
Julka miała 3 lata gdy pierwszy raz uderzyła mamę. Z czasem zdarzało się to coraz częściej. Zawsze uważano ją za uśmiechnięte i pogodne dziecko. Spokojna i opanowana, bystra. Na początku rodzice reagowali, zwracali uwagę i karali. Jednak na dziewczynkę to nie działało, z czasem było coraz gorzej.
Rodzice nie wytrzymywali już krzyku, bicia, gryzienia. Zaczęli reagować złością i coraz częściej podnosili głos. Wytworzyli specyficzne błędne koło. Julka się złościła, gdy na coś jej nie pozwalano - rodzice reagowali i karali ją, brak telewizji, bajek na dobranoc, słodyczy - Julka stawała się coraz bardziej agresywna, a jej awantury przybierały na sile - rodzice zaczynali tracić cierpliwość i byli coraz bardziej zmęczeni - Julka nie ustępowała, gryzła, biła po twarzy, rzucała się na podłogę - bezsilni rodzice odpuszczali i Julka dostawała to, o co tak uparcie się kłóciła.
Krzyk ma różne funkcje. Może wyrażać emocje - złość, zdenerwowanie, frustrację, uczucie niesprawiedliwości, bunt lub po prostu gniew. Może być związany z etapem rozwoju i brakiem umiejętności rozumienia postępowania dorosłego. W pierwszych fazach rozwoju dzieci nie są w stanie myśleć altruistycznie, są skupione na sobie i na własnych potrzebach. To mija z wiekiem, więcej na ten temat możecie przeczytać w tekście o dziecięcym egoizmie.
Krok 1
Zachowaj spokój i pokaż dziecku, że rozumiesz jego emocje.
Krok 2
Postaraj się znaleźć przyczynę. Zapytaj dziecko i pomóż mu określić źródło jego złości.
Krok 3
Ustal zasady. Możecie spisać co dziecku wolno, a czego nie. Stwórzcie razem listę takich rzeczy i powieście je na ścianie w widocznym miejscu. Raz na jakiś czas dopisujcie nowe zasady lub powtarzajcie te spisane. Postaw na jasne komunikaty np. nie wolno bić, nie wolno gryźć, można się złościć i wyrażać swoje emocje, można mówić o swojej złości.
Krok 4
Nie reaguj krzykiem i agresją. Dzieci uczą się przez naśladowanie. Jeśli widzą reakcje rodzica, to z czasem zaczynają ją powielać.
Krok 5
Nie zniechęcaj się, gdy nie widzisz efektów. Dzieci potrzebują czasu na naukę, zwłaszcza gdy wiąże się ona ze zmianą już nabytych wzorców zachowań.
Krok 6
Pracuj nad sobą. Gdy dzieci reagują emocjami, których nie rozumiemy często tracimy cierpliwość i siłę. Spróbuj wtedy odejść w inne miejsce i chwilę odetchnąć. Nasze zdenerwowanie udziela się wszystkim wokół.
Krok 7
Wypróbuj kosz złości. Daj dziecku czas na rozładowanie napięcia. Niech nie uczy się tłumienia emocji.