Dieta zupowa, czyli souping, brzmi fantastycznie – jest początek roku, wiele z nas postanawia zrzucić kilka kilogramów i jeść lżej. Na dodatek mamy zimę – zupy są na tę porę roku idealne, bo sycą i rozgrzewają. Oto jak przejść na dietę zupową, żeby schudnąć zdrowo i bez efektu jo-jo około 6 kg na miesiąc.
Początek roku to moment, kiedy wiele z nas stawia na lżejsze jedzenie i chce zrzucić kilka kilogramów.
Jedzenie zup zimą jest zdrowe - dostarczają nam wielu witamin i składników odżywczych, a dodatkowo rozgrzewają.
Na diecie zupowej możesz jeść 5-6 posiłków i wszystkimi może być jakaś zupa. Można też dietę stosować połowicznie - zupy jeść tylko na 2-3 posiłki.
Soup diet, czyli dieta zupowa to pomysł pewnej brazylijskiej prezenterki i modelki, Adriane Galisteu, która w spektakularny sposób schudła stosując tę dietę.
Kobieta przyznaje, że dzięki niej możliwe jest zdrowe schudnięcie nawet 2-3 kilogramy tygodniowo, przy stałym przyjmowaniu wszystkich potrzebnych składników odżywczych, których nasz organizm po prostu potrzebuje.
W Polsce propagatorką diety zupowej jest Monika Honory - holistyczny ekspert ds. żywienia, która przez 35 lat cierpiała na otyłość. Dzięki zupowej diecie, kobieta schudła aż 40 kg (z 104 kg na 64 kg).
Obecnie zajmuje się propagowaniem diety zupowej i stworzyła własny program odchudzający Program Przemian, który opiera się na posiłkach półpłynnych, gotowanych, czyli zupach właśnie. Ma oddane grono swoich fanek, które dzięki jej dietom i wsparciu chudną spektakularnie bez efektu jo-jo.
Zdrowa zupa rozgrzeje i pomoże schudnąć
Gdy gotujesz zupę, możesz dodać do niej mimochodem więcej zdrowych składników, więc jeszcze więcej m.in. witamin, co czyni je naprawdę zdrowymi.
Zupy warzywne mają także dużo błonnika pochodzącego z warzyw, więc podkręcają metabolizm. Podobnie na przemianę materii działa to, że danie jest gorące – metabolizm przyspiesza, by móc szybciej rozłożyć składniki z ciepłego dania i zamienić je w energię.
Zupy są nie tylko zdrowe, ale mogą odchudzać i być pożywne. Należy tylko trzymać się pewnych reguł. Dietę zupową można bez przerw stosować przez około 5 dni, tak jak w przypadku detoksu sokowego.
1. Zupą można zastąpić każdy posiłek
Przygotowanie zup jest stosunkowo tanie i szybkie, a dodatkowo można nią zastąpić kolację, a nawet śniadanie.
Taki posiłek dostarczy ci niezbędnych składników, nie będziesz głodować, bo danie jest lekkie, nawadnia i jest pełnowartościowym zbilansowanym posiłkiem. Wywar z warzyw może być podstawą do kilku różnych posiłków – zróżnicujesz zupy za pomocą dodatków: zbóż, chudego mięsa, ryb czy kasz.
Dieta zupowa oparta na bulionach sprawi też, że lepiej będzie wyglądała skóra i włosy – organizmowi będzie dostarczona odpowiednia ilość błonnika i będzie dobrze nawodniony.
2. Dużo porcji, mało kalorii
Zupa ma małą kaloryczność (ok. 150 kcal w 250 ml), można z niej więc jeść ok. 6 posiłków, a i tak będzie do organizmu dostarczane mało kalorii. Porcja zupy syci i rozgrzewa, ma mało kalorii, więc nawet przy 5-6 posiłkach w organizmie będzie zachodził deficyt kaloryczny, który często jest niezbędny do zgubienia kilku kilogramów.
Można też dietę zupową stosować w niepełnym wymiarze posiłków, np. jeść zupę tylko na obiad i kolację, a 3 posiłki jeść w formie stałej – wtedy dietę zupową można stosować bez ograniczeń czasowych.
3. Na jednym wywarze zrób kilka zup
Na warzywnym bulionie zrobisz zarówno pomidorową, ogórkową, kapuścianą (najbardziej popularną w soupingu), jak i zupę jarzynową z mieszanki wielu warzyw.
Nie dodawaj do zup białego makaronu i ryżu – jeśli nie wyobrażasz sobie bez nich zupy, zasap je pełnoziarnistymi odpowiednikami. Zamiast takich "pustych zapychaczy", dodaj do bulionu jogurt, pestki i kiełki albo siemię lniane. Możesz dodać też chili albo imbir, które podkręcą dodatkowo metabolizm.
Posiłki w diecie zupowej powinny był płynne, z kawałkami warzyw – ta dieta zakłada, że nie spożywamy zup w formie kremu. Jeśli zdecydujesz się na dłuższe stosowanie diety zupowej niż kilka dni, skonsultuj decyzję z dietetykiem, który pomoże ci skomponować przepisy na zupy tak, by nie tracić składników odżywczych i witamin.