Czary mary, hokus pokus! Te zabawy i wróżby andrzejkowe zachwycą dzieci w każdym wieku
Redakcja MamaDu
13 grudnia 2021, 13:51·5 minut czytania
Publikacja artykułu: 13 grudnia 2021, 13:51
Andrzejki mogą być świetną rozrywką nie tylko dla dorosłych, ale również dla dzieci. Podczas gdy lania wosku nie polecamy najmłodszych, są dziesiątki zabaw i wróżb andrzejkowych nie tylko w pełni bezpiecznych dla naszych pociech, ale również atrakcyjnych dla dziecka w każdym wieku. Oto 10 najpopularniejszych.
Reklama.
Andrzejki to wieczór wróżb, który obchodzimy w nocy z 29 na 30 listopada
Jak zorganizować andrzejki dla dzieci? Wystarczy zorganizować atrakcyjne zabawy i wróżby andrzejkowe
Wśród popularnych gier i zabaw andrzejkowych dla dzieci są np. wyścig butów, kubeczki czy drzewko szczęścia
Andrzejki: kiedy?
Andrzejki obchodzimy w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja. To tradycja, która liczy sobie setki lat – pierwsze wzmianki o tym dniu w polskiej literaturze pochodzą już z XVI wieku. Czym są andrzejki? To wieczór wróżb, który początkowo był dedykowany młodym, niezamężnym pannom chcącym dowiedzieć się, kiedy wyjdą za mąż.
Współcześnie andrzejki obchodzą wszyscy – niezależnie od płci czy stanu cywilnego. Mimo że andrzejki spędzamy dzisiaj głównie na imprezach tanecznych, to wróżby andrzejkowe, jak na przykład lanie wosku, wciąż cieszą się ogromną popularnością.
Andrzejki można świętować również z dziećmi. Gry, zabawy i niewinne wróżby zachwycą pociechy w każdy wieku. Andrzejkowe wróżby można z powodzeniem zorganizować w szkole, przedszkolu czy świetlicy, a także w domu na zorganizowanym przez rodziców przyjęciu dla dzieci i ich koleżanek oraz kolegów.
Zabawy andrzejkowe dla dzieci
Oto popularne gry i zabawy andrzejkowe dla dzieci, które zadowolą nawet największego malkontenta. Wszystkie z nich są bezpieczne dla najmłodszych, przy niektórych będzie jednak niezbędny nadzór osoby dorosłej.
1. Wyścig butów
To jedna z najpopularniejszych wróżb andrzejkowych, która spodoba się zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Zasady są banalnie proste, ale jest jeden warunek: udział w tej zabawie musi wziąć co najmniej kilka osób.
Wszyscy uczestnicy zdejmują buty i biorą jeden z nich do reki. Następnie po kolei ustawiają swoje buty "gęsiego" – od końca sali w kierunku drzwi. Ostatni but jest przestawiany na początek rzędu i tak w kółko. Właścicielowi pierwszego buta, który przekroczy próg, wkrótce spełni się największe marzenie.
2. Kubeczki
Co czeka dziecko w dalszej przyszłości? Miłość, bogactwo, a może podróże? Kubeczki to jedna z andrzejkowych wróżb dla dzieci, która przyniesie im mnóstwo radości i śmiechu.
Przygotowujemy kilka kubeczków, stawiamy je do góry dnem, a pod spodem każdego z nich (upewnijmy się, że dzieci nie podglądają!) kładziemy drobny przedmiot. Następnie każde dziecko losuje kubeczek, a potem wraz z całą grupą odczytuje znaczenie znalezionej rzeczy. Wszystko zależy od naszej inwencji, ale mogą to być na przykład:
Balony z wróżbą to szybsza wersja popularnych ciasteczek z wróżbą. Jeśli nie jesteśmy fanami pieczenia, wystarczy zaopatrzyć się w balony oraz karteczki z "wróżbami". Do każdego balonu wkładamy po jednej złożonej karteczce, następnie nadmuchujemy balon i polecamy dzieciom wybrać jeden z nich. Dziecko przekłuwa balon (co już samo w sobie jest świetną zabawą) i odczytuje wróżbę.
Co może znaleźć się na karteczkach? Wszystko zależy od naszej inwencji. To mogą być zdania, jak: "niedługo znajdziesz wspaniałego przyjaciela", "wkrótce się zakochasz" czy "odkryjesz niezwykłe miejsce w swojej okolicy", albo żartobliwie przewidywania w stylu: "za tydzień zgubisz jeden but" czy "uważaj, wkrótce zaśpisz na lekcje!". To mogą być również proste rebusy, co jeszcze bardziej uatrakcyjni andrzejki dla dzieci albo cytaty czy wersy popularnych wśród uczestników zabawy piosenek.
4. Wróżba z kleksów
Ta wróżba dla dzieci nie tylko jest świetną rozrywką, ale również wyzwoli w maluchach i starszych dzieciach olbrzymie pokłady kreatywności. Potrzebne będą do niej: kartki A4, farby, pędzelki i woda.
