Kąpiel noworodka krok po kroku. Jak się do niej przygotować i czego unikać?

Zostałaś mamą. Właśnie wróciliście do domu i...czeka was pierwsza, całkowicie samodzielna kąpiel dziecka. Już na samą myśl o tym drżą ci ręce, a serce wali jak oszalałe. Nie ma już „pod ręką” położnych, które służą dobrą radą i pomocą. Ale bez obaw, poradzisz sobie! W końcu...kto lepiej poradzi sobie z tym zadaniem jeśli nie rodzice? Z czasem będzie łatwiej, przecież to praktyka czyni mistrza! Aby nieco ułatwić ci to trudne zadanie, przygotowaliśmy krótki przewodnik, jak krok po kroku wykąpać noworodka.

Jak często kąpać malutkie dziecko?
Są dwie szkoły. Niektórzy twierdzą, że trzy razy w tygodniu zdecydowanie wystarczy. Inni, że maleństwo powinniśmy kąpać każdego dnia – dla dziecka ważny jest bowiem rytm dnia. Bez względu na to, która praktyka jest ci bliższa, ważne, abyś dobrze przygotowała się do kąpieli.

Odpowiednia temperatura
Kiedy zbliża się ustalona przez ciebie pora kąpieli zadbaj, aby w pomieszczeniu, w którym będzie się ona odbywać była odpowiednia temperatura. Idealnie: około 24 stopni. Z kolei woda w wanience powinna mieć 37 stopni. Jeśli nie mamy pod ręką termometru do wody, można sprawdzić ją łokciem – jeśli nie odczuwamy chłodu ani wyraźnego ciepła, możemy z powodzeniem przystąpić do kąpieli.
Przygotuj akcesoria
Pod ręką powinnaś mieć wszystko, co będzie potrzebne podczas i tuż po kąpieli, a konkretnie: płyn do kąpieli dla niemowląt albo mydełko, myjkę, ręcznik, oliwkę lub krem, krem na odparzenia, pieluchę i ręcznik, najlepiej z kapturem oraz ubranko, w które ubierzesz dziecko.


Czas na kąpiel!
Powoli zanurzamy dziecko w wodzie, ponieważ zbyt gwałtowne zetknięcie z wodą może je przestraszyć. Prawą rękę możesz podłożyć pod pośladki dziecka, natomiast drugą pod plecy i główkę. Stopniowo zanurzamy kolejne części ciała, zaczynając od nóżek i pośladków. Gdy dziecko będzie już w wodzie, delikatnie i powoli wyjmujemy rękę spod pośladków, drugą wciąż trzymamy pod pleckami i pod pachą tak, aby główka spoczywała na naszym przedramieniu. Mając już jedną rękę wolną, możemy przystąpić do mycia dziecka. Jeśli nie mamy myjki, możemy umyć maleństwo po prostu ręką. Zaczynamy od szyi, potem ramiona, brzuszek, pupa, bioderka i nóżki. Ważne: jeśli kikut pępowiny jeszcze nie odpadł, staraj się go nie zamoczyć. Główkę dziecka lepiej umyć na sam koniec – nie wszystkie dzieci lubią polewanie głowy wodą.

Po kąpieli
Od razu zawiń dziecko w ręcznik, zakładając na główkę kapturek lub bawełnianą czapeczkę. Osusz skórę dziecka, pamiętaj jednak, aby jej nie trzeć, a jedynie delikatnie dotykać ręcznikiem. Ponieważ do umycia została jeszcze twarz malucha (niektórzy rodzice robią to przed kąpielą), przygotuj waciki. Maczamy je w przegotowanej wodzie i starannie myjemy twarz dziecka. Na koniec, jeśli jest taka konieczność, posmaruj kremem na odparzenia wrażliwe miejsca na ciele twojego dziecka.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE