Już dwa miesiące temu dostałam pierwszy komunikat z przedszkola córki. "Uważajcie, proszę, na siebie i dzieci, w grupach mamy coraz więcej zachorowań na RSV". Czym jest wirus, jakie są jego objawy i czy naprawdę jest aż tak źle? Owszem, jest.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
"W Wigilię trafiliśmy do szpitala z moim niedawno narodzonym synkiem. Diagnoza: RSV. Na oddziale leżą maluszki i starsze dzieci. W święta było ich tak wiele, że łóżka stały na korytarzu. Machamy sobie przez szyby w drzwiach. Większość tych malutkich dzieci leży pod tlenem…".
To fragment doświadczenia naszej redakcyjnej znajomej. Problem z zachorowaniami na RSV jest realny i poważny.
Wirus RSV
Syncytialny wirus oddechowy RSV wywołuje ostrą chorobę układu oddechowego u pacjentów w każdym wieku. Wirus RS jest najczęstszym czynnikiem etiologicznym odpowiedzialnym za rozwój zakażeń dolnych dróg oddechowych (zapalenie oskrzelików, odoskrzelowe zapalenie płuc) u niemowląt i małych dzieci. Ponad połowa niemowląt w 1. roku życia ulegnie zakażeniu tym wirusem, 90 proc. dzieci do 2. roku życia zachoruje przynajmniej raz, jednak nie u wszystkich dojdzie do rozwoju objawowego zakażenia*.
Jakie są objawy obecności wirusa?
Nieżyt nosa
Kaszel
Stan zapalny gardła
Gorączka
Gorszy apetyt
Wiemy już, że choroba ma charakter samoograniczający się. U noworodków i niemowląt jednak RSV jest jedną z głównych przyczyn hospitalizacji.
Nie istnieje lek dedykowany wirusowi. W przypadku objawów lekarze są w stanie wdrożyć jedynie postępowanie objawowe.
Szacuje się, że zakażony może zakazić kolejne trzy osoby, z którymi miał kontakt. Okres wylęgania się wirusa jest stosunkowo krótki i wynosi średnio 4-6 dni. Przebycie zakażenia RSV nie daje trwałej odporności. Powtórne zakażenia są możliwe, z reguły jednak kolejnym razem choroba przebiega łagodniej.
W pierwszej fazie, przy delikatnym przebiegu zakażenia, dziecko powinno pozostać w domu. Warto, by:
pozostawało w chłodnym pomieszczeniu (temperatura 18–20°C),
oczyszczać nos ze śluzowej wydzieliny,
regularnie je nawadniać.
Niezwykle ważna jest uważna obserwacja dziecka przez rodzica. Pojawienie się wysiłku oddechowego (ruch skrzydełek nosa podczas oddychania, wciąganie przestrzeni międzyżebrowych oraz dołków nad- i podobojczykowych, praca dodatkowych mięśni oddechowych, znacznie przyspieszony oddech), nieregularnego oddechu, trudności w karmieniu, to wyraźne znaki pogorszenia jego stanu.
Dziecko powinno być pod opieką lekarską, bez wyjątków.
RSV u niemowląt
U niemowląt i dzieci do 2. roku życia najczęstszą postacią tego zakażenia jest zapalenie oskrzelików. Choroba jest spowodowana ostrym stanem zapalnym nabłonka dolnych, drobnych dróg oddechowych (oskrzelików) z ich obrzękiem i martwicą. Towarzyszy temu zwiększona produkcja śluzu i skurcz oskrzeli. Powstają nacieki zapalne w miąższu płucnym i okolicy okołooskrzelowej. Złuszczony nabłonek i duża ilość śluzu powodują upośledzenie drożności oskrzelików.