Ból gardła u dziecka. Te sprawdzone domowe sposoby skrócą czas trwania infekcji
Iza Orlicz
21 stycznia 2022, 13:56·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 21 stycznia 2022, 13:56
Dzieci najczęściej opisują ból gardła jako drapanie, swędzenie, pieczenie lub skarżą się, że nie mogą pić czy jeść. Tym objawom może towarzyszyć stan podgorączkowy, złe samopoczucie, pokasływanie. Jak załagodzić stan zapalny gardła u dziecka?
Reklama.
Ból gardła u dziecka wywołują najczęściej wirusy, ale gdy pojawia się wysoka gorączka może to świadczyć o bakteryjnym zakażeniu.
Charakterystyczne objawy to swędzenie, pieczenia gardła, ból przy przełykaniu, katar, ogóle zmęczenie.
Ból gardła u dziecka leczy się objawowo, warto też zastosować domowe sposoby.
Ból gardła to jeden z najczęściej występujących objawów infekcji u dziecka. Trudno go przeoczyć, bo zwykle od razu dzieci skarżą się na charakterystyczne objawy. Jakie? Są to przede wszystkim: drapanie, pieczenie, suchość, kłucie w gardle, mają problemy z przełykaniem, pojawia się chrypka, tracą apetyt. Często bólowi gardła towarzyszy dodatkowo katar, kaszel, ból głowy, ogóle rozbicie i zmęczenie.
Ból gardła u dziecka - przyczyny
Za ból gardła są najczęściej odpowiedzialne wirusy, które nieukształtowany jeszcze układ odpornościowy atakują najczęściej w sezonie jesienno-zimowym i na początku wiosny. To wtedy przypadków zapalenia gardła u dzieci jest najwięcej.
Na początku można zastosować domowe sposoby leczenia, ale gdy infekcja nie mija, do tego pojawia się wysoka gorączka lub coraz bardziej męczący kaszel, koniecznie trzeba skontaktować się z lekarzem.
Zdarza się, że przyczyną bólu gardła u dziecka nie są wirusy, ale bakterie. Bólem gardła o podłożu bakteryjnym objawia się np. angina, w takim przypadku niezbędne jest podanie antybiotyku. Warto też pamiętać, że ból gardła jest jednym z objawów zakażenia koronawirusem, zwłaszcza przy wariancie Omikron.
Domowe sposoby na ból gardła u dziecka
W przypadku wirusowego zapalenie gardła u dziecka lekarz najczęściej stosuje leczenie objawowe. Może przepisać leki o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym czy miejscowo znieczulającym, jak np. tabletki do ssania lub aerozole. Coraz popularniejsze są też specjalne lizaki, które pomagają na ból gardła. Wszystkie te preparaty mają za zadanie zmniejszyć przekrwienie i podrażnienie błony śluzowej gardła, która jest zwykle w czasie infekcji rozpulchniona i zaczerwieniona.
Jednocześnie, by skrócić czas trwania infekcji, możesz wypróbować domowe sposoby. Co warto zastosować?
Syrop czosnkowy. Czosnek ma właściwości przeciwwirusowe i przeciwzapalne. Będziesz potrzebować: 1 główkę dobrego jakościowo czosnku, 5-6 łyżeczek miodu, sok z 1 cytryny, 1 szklankę przegotowanej wody.
Przeciśnij czosnek przez wyciskarkę, przełóż do słoika. Dodaj miód, sok z cytryny i wodę. Wszystko starannie wymieszaj, odstaw w ciemne i chłodne miejsce przynajmniej na jeden dzień. Potem przecedź, odlej do nowego naczynia (może być mały słoiczek), trzymaj w lodówce (maksymalnie 2 tygodnie). Syrop z czosnku podawaj dziecku 1-2 łyżeczki dziennie.
Miód z mlekiem lub herbatą.Miód ma właściwości przeciwwirusowe i przeciwbólowe. Najlepszy przy infekcjach jest miód lipowy, spadziowo-lipowy lub akacjowy. 1 łyżeczkę miodu dodaj do letniej herbaty lub mleka – szybko złagodzi ból gardła.
Płukanki z szałwii lub tymianku. W przypadku starszego dziecka możesz przygotować płukanki do płukania gardła. Pół łyżeczki ziela zalej 1 szklanką wrzącej wody, zaparzaj pod przykryciem ok. 15 min. Gdy całkowicie przestygnie, dziecko może płukać gardło 1-2 razy dziennie.