
Aga Szuścik, influencerka pisząca na temat ginekologii, onkologii i profilaktyki, autorka książki-poradnika "GinekoLOGICZNIE" (wyd. Sensus), w swoim poście na Instagramie zamieściła poradnik, jak się zachować, kiedy zostaną naruszone nasze granice podczas wizyty u ginekologa. Oddała też obserwującym jej profil internautom przestrzeń pod postem, by mogli podzielić się tam swoimi doświadczeniami.
Powiedzieć, że włos się jeży, to nic nie powiedzieć. Takie traktowanie w gabinecie ginekologicznym to po prostu skandal. I wymaga odpowiedniej reakcji. Nie pozwólmy, by lekarzom uchodziło to płazem. Nie są bezkarni.
Horror w gabinecie ginekologicznym
W ankiecie, którą przeprowadziła Aga Szuścik, ponad połowa respondentek przyznaje, że spotkały się z nieprofesjonalnym traktowaniem ze strony ginekologa. Pod postem kobiety piszą (pisownia oryg. – przyp.red.):
Masz prawa!
"Bezwzględnie zawsze należy Ci się traktowanie z szacunkiem i empatią, niezależnie od tego, czy jesteś pacjentką, pacjentem, ginekolożką czy ginekologiem!" – podkreśla influencerka.
Twoje prawa opisane są w Ustawie o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Pamiętaj, że:
Jak reagować na złe traktowanie lekarza?
Nie bój się odezwać, jeśli lekarz lub personel gabinetu źle cię potraktują. Szuścik radzi m.in.:
I pamiętaj: jeśli ma miejsce przemoc, uciekaj.
Skandaliczne sytuacje możesz zgłaszać do dyrekcji placówki medycznej i Rzecznika Praw Pacjenta.
Jeśli zostaniesz źle potraktowana podczas wizyty u ginekologa, skorzystaj z porad Agi Szuścik i działaj. Jeśli będziemy milczeć, to nigdy się nie zmieni. Zróbmy to dla siebie, naszych przyjaciółek, sióstr, sąsiadek i – być może przede wszystkim – dla naszych córek.