Farbowanie włosów w ciąży: byle nie z amoniakiem, tylko nie henną? Obalamy najpopularniejsze mity
Redakcja MamaDu
19 stycznia 2018, 12:20·4 minuty czytania
Publikacja artykułu: 19 stycznia 2018, 12:20
Czy można farbować włosy w ciąży? To pytanie zadaje sobie wiele mam. Chcą wiedzieć, czy farba nie zaszkodzi dziecku, czym farbować włosy i jak się do tego zabrać. Niektórzy twierdzą, że do farbowania włosów w ciąży przyda się henna, inni przestrzegają przed amoniakiem. Odpowiadamy na pytanie, czy (i czym!) można farbować włosy w ciąży.
Reklama.
Farbowanie włosów w ciąży jest dozwolone.
Farba do włosów nie zaszkodzi zdrowiu dziecka i ciężarnej, nawet jeśli ma w sobie amoniak.
W czasie ciąży zaleca się jednak farbowanie włosów henną i farbami roślinnymi.
Dozwolone jest nawet rozjaśnianie włosów w ciąży, jeśli zachowamy odpowiednią wentylację, by nie wdychać chemicznych substancji.
Farbowanie włosów w ciąży
Wiele kobiet, które regularnie farbowały włosy przed ciążą, zadaje sobie pytanie, czy może robić to dalej bezpiecznie dla dziecka.
Często babcie i ciocie przekonują, że farbowanie włosów w ciąży jest niebezpieczne, podkreślając nawet, że to fanaberia ciężarnej. Tymczasem prawda jest zupełnie inna. W ciąży można farbować włosy, należy tylko wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Jakich?
Czy farbowanie włosów w ciąży szkodzi dziecku?
Nie ma powodu, by ciężarne kobiety musiały całkowicie rezygnować z koloryzacji włosów, ponieważ farbowanie włosów w ciąży nie musi szkodzić dziecku. Lekarze i fryzjerzy potwierdzają, że istnieją bezpieczne metody koloryzacji dla kobiet w ciąży. Ciężarne wcale nie muszą rezygnować z fryzjera na całe 9 miesięcy.
Najlepiej, by ciężarne używały farb roślinnych, bo te są najdelikatniejsze, a ich zapach nie drażni. Inaczej jest z farbami z amoniakiem. Te są jednak coraz rzadziej spotykane, poza tym ilość amoniaku w nich zawarta nie zaszkodzi ciężarnej ani dziecku.
Lepiej jednak poczekać do drugiego trymestru ciąży, przede wszystkim dlatego, że w pierwszym jest się bardziej wrażliwym na zapachy. Poza tym koniecznym warunkiem jest przebywanie w czasie farbowania w dobrze wentylowanym pomieszczeniu.
Kobieta (i mama!) zmienną jest i lubi od czasu do czasu zmodyfikować swój wizerunek albo przejść nawet całkowitą metamorfozę. Zwykle takie stylizacje wymagają wizyty u fryzjera lub samodzielnej koloryzacji. Jakich farb i metod używać, by nie zaszkodzić dziecku?
Jaka farba do włosów w ciąży?
Przede wszystkim pojawia się pytanie, gdzie i czym farbować włosy tak, by nie zaszkodzić dziecku. Najlepiej wybrać do tego renomowany salon fryzjerski i poinformować fryzjerkę o tym, że zależy nam na koloryzacji i farbowaniu bezpiecznym dla dziecka. Fryzjerka powinna użyć nie tylko odpowiednich produktów, lecz także zadbać o właściwą wentylację pomieszczenia, w którym wykonywany jest zabieg.
Farba do włosów z amoniakiem w ciąży
Dla ciężarnych szkodliwy może być amoniak, który jest składnikiem wielu farb do włosów. Większość ginekologów-położników zaleca swoim pacjentkom poczekanie na farbowanie włosów aż do czasu zakończenia I trymestru ciąży.
Warto pamiętać, że substancje używane w wielu farbach do koloryzacji wnikają nie tylko w strukturę włosa, ale również w skórę głowy, dlatego śladowe ilości takich składników jak amoniak, mogą dostać się do organizmu ciężarnej. Taka niewielka ilość nie powinna mieć wpływu na płód, ale lepiej po prostu poczekać z farbowaniem, aż minie krytyczny 12. tydzień ciąży. Fryzjerka powinna nam zaproponować farbę bez amoniaku.
Henna w ciąży
W dobrze zaopatrzonych drogeriach i w specjalistycznych sklepach fryzjerskich można kupić bezpieczne farby do włosów, które nie będą żadnym zagrożeniem dla ciężarnej. Wówczas farbowanie włosów w ciąży nie stanie się przyczyną żadnych negatywnych zmian w organizmie matki i płodu.
Mowa tu przede wszystkim o farbach do włosów bez amoniaku. W kategorii tej wymienia się farby ekologiczne, ziołowe, roślinne lub hennę. Preparaty te nie zawierają składników chemicznych albo ta zawartość jest minimalna. Ich substancje czynne mają pochodzenie roślinne i będą bezpieczne w stosowaniu, także dla ciężarnych.
Henna połączona np. z barwnikiem indygo czy amla pozwala nadać włosom różne odcienie od rudego po głęboką czerń, bez niszczenia ich struktury. Należy jednak pamiętać, że jeśli to nasze pierwsze farbowanie henną, powinniśmy zrobić próbę uczuleniową, szczególnie w czasie ciaży. Farby ziołowe mają jednak tę wadę, że nie pozwalają na rozjaśnianie włosów.
Czy można rozjaśniać włosy w ciąży?
Ilu lekarzy i fryzjerów, tyle opinii. Wielu specjalistów po prostu zachęca do używania w czasie ciąży delikatnych farb roślinnych. Nie ma jednak jasnego przeciwwskazania do rozjaśniania włosów, jeśli wykonywane jest przy odpowiedniej wentylacji.
Uważa się, że farbowanie i rozjaśnianie włosów w ciąży nie powinno powodować żadnych skutków ubocznych. Wyjątkiem są reakcje alergiczne na dane substancje, których konsekwencjami mogą być np. podrażnienia skóry głowy czy dróg oddechowych.
Najlepiej w czasie ciąży sięgnąć po sprawdzone produkty, które wcześniej przetestowaliśmy i mamy pewność, że nas nie uczulą. Warto jednak dodać, że rozjaśniania włosów w połogu nie zaleca się ze względu na ich osłabioną kondycję. W okresie poporodowym nasze pasma wymagają większej troski, ze względu na zaburzoną równowagę hormonalną. Z tego powodu warto postawić na intensywne odżywienie włosów, a dopiero później skupić się na zmianie wyglądu.