Kaszel, gorączka, ból gardła w ciąży. Jak sobie radzić i których leków nie przyjmować?

Prawo autorskie: umkehrer / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: umkehrer / 123RF Zdjęcie Seryjne Przeziębiona ciężarna może się obawiać, że te same leki, które stosuje się zazwyczaj na podobne dolegliwości, mogą zaszkodzić dziecku.
Jeśli myślisz, że w trakcie ciąży unikniesz zarazków i choroby, jesteś w błędzie. Dlatego warto wiedzieć, co zrobić, gdy dopadnie cię kaszel, gorączka czy ból gardła.

Przeziębiona ciężarna może się obawiać, że te same leki, które stosuje się zazwyczaj na podobne dolegliwości, mogą zaszkodzić dziecku. I rzeczywiście. Warto pamiętać, że nawet witaminy i zwykłe krople do nosa mogą mieć wpływ na rozwój płodu. Dlatego najważniejsza zasada brzmi: nie rób niczego, nie przyjmuj żadnych leków bez konsultacji z lekarzem.

Newralgiczny jest pierwszy trymestr ciąży. Wtedy kształtują się narządy dziecka, a więc wszelkie lekarstwa mają potencjalnie największy wpływ. Niektóre mogą prowadzić do poronienia lub wywołać przedwczesny poród.

Kaszel w ciąży
Jest uciążliwy i niebezpieczny, bo może powodować przedwczesne skurcze macicy i w konsekwencji wywołać poród. Konieczna jest szybka wizyta u lekarza oraz zastosowanie domowych sposobów. Metodą na suchy kaszel jest roztwór z siemienia lnianego. Jedną łyżeczkę należy zalać szklanką wody i gotować przez 10 minut. Potem dodać łyżkę miodu. Pomóc może także sok z cytryny wymieszany z oliwą z oliwek.

Mokry kaszel można leczyć syropem z czosnku. Ten jest uważany za domowy antybiotyk, bo zawiera działającą przeciwbakteryjnie alicynę. Wystarczy wymieszać ząbki czosnku z sokiem z cytryn i przegotowaną wodą, a potem odstawić syrop na kilka dni w ciemnym miejscu.


Gorączka w ciąży
Trzeba pamiętać, że podwyższona temperatura w ciąży nie zawsze musi oznaczać chorobę. Jest wiele czynników, w tym zmiany hormonalne czy emocjonalne, które sprawiają, że u ciężarnej występuje gorączka. Standardowa temperatura u kobiety w ciąży może dochodzić do 37,5 stopnia Celsjusza. Dopiero od 38,5 stopnia możemy mówić o gorączce. Wtedy też trzeba udać się do lekarza.

Co zrobić, by zbić gorączkę? Niektóre domowe sposoby niekorzystnie wpływają na organizm ciężarnej. Np. napotne herbatki czy wygrzewanie się w łóżku sprawiają, że na początku temperatura jeszcze się podnosi, co bywa niebezpieczne. Lepiej wziąć chłodną kąpiel, schładzać powietrze w pomieszczeniu i używać nawilżających ręczników, które przyłożysz do czoła. Dużo pij - najlepiej czystą, niegazowaną wodę.
Ból gardła w ciąży
Bólu gardła nie leczy się antybiotykami, które są niebezpieczne dla płodu. Kobieta musi leczyć się objawowo, łagodząc przejawy choroby. W tym celu najlepsze są sposoby mam i babć. Bezpieczne będzie płukanie gardła wodą z solą i roztworem wody utlenionej. Można też spróbować soku z malin i ciepłego mleka z miodem. Na pewno pomaga cebula. Pokrój dwie i wymieszaj je z cukrem. Potem odstaw i poczekaj, aż pojawi się sok.

Przy bólu gardła należy dużo pić i nawilżać śluzówkę gardła. Może to być letnia woda, herbatka ziołowa czy napar z korzenia imbiru (gotuj plastry imbiru przez 20 minut). Ciepły napój trzeba pić co najmniej dwa razy dziennie - rano i wieczorem. Zwróć też uwagę, czy dostarczasz swojemu organizmowi witaminę C, np. w postaci cytryny i innych owoców cytrusowych.
Trwa ładowanie komentarzy...