Wiedzieliśmy, że to się w końcu stanie. Pozwała swoich rodziców, za wstawianie jej kompromitujących zdjęć na Facebooka

Publikacja wszystkich zdjęć dzieci może być kwestią sporną.
Publikacja wszystkich zdjęć dzieci może być kwestią sporną. Prawo autorskie: katyashut / 123RF Zdjęcie Seryjne
W listopadzie w Austrii ruszy pierwszy w tym kraju proces o naruszenie prywatności córki… przez rodziców. 18 letnia mieszkanka Austrii oskarża swoich rodziców o rozpowszechnianie na Facebooku zdjeć z dzieciństwa, bez jej zgody. Uzasadniając swoją decyzję mówi o latach wstydu, w czasie których jej krępujące zdjęcia z dzieciństwa zobaczyć mogło na portalu społecznościowym ok. 700 znajomych rodziców.
Czego dotyczy sporna kwestia?
Spór dotyczy zdjęć, na których jako dziecko korzysta z nocnika lub leży nago w łóżeczku. Łącznie mogło ich być nawet 500. Kobieta mówi o tym, że przez ostatnie lata powielała prośby o usunięcie zdjęć, były one jednak ignorowane.
Niejasna pozostaje więc kwestia prawa do publikacji. Ojciec Austriaczki uważa, że jeśli wykonał fotografie to ma pełne prawo do ich publikacji. Prawnik Michael Rami jest innego zdania – twierdzi, że jeżeli uda się udowodnić w sądzie, że zdjęcia w rażący sposób naruszają prywatność 18-latki, to ma ona duże szanse na wygraną w sprawie.

Wygrana młodej kobiety, może mieć duży wpływ na politykę prywatności na portalach społecznościowych. Z pewnością, sprawy tego typu, zmienią też indywidualne postawy rodziców. Każą zastanowić się chwilę dłużej, zanim chwycimy aparaty w dłoń.

Źródło: polsatnews.pl

Weź udział w naszym plebiscycie

Trwa ładowanie komentarzy...