
Stopy są podstawą naszego ciała. Nie tylko pozwalają nam na chodzenie, ale też chronią wyżej położone narządy ruchu, a przede wszystkim kręgosłup.
Stopy są jedną z najbardziej złożonych struktur w naszym ciele. Zbudowane z 26 kości, 33 stawów i 107 więzadeł, w przypadku dwóch stóp jest to blisko ¼ wszystkich naszych kości w organizmie. Do szkieletu stopy przyczepia się 20 mięśni. Stopy są podstawą naszego ciała, to dzięki stopom możemy tak naprawdę przemieszczać się płynnie po podłożu, to one dają nam przyczepność, pozwalają pokonywać przeszkody oraz co najważniejsze, pełnią funkcję podporowo-nośną, a także chronią wyżej położone narządy ruchu, w tym kręgosłup. Dodatkowo są narządem receptorowym, kontrolującym „wyczuwanie” podłoża. Przeciętnie pokonujemy około 5000 – 7000 kroków w ciągu dnia. Sam ten fakt powinien tłumaczyć, dlaczego stopa jest tak ważna.
Około 80% dzieci rodzi się z prawidłowo rozwiniętymi stopami, ale nieukształtowanymi. Wszystkie stopy zawierają pewne predyspozycje. Pierwszy rok życia dziecka jest okresem kluczowym dla sprawności psychoruchowej, w tym dla stóp.
Wyróżniamy 3 typy stopy w zależności od długości palców: egipską grecką i rzymską. Budowa i kształt stopy mają wpływ na jakość stawianych kroków, amortyzację i podpór. A co za tym idzie, na powstawanie późniejszych dolegliwości lub ich brak w różnych częściach ciała (od stawów skokowych, kolanowych, przez biodra, kręgosłup, aż po szyję). Niektóre rodzaje stóp sprzyjają powstawaniu zaburzeń w jej obrębie oraz deformacji.
Przede wszystkim pozwalajmy dzieciom na chodzenie boso po trawie czy piasku. Poza ogromną frajdą będzie to miało dobry wpływ na stopy. Niestety nie zawsze pozwala na to pogoda, a nasze domowe podłogi nie są najlepsze do biegania na bosaka. Tak, to prawda, dziecko w domu powinno nosić buty, ponieważ bez względu na rodzaj parkietu, paneli, kafelków czy dywanów nie jest to naturalne, nierówne, amortyzujące podłoże. Potwierdza to Joanna Stodolna - Tukendorf z FootMedica.
Dziecko jak najwięcej powinno chodzić boso po naturalnym podłożu, jakim jest trawa czy piasek. Tylko wtedy stopa ma szansę na trójwymiarową pracę. Natomiast w domu, gdzie podłoga jest twarda, stopa zachowuje się inaczej. Nie ma możliwości na pracę w trzech płaszczyznach, wszystkie reakcje od podłoża np. wstrząsy, które powstają podczas chodu czy biegu, oddziałują negatywnie nie tylko na stawy stóp, ale także kolan i wyższych partie ciała. Odpowiednie obuwie jest ważne przez całe życie, nie tylko w okresie dorastania. Około 80% osób starszych ma problemy w obrębie stóp, u części z nich problemy te pojawiają się właśnie przez noszenie źle dobranego obuwia i co za tym idzie, powodowanie przeciążeń w obrębie wszystkich struktur narządu ruchu.
Zasada przy dobieraniu dzieciom butów jest jedna - buty mają mieć miekką podeszwę i usztywniony zapiętek. I rozmiar - but musi być dokładnie dopasowany. Jeśli będzie za duży lub zbyt mały, stopa dziecka będzie się deformować.
Udając się do sklepu obuwniczego, powinniśmy się zastanowić, do czego potrzebujemy butów. Jeśli do chodzenia po twardych nawierzchniach (beton, chodniki) potrzebujemy obuwia z amortyzującą podeszwą, lub obuwia zaopatrzonego we wkładki ortopedyczne, które posiadają dobrą amortyzacje. Jeśli szukamy butów bardziej do chodzenia po naturalnym podłożu należy pamiętać o twardszym zapiętku, dającym stabilizację stopie. Dobór obuwia dla dzieci zaczynamy, gdy dziecko postawi pierwsze kroki, nie wcześniej. Wtedy szukamy butów z usztywnionym, niesięgającym ponad kostkę zapiętkiem, który będzie stabilizował piętę, a jednocześnie nie będzie utrudniał zgięcia grzbietowego stopy podczas kucania lub klęczenia; z miękką podeszwą, którą da się swobodnie zgiąć trzema palcami na linii palców oraz szeroki czubek, aby paluszki mogły swobodnie pracować.
Doświadczenie nauczyło mnie, że w Polsce na rynku butów dziecięcych wybór jest jeden: albo zdrowie, albo uroda. Obuwie dobrze skrojone musi być brzydkie. To, co mi się podobało, zamiast skóry miało plastik, a podeszwa nie wytrzymywała tygodnia. Odbyłam z dziećmi wielokilometrowe wyprawy od sklepu do sklepu w poszukiwaniu zdrowych butów w dobrym stylu.