Niewinny katar u starszaka może przerodzić się w poważną infekcję u maluszka. Wszystkiemu winny jest wirus RS, który oprócz kataru może wywołać duszności i stan podgorączkowy. Niekiedy konieczna jest hospitalizacja. Na jakie objawy zwrócić uwagę i czy można ochronić dziecko przed wirusem RS?
Reklama.
Reklama.
To tylko katar?
Wirus RSV u starszych dzieci (i dorosłych) zazwyczaj daje objawy podobne do przeziębienia, czasem to jedynie kilkudniowy katar. Jednak maluszki, które miały styczność z tym wirusem, mogą chorobę przechodzić znacznie gorzej. Na instagramowym koncie @eaty_moms jedna z prowadzących profil – lekarka –postanowiła wyjaśnić, na co szczególnie należy zwrócić uwagę.
Zwróć uwagę na te objawy
Jeśli starszak "przynosi" katar ze szkoły lub przedszkola, uważnie obserwuj maluszka. Czy poza katarem nie pojawił się u niego mokry kaszel? Zwróć uwagę, czy coś nie "bulgocze" i "rzęzi" w klatce piersiowej, powinny cię zaniepokoić także duszności, stan podgorączkowy oraz gorszy apetyt.
Niektóre dzieci przechodzą taką infekcję łagodnie. Inne niestety wymagają kuracji tlenowej i hospitalizacji. Jeśli malec ma niepokojące objawy, koniecznie skonsultuj jego stan zdrowia z pediatrą. Nie warto zwlekać!
Ochrona przed wirusem RS
Najskuteczniejszym sposobem ochrony dzieci przed wirusem RS jest tzw. immunoprofilaktyka bierna, czyli podanie gotowych przeciwciał, które zwalczają wirusa w kontakcie z nim. W sezonie zwiększonej zachorowalności na RSV (wrzesień-kwiecień) podaje się 5 dawek leku w miesięcznych odstępach, ponieważ przeciwciała zanikają po ok. 28-30 dniach.
Program lekowy, czyli wspomniana immunoprofilaktyka bierna przeciw RSV, jest bezpłatny dla dzieci, które:
w momencie rozpoczęcia immunizacji nie ukończyły 1. roku życia i urodziły się w wieku ciążowym ≤ 28 tygodni,
w momencie rozpoczęcia immunizacji nie ukończyły 2. roku życia – pacjenci z dysplazją oskrzelowo-płucną,
w momencie rozpoczęcia immunizacji nie ukończyły 6. miesiąca życia i spełniają kryterium:
- wiek ciążowy 29 - 32 tygodni
lub
- wiek ciążowy ≤ 35 tygodni oraz mała masa urodzeniowa równa lub poniżej 1500 g.
w momencie rozpoczęcia immunizacji nie ukończyły 2. roku życia – pacjenci z hemodynamicznie istotną wada serca z:
- jawną niewydolnością serca, utrzymującą się pomimo leczenia farmakologicznego
lub
- umiarkowanym lub ciężkim wtórnym nadciśnieniem płucnym
lub
- siniczymi wadami serca, z przezskórnym utlenowaniem krwi tętniczej utrzymującej