500 plus tylko dla pracujących rodziców – dobry pomysł, czy wręcz przeciwnie?

Pieniądze na dziecko tylko dla pracujących?
Pieniądze na dziecko tylko dla pracujących? ginasanders / 123RF
Jedni się cieszą, inni hejtują. Wszystko zależy od tego, dla kogo takie rozwiązanie będzie korzystne, a kto by na tym stracił.

Ludzie nie powinni rezygnować z pracy
Platforma Obywatelska jeszcze nie rządzi, ale już ma wiele pomysłów na to, jak zmienić flagowy pomysł rządu. Ilość planów i modyfikacji zaskakuje, zmiany cieszą, albo wręcz przeciwnie.

Grzegorz Schetyna w trakcie rozmowy z Moniką Olejnik wyraził swoje wątpliwości wobec przyznawania pieniędzy wszystkim rodzicom. Według niego tylko ci, którzy pracują, albo aktywnie szukają pracy, powinni otrzymać pieniądze na pierwsze dziecko. Chodzi o "sprawiedliwość i przyzwoitość", bo wiele osób rezygnuje z pracy, by otrzymać świadczenie. Dlatego więc bezrobotni według Schetyny, którzy nie wykazują chęci podjęcia pracy, nie powinni pobierać 500 zł i traktować ich jako zasiłek.
Wśród internautów zdania są podzielone
Wiele osób poparło podejście PO do programu 500 plus.

Co niektórzy narobili dzieci jak króliki i teraz tacy biedni, ale do pracy to nieeee, bo co ręce odpadną? Nie opłaca się? No by szlag trafił, jak się takie coś słyszy i najlepiej żerować na Państwie i innych. Owszem trzeba pomagać tym, co życie nie dało możliwości, ale takich ludzi jest mniej niż tych, co są LENIAMI.

Popieram, bo dużo ludzi się zwolniło z pracy dla 500+, bo nie opłaca im się pracować...

Byłoby wtedy bardziej sprawiedliwie. Ja z mężem pracuję na kilka etatów, żeby moje dzieci miały na życie, z czego idzie cześć na opiekunkę i przedszkole i inne wydatki oczywiście. Dlaczego wiec taki darmozjad, który ma 4 dzieci, jest bez ślubu, żeby była samotną matką (a żyje razem z partnerem), bo jej się to po prostu opłaca, a jeszcze perfidnie biorą kasę z Mopsu, lub paczki z Caritasu (widzieliście państwo kiedyś te paczki, jakie niektóre rodziny potrafią skołować?- piwnica pęka w szwach- sklep spożywczy można byłoby otworzyć, a idzie taka do sklepu, z tymi bądź co bądź biednymi dziećmi i kupuje ALKOHOL I PAPIEROSY, a dziecko tylko patrzy na cos słodkiego — zgroza [...] więc się pytam, w czym moje dzieci czy chociażby ja, jesteśmy gorsi od tych nierobów?????? Bo pracuję? Daję pracę innym osobom? Płacę podatki? Więc komu jak komu, ale bezrobotnym – MOGĄCYM PRACOWAĆ – mówię stanowcze NIE 500+. Żeby nikt nie zarzucił – nie poruszam kwestii osób, które przez stan zdrowia dziecka, bądź swój, nie mogą podjąć pracy.

Są też i wypowiedzi oceniające negatywnie nowy pomysł PO.

Jakby zarabiali więcej, niż 1200 zł to, by nikt nie zwalniał się z pracy z powodu 500+ a tak sam żłobek kosztuje więcej niż 500 zł to ja wole sama zajmować się dzieckiem.

Są sytuacje, gdy jednemu z rodziców ciężko podjąć pracę, np. gdy mieszkają w innym mieście. Czasami koszty opiekunki dla dziecka przewyższają dochód jednego z rodziców i wtedy mama bądź tata zostaje w domu. Uważam, że to też jest spoko rozwiązanie szczególnie dla dziecka, gdy ma codziennie obiad i rodzica, który odrobi z nim lekcje czy pójdzie na spacer.takie chwile s bezcenne! Ludzie często sami decydują się na takie rozwiązanie i dopóki jedno z rodziców pracuje i nie korzystają z opieki mops, to powinni przyznawać 500+.

To właśnie ci bez pracy najbardziej potrzebują pomocy, a nie ci, co pracę mają. I przekroczy ktoś 8 gr. (tak jak moja znajoma) i nie będzie miał 500+... Niech zabierze tym, co zarabiają kokosy, a nie biednym.

Minister Rafalska w czasie spotkania z dziennikarzami także odniosła się do proponowanych zmian, podkreślając, że są one bardzo krzywdzące dla rodzin wielodzietnych. - Uważam takie rozwiązanie za głęboko krzywdzące rodziny wielodzietne, w których matka zajmuje się opieką nad małymi dziećmi. Jeżeli jest piątka czy szóstka dzieci, a kobieta ma wykonywać nisko płatną, wielozmianową pracę, jeszcze z dojazdami, to myślę, że to jest komfortowa sytuacja dla jej rodziny, że może sobie pozwolić na okres krótkiej dezaktywizacji - powiedziała.

A jakie jest wasze zdanie? Czy pomysł PO jest dobry, czy wręcz przeciwnie?

źródło:TVN 24 Biznes
Trwa ładowanie komentarzy...