Przegłosowano prawo dziecka do opieki obojga rodziców po ich rozwodzie

Fot. Pixabay/ [url=http://pixabay.com/pl/osoby-rodzina-rodzice-dziecko-731514/]Unsplash[/url] / [url= http://pixabay.com/pl/service/terms/#download_terms]CC O[/url] Dziecko ma prawo do opieki dwojga rodziców, nawet gdy się rozwodzą
Fot. Pixabay/ Unsplash / CC O Dziecko ma prawo do opieki dwojga rodziców, nawet gdy się rozwodzą
Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, dzięki której nie będzie już dochodziło do obligatoryjnego ograniczania władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców podczas rozwodu.

Jest to dobra informacja przede wszystkim dla ojców, którzy najczęściej przed sądami byli skazani na porażkę, nawet wtedy, gdy ich była żona stawała na przeszkodzie porozumienia się w sprawie opieki nad ich wspólnym dzieckiem.

O zmianę kodeksu wnioskował Rzecznik Praw Dziecka powołując się na statystki, według których w ponad 60% pełnia władzy rodzicielskiej przyznawana była matce, w niespełna 4% ojcu. Z roku na rok rosła także liczba orzeczeń, w których dziecku odbierało się prawo do opieki obojga rodziców, gdyż sąd ograniczał władzę rodzicielską jednemu z nich.
Dotychczas, kiedy rozwodzące się małżeństwo, nie było w stanie porozumieć się między sobą co do opieki nad ich wspólnym dzieckiem, ustaleniem kontaktów, czy prawa do decydowania o jego edukacji i zdrowiu, sąd w większości przypadków decydował o ograniczeniu władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców. Nieważne było, że ojciec do takiego porozumienia dążył, był w stanie pójść na wszelkie kompromisy, by ustalić, w jaki sposób będzie sprawowana wspólna opieka na dzieckiem.

Matka czuła się panią sytuacji wiedząc, że jeśli na porozumienie się nie zgodzi, to i tak dziecko zostanie przy niej. Oczywiście, że są ojcowie, którym taki stan rzeczy odpowiadał, bywają jednak tacy, którzy o swoje prawa do opieki nad własnym dzieckiem walczą nie mogąc pogodzić się z niesprawiedliwością sądów.

Po nowelizacji kodeksu preferowane rozwiązanie zakłada pozostawienie pełnej władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom. W przypadku, gdy nie będą oni w stanie się porozumieć, przewidziano zwiększenie znaczenia mediacji w sytuacji konfliktowej.

Oby wprowadzenie w życie noweli odbyło się przede wszystkim z korzyścią dla dzieci.

Źródło: GW
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE