zabawy na Halloween dla dzieci
Halloweenowe przebrania to jedno, a zabawa na imprezie musi być. Nikt nie chce się straaaasznie nudzić. Fot. 123RF
Reklama.
  • Zabawy na Halloween dla dzieci to świetny pomysł na urozmaicenie upiornego wieczoru.
  • Straszne kostiumy, wycinanki z dyni, potworne gry i zabawy dla dzieci oraz młodzieży to obowiązkowe punkty pogramu halloweenowego wieczoru.
  • 31 października świetnie bawić się będą zarówno maluchy, jak i starsze dzieci czy młodzież, wystarczy odpowiednio dobrać halloweenowe zabawy.

  • Zabawy na Halloween dla dzieci w przedszkolu

    Jeśli u was w przedszkolu planowane są halloweenowe przebieranki, warto równie przygotować kilka fajnych zabaw dla najmłodszych:
  • Spacer po pajęczej sieci - do tej zabawy potrzebny jest kawałek podłogi, taśma malarska i kilkanaście strasznych gadżetów- mogą to być zabawkowe pająki, małe dynie albo powycinane z papieru duchy. Najpierw taśmą malarską wyklejamy na podłodze wzór pajęczej sieci, następnie ustalamy start i metę na dwóch przeciwległych jej końcach. W różnych miejscach sieci układamy wybrane przez nas przeszkody. Zabawa polega na przejściu z jednej strony sieci do drugiej, ominięciu wszystkich przeszkód i zebraniu po drodze ustalonych fantów (np. zbieramy pająki, omijamy duchy). Uwaga, zawodnik, który spadnie z sieci, musi zaczynać cały wyścig od nowa! Dzieci możemy podzielić na drużyny i mierzyć im czas przejścia przez sieć. Wszelkie modyfikacje zasad mile widziane! A zalety płynące z gier zręcznościowych są nieocenione.
  • Taniec zamrażaniec - większość przedszkolaków bawi się tak na co dzień, ale halloweenowa wersja popularnej zabawy, jest strrrraszanie fajna, w której dzieci tańczą, dopóki gra muzyka, a kiedy melodia się urywa, muszą zastygnąć bez ruchu w pozycji, w jakiej właśnie się znajdowały. W tej odsłonie zabawy, maluchy nieruchomieją w strasznych pozach. Nauczyciel ocenia, czy widać, że dziecko jest duchem, czy kościotrupem. Zabawy w udawanie w każdej formie sprzyjają rozwojowi.
  • Podaj dynię - graczy usadzamy w kółku, wszyscy oprócz jednej osoby dostają po małej dyni. Ich zadaniem jest podawanie sobie dyń kolejnej osobie w kółku, póki gra muzyka. Kiedy muzyka się urywa, gracz, który został bez dyni w ręku, opuszcza okrąg, zabierając ze sobą jedno z warzyw. W każdej rundzie odpada kolejna osoba, zwycięzcą halloweenowej zabawy jest przedszkolak, któremu uda się zostać w okręgu do końca.
  • Zawieś pająka - między stolikami tworzymy pajęczynę z taśmy klejącej, a dzieciom wręczamy pająki z papieru lub plastiku, które drużyny mają za zadanie jak najszybciej umieścić na sieci.
  • Zabawy na Halloween dla dzieci w domu

