Wszawica to problem, którego boją się wszyscy rodzice dzieci chodzących do przedszkola, a nierzadko także i szkoły. Wszy to pasożyty, które przenoszą się w dużych skupiskach ludzkich bardzo szybko, a ich zwalczanie to żmudna praca. Szczególnie jeśli masz dziecko z gęstymi, długimi włosami. Oto świetne sposoby, jak poradzić sobie z wszami skutecznie - wśród metod wspomagających także naturalne sposoby oraz... prostownica.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Wszy u dziecka mogą pojawić się nawet jeśli dziecko jest zadbane i ma czystą głowę - to mit, że przenoszą je tylko dziecko zaniedbane.
Wszawica to choroba pasożytnicza i najlepiej leczyć ją preparatami z apteki, ale istnieje kilka domowych sposobów, które wspomagają walkę z wszami.
Jeśli twoje dziecko ma wszy przyniesione z przedszkola, wypróbuj gotowanie przedmiotów, mrożenie oraz... prostownicę.
Wszawica to ciągle realny problem, a nawet gorszy niż 20 lat temu
Wszawica to problem, który w przedszkolach (ale także szkołach) wraca co roku jak bumerang. W tym roku jest dramatycznie - według wielu komunikatów okazuje się, że tylu przypadków wszawicy nie było od ponad 20 lat. Lekarze mówią głośno o tym, że najlepszą i najskuteczniejszą metodą zapobiegania wszom u dziecka, jest po prostu regularne i dokładne przeglądanie głów i włosów dzieci.
Dzięki codziennemu oglądaniu skóry głowy, szybko możemy zauważyć, czy dziecko nie ma wszy albo jaj przez nie złożonych. Wszy przedostają się podczas bezpośredniego kontaktu między głowami dzieci, najczęściej przez grzebienie, akcesoria do włosów, ręczniki i czapki. O szybkie przenoszenie się wszawicy w przedszkolu więc nietrudno, bo dzieci – szczególnie małe – nie rozumieją, że muszą zachowywać dystans między sobą, żeby się nie zarazić.
Poza tym wszawica to choroba pasożytnicza, a te się łatwo przenoszą w dużych skupiskach ludzkich. Jeśli już w placówce pojawi się informacja o wszawicy albo podczas przeglądania zauważysz wszy lub ich jaja na skórze głowy dziecka, warto znać metody, dzięki którym pozbędziesz się wszy na dobre (lub do następnego razu...).
Produkty z apteki
Istnieje kilka preparatów, które mają chronić przed wszami. Zazwyczaj można je dostać w aptekach w formie sprayu. Nie zawsze sprawią, że wszy nie przedostaną się na nasze dziecko od innych maluchów w przedszkolu, ale można je zapobiegawczo stosować. Kiedy już wszy się pojawią, należy użyć preparatów, które je zwalczają. Można je dostać w formie żeli, pianek, szamponów, kremów czy sprayów, które stosuje się na skórę głowy i włosy dziecka.
Wszystkie te produkty zawierają środki, które zabijają pasożyty. Następnie trzeba użyć bardzo drobnego metalowego grzebienia (najlepiej kupić specjalny grzebień do wyczesywania wszy) i bardzo dokładnie od samej cebulki włosa, aż do jego końca, czesać włosy dziecka pasmo po paśmie. Dzięki temu wyczeszemy resztki wszy i gnidy (jaja wszy), które przyczepiają się do włosów. Taki grzebień po każdym użyciu należy wyparzyć lub włożyć na 24-48 godzin do zamrażarki.
Grzebienie plastikowe po każdym użyciu do takiego wyczesywania należy wyrzucić do śmieci. Wyczesywanie i mechaniczne się pozbycie wszy i ich jaj z włosów to jedyna skuteczna metoda pozbycia się wszy. Użycie środka przeciw wszom należy powtórzyć po 7-10 dniach. Istnieją jednak triki, które wspomagają ich całkowite pozbycie się.
Jak produkty apteczne pomagają w pozbyciu się wszy?
