Lęk o zdrowie naszych dzieci jest w każdym z nas, rodziców. Uzbrojeni w wiedzę, świadomość, możemy przygotować się na różne scenariusze. Jak ten, w którym dziecko traci przytomność w wyniku wysokiej gorączki…
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Drgawki gorączkowe u dziecka mogą być niezwykle trudnym doświadczeniem dla obu stron. Zanim jednak opanuje nas lęk, spróbujmy oswoić go wiedzą. Proste drgawki gorączkowe nie powinny spowodować w mózgu naszych dzieci trwałych zmian.
Nie powinny więc zaszkodzić jego dalszemu zdrowemu rozwojowi. Czym są i czy da się ich uniknąć?
Czym właściwie są drgawki gorączkowe?
Gorączka jest swoistą odpowiedzią organizmu na infekcję. Sama w sobie nie powinna budzić naszego rodzicielskiego niepokoju. Jednak, kiedy nasze dzieci doświadczają gorączkowych dreszczy, a nawet drgawek, trudno zachować spokój.
Co powinniśmy wiedzieć, by nie tracić równowagi?
Dreszcze gorączkowe nie są tym samym co drgawki. Te pierwsze obejmują:
Drobne oscylacyjne ruchy.
Rzadko obejmują mięśnie twarzy lub oddechowe.
Nie wiążą się z utratą przytomności.
Są możliwe do "zatrzymania" przez przytrzymanie kończyny (w przeciwieństwie do drgawek).
Natomiast drgawki gorączkowe:
Występują w trakcie infekcji przebiegającej z gorączką powyżej 38 stopni.
Najczęściej u dzieci wieku 6/12 miesięcy – 5 lat.
Przy nieobecności choroby ośrodkowego układu nerwowego ani innych wyraźnie określonych przyczyn drgawek.
Najczęściej pojawiają się w pierwszej dobie gorączki.
Mogą obejmować mięśnie twarzy i oddechowe.
Czas ich trwania jest uzależniony od rodzaju drgawek. Przy prostych mówimy o czasie krótszym niż 15 minut, przy złożonych nawet około 30 minut na jeden napad.
Dziecko dość szybko wraca do stanu pełnej świadomości przy drgawkach prostych. Przy złożonych jego świadomość może być przerywana i nie wracać w pełni nawet między napadami.
Czynnikami zwiększonego ryzyka wystąpienia drgawek gorączkowych są infekcje, uwarunkowania genetyczne, a także niedawno przebyte szczepienia.
Dlaczego drgawki gorączkowe dotyczą głównie małych dzieci?
Mózg dziecka w okresie rozwojowym staje się bardziej podatny na pobudzenie, dlatego taki wyrzut cząsteczek (cytokin, przyp. red.) może powodować zmiany jego aktywności elektrycznej, prowadząc w prostym schemacie do napadów drgawek. To właśnie z tego powodu wysoka gorączka jest głównym źródłem występowania drgawek.
Najważniejsza informacja jest taka, że dzieci doświadczające napadów drgawek gorączkowych powinny być pod opieką neurologa dziecięcego. To on postawi rzetelną diagnozę, określi specyficzny rodzaj drgawek i zaproponuje jedyne słuszne postępowanie lecznicze.