
Reklama.
Konsultant mazowiecka w dziedzinie diabetologii opowiedziała także, jaką rolę w aktywowaniu u dzieci cukrzycy pełnią wirusy. – Od pewnego czasu już wiadomo, że wirusy mogą być aktywatorami cukrzycy. Mogą sprawić, że proces autoagresji się rozpocznie, przyspieszy proces niszczenia komórek beta, a tym samym moment, kiedy pojawi się pełnoobjawowa cukrzyca – dodała.
Jak powstaje cukrzyca?
Jak tłumaczy Agnieszka Szypowska, żeby u dzieci wystąpiła cukrzyca, muszą mieć one skłonności genetyczne do chorób z autoagresji. Komórki układu odpornościowego przy odpowiednich czynnikach środowiskowych mogą więc aktywować się i "zwalczać" siebie nawzajem, co prowadzi do różnego rodzaju chorób autoimmunologicznych.W przypadku cukrzycy typu 1 wirusy mogą sprowokować organizm do niszczenia komórek odpowiedzialnych za produkcję insuliny. Układ immunologiczny zacznie je interpretować jako zagrożenie. – Rozpoznaje te komórki jako coś obcego i zaczyna je niszczyć – mówi Agnieszka Szypowska.
Objawy cukrzycy u dzieci
Wśród najbardziej charakterystycznych objawów cukrzycy u dzieci jest częste oddawanie moczu i zwiększone pragnienie. Diagnostyka choroby polega m.in. na zbadaniu przeciwciał charakterystycznych dla cukrzycy typu 1.Może cię zainteresować: "Wydawał się niemal przezroczysty". Mama 6-latka o chorobie, która coraz częściej atakuje dzieci