nocniku.
Zmiany poznawcze
Dziecko wypowiada zaimki (on, ona) i może się pochwalić znajomością kilkuset słów. Przy odrobinie szczęścia skleci nawet 2 – 3 zdania. Powtarza też jak echo zasłyszane wyrazy. Trajkocze do siebie, nuci piosenki. To najlepszy moment, żeby nauczyć go trzech magicznych słów – „proszę”, „dziękuję” i „przepraszam”.
Zmiany społeczne i emocjonalne
Młody człowiek coraz żywiej okazuje emocje i tuli się do osób, które zna. Jeżeli ma starsze rodzeństwo, nie zdziw się, kiedy zacznie je papugować. To również okres, w którym młody osobnik zaczyna doświadczać strachu, dlatego nie bagatelizuj jego obaw, nawet, jeśli wydają ci się banalne.
Zmiany fizyczne
Dziecko staje się młodym indywidualistą. Uczy się rzucać i kopać piłkę, zaczyna zdejmować ubranko bez niczyjej pomocy i samodzielnie pije z kubka. Może nawet skakać do góry i chodzić na palcach.
Zmiany poznawcze
Dziecko zna swoje imię, płeć oraz wiek. Zaczyna też opowiadać o swoich upodobaniach. Nie zdziw się, jeśli twój mały Kubuś powie „Kuba lubi sok pomarańczowy”. Jego słownik obejmuje już ok. 900 wyrazów. Maluch potrafi nawet samodzielnie skonstruować kilka zdań.
Zmiany społeczne i emocjonalne
Dziecko wymyśla własne zabawy, obserwuje rówieśników i coraz chętniej dołącza do grupy. Co nie znaczy wcale, że będzie skore do dzielenia się zabawkami. Wręcz przeciwnie.