Zrobiło się ciepło, więc większość z nas korzysta z uroków aktywności na świeżym powietrzu. Zanim wyjdziemy z dzieckiem na spacer czy plac zabaw, warto zrobić zakupy w aptece. Produkt za kilka złotych sprawi, że unikniemy ukąszeń kleszczy i będziemy mogły cieszyć się zabawą z dzieckiem bez widma pajęczaków wgryzionych w naszą skórę.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Wiosna i lato to miesiące, w których wszyscy staramy się więcej przebywać na świeżym powietrzu. Wiąże się z tym jednak ryzyko: zarówno dorośli, jak i dzieci, kiedy tylko robi się cieplej, są bardziej narażeni na ukąszenia kleszczy. Są one niebezpieczne, ponieważ pajęczaki przenoszą różne groźne choroby, m.in. boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu.
Kiedy tylko rozpoczyna się sezon na spędzanie większej ilości czasu w parkach, lasach i na łąkach, eksperci alarmują, żeby uważać na kleszcze, bo te pajęczaki żyją nie tylko w lesie, ale również w krzewach, wysokich trawach, a nawet w okolicach placów zabaw. Niestety niektóre kleszcze mogą przenosić wspomniane choroby, a inne nie, więc żeby uniknąć stresu i leczenia, najlepiej się przed nimi po prostu zabezpieczać.
Na rynku nie ma szczepionki przeciw boreliozie, ale istnieje taka, która zapobiega kleszczowemu zapaleniu mózgu i można ją wykonać odpłatnie. Oprócz tego warto po prostu dbać o ubiór, który uniemożliwi kleszczom ugryzienie, a po powrocie ze spaceru na świeżym powietrzu należy dokładnie obejrzeć całe ciało. Dzięki szybkiemu wyjęciu kleszcza po ugryzieniu istnieje również mniejsze ryzyko zarażenia się od niego groźnymi chorobami.
Naturalne środki przeciw pajęczakom
Naukowcy wciąż szukają substancji, które skutecznie odstraszają kleszcze. Odkryto, że niektóre rośliny i naturalne środki mają właściwości przeciwkleszczowe. Substancje te po przebadaniu umieszcza się w różnych repelentach, które mają odstraszać również np. komary i meszki. Jednym z bardziej naturalnych środków, który działa odstraszająco na kleszcze, jest produkt, który można kupić w każdej aptece i kosztuje dosłownie kilka złotych.
Spirytus mrówczany, bo o nim mowa, ma również działanie przeciwbólowe i rozgrzewające przy bólach mięśni i stawów (roztwór stosowany do smarowania/masażu lub w formie okładów), warto więc mieć go w swojej domowej apteczce. Spirytus mrówczany aplikowany na skórę może powodować reakcje alergiczne i podrażnienia, jeśli więc będziemy używać go, by zapobiec ukąszeniom kleszczy, należy przygotować z niego roztwór do pryskania.
Roztwór spirytusu mrówczanego należy zrobić w proporcjach 1:1 (1 część spirytusu i 1 wody) i przelać do butelki z atomizerem. Następnie przed spacerem na terenach, na których mogą być kleszcze, należy spryskać nim całe ubranie.
Są też inne naturalne środki, które źle działają na kleszcze. Są wśród nich np. olejki eteryczne: eukaliptusowy, miętowy, z drzewa herbacianego, cytrynowego, cedrowego i cynamonowego. Do środków, które działają na pajęczaki, należy też cytronela, którą można kupić w czystej postaci albo jako dodatek obecny np. w olejku z eukaliptusa cytrynowego.