Produkty apteczne, które zwalczają wszy i działają zapobiegawczo, dzielą się na grupy, zależnie od tego, jaką aktywną substancję szkodzącą pasożytom zawierają. Zarówno szampony, spraye, kremy i wszystkie inne produkty mogą zawierać:
permetrynę, czyli lek chemiczny z pestycydem, uważany za środek owadobójczy, który jest trujący dla wszy. Poraża je i zaburza pracę ich nerwów. Preparaty z tym środkiem są najbardziej popularne, ale można je stosować najczęściej u dzieci powyżej 3. roku życia
dimetikon i cyklometikon (czyli polimery silikonowe) połączone z olejami mineralnymi i naturalnymi – one sprawiają, że wszy i ich jaja się duszą i umierają. Produkty z tymi silikonami można stosować już u dzieci powyżej 6. miesiąca życia, u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Dodatkowo silikony wysuszają gnidy, więc łatwiej je wyczesać z włosów dziecka
pyretrynę – zwany "proszkiem perskim" naturalny pestycyd pozyskiwany ze sproszkowanych koszyczków kwiatowych niektórych złoceni. Substancja to wywiera "efekt uderzeniowy" na nerwy i mięśnie owadów (także wszy i pluskiew), a więc pasożyty z powodu porażenia nerwów i mięśni oddechowych umierają. Nie można jej stosować u niemowląt, kobiet w ciąży i karmiących piersią.
Istnieją również preparaty ziołowe z nalewkami: ostróżeczki, piołunowo-wrotyczowej albo z ziela bertramu, ale te produkty z powodu dużej zawartości alkoholu mogą działać drażniąco na skórę głowy dziecka i nie zaleca się ich używania u maluchów poniżej 7. roku życia.
Przy leczeniu produktami aptecznymi najważniejsze jest przerwanie cyklu życiowego wszy i pozbycie się jaj. Dlatego po użyciu każdego z produktów z którąś z powyższych substancji, najczęściej zaleca się powtórne przeprowadzenie leczenia po kilku dniach. Długość odstępów zależna jest od produktu, należy więc postępować według wytycznych producenta.
Gotowanie pościeli, czapek i akcesoriów do włosów
Temperatura, która zabija wszy i ich jaja to minimum 53,5 stopni. Wszystkie ręczniki, pościele, materiałowe gumki i opaski do włosów, należy wyprać w pralce w temperaturze minimum 60 stopni. Należy to zrobić z przedmiotami należącymi do wszystkich domowników, a nie tylko dziecka, które "przyniosło" wszy z przedszkola i szkoły.
Trik z mrożeniem
Są rzeczy, których nie można wyprać w pralce lub nie można ich prać w wysokich temperaturach, np. niektóre szczotki do włosów, akcesoria czy wełniane czapki. Takie rzeczy należy włożyć do zamrażalnika, bo temperatura poniżej 0 stopni również zabija wszy i gnidy.
Naturalne produkty na wszy
W internecie można znaleźć mnóstwo porad o tym, że wszy można się pozbyć dzięki domowym sposobom. Wśród nich są metody z wcieraniem w skórę głowy i włosy: octu jabłkowego, majonezu, olejków eterycznych (najlepiej z drzewa herbacianego, ego kokosowy, anyżowego, jaśminowego oraz eukaliptusowego).
Można znaleźć również polecenia wcierania i masek na włosy z oleju kokosowego, oliwy albo naparu z liści eukaliptusa. Po każdej takiej wcierce lub masce na włosy i skórę głowy należy – tak jak w przypadku aptecznych produktów – wyczesać włosy i pozbyć się zabitych pasożytów z głowy dziecka. Pamiętajmy jednak, że te sposoby nie będą tak skuteczne jak środki z permetryną,pyretryną, dimetikonem i cyklometikonem, dlatego stosujmy je raczej jako wspomaganie terapii.
Mechaniczne wspomaganie: prostownica
W internecie można znaleźć różne domowe metody wspomagające pozbywanie się wszy z pomocą aptecznych środków. Do takich wspomagających metod należy prostowanie włosów prostownicą, bo zazwyczaj urządzenie ma wyższą temperaturę niż ta minimalna zabijająca wszy i ich jaja. Prostowanie włosów pomoże zabić pasożyty, jeśli dziecko ma naprawdę długie włosy, ale nie pomoże w pozbyciu się ich na skórze głowy. Można więc tę metodę stosować jako wsparcie dla środków chemicznych.