    Starsze przedszkolaki i młodsi uczniowie mogą zapragnąć zorganizować zabawy dla kolegów w domu. Jednak pomysły dzieci mogą nieco wykraczać poza nasze możliwości techniczne. Dlatego warto przygotować atrakcyjne kontrpropozycje. Im zabawniejsze - tym lepiej.
  • Mumia - to zabawa, która sprawia niezwykle dużo radości. Dzieci dobierają się w pary (młodszym lepiej zaproponować podział na dwie drużyny), po czym dostają 2 rolki białego papieru toaletowego i zadanie, aby jak najszybciej zrobić z jednego z dzieci mumię. Ogromna dawka śmiechu gwarantowana!
  • Złap pająka - wcześniej należy ufarbować ryż. Wrzucamy biały ryż do plastikowej torby z 1 łyżką octu na 1 szklankę ryżu oraz barwnikiem spożywczym np. pomarańczowym. Następnie należy potrząsać aż do uzyskania pożądanego koloru, ryż zostawiamy ok. 3 godziny na blaszce do wyschnięcia. Ryż wrzucamy do dużego pojemnika i dodajemy sztuczne pająki. Dzieci za pomocą pęsety mają za zadanie wyłowić jak najwięcej pająków.
  • Cukierek albo psikus - nie chodzi tu o chodzenie po domach, choć to na pewno jeden ze stałych punktów Halloween. Do przygotowania tej zabawy musimy zabrać się nieco wcześniej, ale za możemy zaangażować do pracy małych pomocników. Potrzebne nam będą puste puszki (po pomidorach, kukurydzy, farbie malarskiej, jakie tylko uda się wam zebrać) oraz piłeczki pingpongowe lub małe woreczki z grochem. Puszki obklejamy w różne straszliwe wzory (to idealne zadanie dla maluchów), a następnie wkładamy do nich po drobnej niespodziance - cukierku albo czymś, co będzie tytułowym „psikusem” (temperówka, piłeczka). Podczas zabawy ustawiamy puszki w podobnym ułożeniu jak kręgle, a dzieci prosimy o stanięcie w odpowiedniej odległości od puszek. Następnie maluchy kolejno rzucają do wybranych przez siebie puszek piłeczką albo woreczkiem. Każdy z nich ma trzy szanse. Osoba, której uda się trafić do puszki wygrywa znajdujący się w niej fant.
  • Wyścigi balonów - do tej zabawy potrzebne nam będą pomalowane w różne straszne wzory balony, miotła czarownicy oraz... przestronny salon. W mieszkaniu urządzamy tor przeszkód, przydatne mogą okazać się sznurki, krzesła czy stoliki. Następnie dzielimy dzieci na dwie drużyny. Zawody polegają na poprowadzeniu balona do końca toru i z powrotem za pomocą miotły. Gracz, który skończy trasę, przekazuje miotłę następnej osobie z drużyny. Uwaga, balon może być przemieszczany tylko za pomocą miotły! Wygrywa drużyna, która pierwsza ukończy wyścig.
  • Halloweenowa bitwa balonowa - potrzebne będą pomarańczowe i czarne balony. Dzieci podziel na dwie drużyny. Przywiąż balon do kostki każdego członka zespołu. Następnie gracze muszą spróbować przebić balony drugiej drużyny tylko stopami, oczywiście bez przebijania własnych balonów!
  • Halloweenowe kręgle - zasady gry w kręgle są wam na pewno znane, warto jednak przygotować tematyczną odmianę tej gry. Potrzebna będzie mała piłeczka (najlepiej pomarańczowa, którą da się przerobić markerem na dynię), kilka białych plastikowych butelek i wata. Butelki napełniamy watą, po czym malujemy na nich oczy i usta ducha. Można też przygotować kręgle jak na zdjęciu poniżej. W tak przygotowane kręgle celujemy naszą piłką-dynią.
  • Ogon czarnego kota - na dużym brystolu wspólnie z dzieckiem rysujemy farbami czarnego kota bez ogona. Następnie z innego kawałka papieru wycinamy tyle kocich ogonów, ile gości planujemy na imprezie. Podczas zabawy, rysunek z kotem zawiśnie na ścianie, a dzieci kolejno z zawiązanymi oczami będą próbowały przyczepić koci ogon we właściwym miejscu. Pomocne mogą okazać się wskazówki innych. Do ogonów najlepiej przyczepić kawałki taśmy dwustronnej, jest to bezpieczniejszy wariant zabawy, niż przypinanie ich za pomocą pineski.