Każde dziecko dostaje kartkę i robi na niej dużego kleksa z farby. Następnie osoba dorosła składa kartkę z mokrym kleksem na pół i po chwili na powrót ją rozkłada. W ten sposób powstanie fantazyjny kształt, który dziecko wraz z innymi uczestnikami może dowolnie zinterpretować. To ośmiornica, pies, a może samolot? Co to oznacza dla naszej przyszłości? Dużo śmiechu gwarantowane!
5. Imiona sympatii
Jak będzie się nazywać nasza przyszła sympatia? Ta zabawa z pewnością wzbudzi w dzieciach dużo emocji. Wycinamy z papieru dwa duże serca, a następnie na jednym z nich piszemy gęsto imiona żeńskie, a na drugim – męskie. Do tej zabawy potrzebne będą również szpilki lub igły. Uwaga: unikajmy bardzo ostrych przedmiotów i cały czas nadzorujmy dzieci podczas gry.
Serca wieszamy na tablicy korkowej albo trzyma je osoba dorosła. Każde dziecko po kolei podchodzi do wybranego serca. Zawiązujemy mu oczy i wręczamy szpilkę. Uczestnik zabawy następnie przekłuwa serce w dowolnym miejscu (osoba dorosła może delikatnie pokierować ręką dziecka, jeśli nie trafia w papier). Imię, które przekłuje, będzie imieniem jego przyszłej sympatii, żony lub męża.
6. Rzut monetą
Do tej zabawy andrzejkowej potrzebna będzie miska oraz monety. Każde dziecko bierze do ręki monetę, staje w wyznaczonym miejscu i formułuje w myślach swoje największe marzenie, po czym rzuca monetą do miski.
Każdy uczestnik ma trzy szanse. Jeśli trafi za pierwszym razem, jego marzenie wkrótce się spełni, za drugim i trzecim – będzie musiał trochę poczekać. W przypadku najmłodszych dzieci można pozwolić im rzucać monetą do skutku, aby nikt nie czuł się pokrzywdzony.
7. Magiczny atrament
Andrzejki to najlepsza okazja na… magię. Magiczny atrament to świetna wróżba andrzejkowa dla młodzieży, zachwyci także młodsze dzieci, ale powinna towarzyszyć im osoba dorosła. To kolejna zabawa, podczas której poznamy imię przyszłej sympatii albo żony lub męża.
Na białych kartkach wypisujemy imiona męskie i żeńskie magicznym atramentem z soku z cytryny. Gdy napisy wyschną, składamy kartki i wkładamy je do dwóch kapeluszy: żeńskiego i męskiego. Każde dziecko wyciąga z kapelusza po jednej kartce, a następnie wspólnie odczytujemy napisane na niej imię przy świetle świecy (trzymanej przez osobę dorosłą). Zalecana jest ostrożność!
8. "Kot" w worku
To świetna zabawa, podczas której dzieci "odkryją", kim będą w przyszłości. Do worka wkładamy przedmioty kojarzące się z poszczególnymi zawodami. Każde dziecko losuje z niego po jednej rzeczy, a następnie wspólnie z kolegami i koleżankami zgaduje, jaką profesję reprezentuje dany przedmiot.
Jakie przedmioty można włożyć do worka? To mogą być na przykład: mikrofon (piosenkarz), szpulka nici (krawiec), stetoskop (lekarz), grzebień (fryzjer), pędzel do makijażu (wizażysta), pióro (pisarz), strzykawka (pielęgniarka) czy łyżka (kucharz).
9. Kolorowe wróżby
Ta zabawa na andrzejki szczególnie dedykowana jest starszym dzieciom, w tym nastolatkom. Do miski lub kapelusza wkładamy kartoniki w różnych kolorach. Uczestnicy losują po jednym kolorze, a następnie osoba prowadząca grę, która wciela się w rolę wróżki lub wróżbiarza, odczytuje znaczenie każdego koloru. W ten sposób każdy gracz odkryje, co czeka go w najbliższej przyszłości.
Przykładowa symbolika kolorów:
czerwony – wielka miłość
zloty – niespodziewane bogactwo
czarny – pech
niebieski – powodzenie w nauce
biały – radosny okres
żółty – kłótnia z bliską osobą
szary – smutny okres w życiu
zielony – spełnienie największego marzenia
fioletowy – duże rozczarowanie.
10. Drzewko szczęścia
Na dużej kartce rysujemy drzewko i wieszamy kartkę na tablicy korkowej. Do korony drzewka przyczepiamy (za pomocą pinezek lub szpilek) złożone karteczki z symbolami. Każdy uczestnik zabawy zrywa z drzewka jedną z kartek, po czym odczytuje, co czeka go w przyszłości.
Symbole i ich znaczenie mogą być podobne, jak we wcześniejszych grach. Na karteczkach można narysować np. monetę (bogactwo), samolot (podróże), serce (miłość), książkę (kariera naukowa), złoty medal (kariera sportowa), smoczek (liczne potomstwo w przyszłości). Pomysłów może być bez liku, wszystko zależy od naszej wyobraźni.