    Zabawy na Halloween dla nastolatków

    Nastoletnie dzieci najczęściej już wiedzą, w co chcą bawić się z przyjaciółmi w czasie halloweenowego przyjęcia. Jednak nie zaszkodzi podsunąć młodzieży kilku strasznych (i strasznie śmiesznych) pomysłów.
  • Halloweenowa historia - do zaproszeń, które dziecko rozda swoim znajomym, warto dołączyć początek strasznej historii oraz prośbę, żeby każdy z gości przygotował jej zakończenie. Dobrym sposobem na uspokojenie rozbieganych dzieci, będzie posadzenie ich w kółku i wspólne opowiadanie sobie wymyślonych przez nie zakończeń opowieści.
  • Powiedz, co czujesz - jedna z najstraszniejszych i najbardziej ekscytujących zabaw. Do kilku takich samych miseczek wkładamy różne nietypowe w dotyku produkty spożywcze- mogą to być obrane winogrona, zimne nitki spaghetti, galaretka, małe kiełbaski, zamoczone w oleju żelki, kawałki tortilli. Następnie przykrywamy miski kawałkiem ciemnego materiału i mistrz ceremonii opowiada pozostałym uczestnikom zabawy, co się w nich znajduje- gałki oczne, mózg, obcięte palce, skóra, same okropności - brrr! Zadaniem reszty graczy jest zgadnięcie, co naprawdę kryje się w miskach. Uwaga, mogą one dotykać produktów, ale nie mogą ich oglądać!
  • Najstraszniejsze ze strasznych - niech każdy z zaproszonych gości przygotuje do opowiedzenia jedną z najstraszniejszych historii, jakie słyszał. Opowiadamy w bardzo ciemnym pokoju, mówca może używać latarki, ale tylko do oświetlania własnej twarzy. Od dołu!
  • Złap jabłko - ta zabawa może kojarzyć się z andrzejkami, ale z pewnością rozbawi nastoletnich gości także w czasie impresy halloweenowej. Dwie jednakowe miski napełniamy wodą i umieszczamy w niej jabłko. Dzieci bawią się, rywalizując z sobą w parch. Jabłko trzeba wyłowić, ale do dyspozycji są tylko... zęby.
  • Śmiertelne mrugnięcie - jedna osoba jest potajemnie nazywana zabójcą. Ta osoba musi dyskretnie mrugać do innych gości. Kiedy mrugnie do konkretnej osoby, ta musi dramatycznie umrzeć bez słowa. Podczas, gdy uczestnicy zabawy umierają jeden po drugim, żywi próbują namierzyć zabójcę.
  • Halloweenowe szarady - nadajcie kalamburom upiorny akcent. Tym razem postawcie na hasła o tematyce Halloween, takie jak zombie, strach na wróble, Dracula itp.
  • Fear Factor - gra sensoryczna w strasznej odsłonie. Podziel dzieci na dwie drużyny. Po kolei uczestnicy rzucają kostką i zamkniętymi oczami odgadują, co znajduje się w danej misce. Wygrywa drużyna, która w najkrótszym czasie odgadnie wszystkie produkty. Oczywiście muszą to być obrzydliwe rzecz, które pobudzą wyobraźnię młodzieży. Idealnie sprawdzą się nienadmuchane balony, ugotowane spaghetti, pomidory z puszki, rzeżucha, miąższ z dyni, winogrona w kisielu, czy pianka do golenia itp. Możecie spróbować także ekstremalnych eksponatów jak np. surowe podroby.
  • Napar wiedźmy - przygotuj różne napoje, takie jak lemoniada, napoje gazowane, mleko, mrożona herbata itp. Jeden z nastolatków ma zawiązane oczy, następnie wskazuje trzy różne drinki (pozostali uczestnicy zabawy zamieniają miejscami kubeczki, gdy nie patrzy). Inny gracz, uznany za wiedźmę, miesza napoje. By wygrać nagrodę, dziecko z zawiązanymi oczami musi wypić miksturę w określonym czasie.
  • Poszukiwacze gałek ocznych - spraw, by to zadanie było nie tylko trudne, ale i obrzydliwe. Wypełnij gigantyczną miską lub wiadro ugotowanym spaghetti i mnóstwem gałek ocznych. Wygra ten, kto znajdzie ich jak najwięcej.
  • Straszny Ping-Pong - będą potrzebne piłeczki do ping-ponga. Zrób z nich gałki oczne za pomocą flamastra. Ustaw 10 kubeczków tworząc trójkąt. Każdy gracz musi odbić gałkę oczną od stołu i trafić w kubeczek.
  • Szukanie ukrytych halloweenowych skarbów - w zasadzie może to być wszystko np. cukierki, cukierkowe gałki oczne lub małe dynie, jednak cały sekret zabawy tkwi w tym, by dzieci poszukiwały ich o północy w ciemnym ogrodzie. Brzmi potwornie!
  • Zabawy dla dzieci i nastolatków na Halloween, świetnie nadają się też na imprezę z tej okazji dla starszej młodzieży, a nawet... dorosłych. Wyobraź sobie swoich przyjaciół zawijających się wzajemnie w papier toaletowy. Niezależnie od twojego wyznania i przekonań zabawy na Halloween mogą być świetnym sposobem na spędzenie czasu.
    Zadbaj o odpowiednie dekoracje i menu, a potem... bawcie się strrrrasznie fajnie. Wieczór możecie zakończyć, oglądając halloweenowe filmy.