Sprawdzony sposób na bezsenność. Przygotowanie tego naparu jest banalnie proste
Iza Orlicz
04 listopada 2021, 11:45·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 04 listopada 2021, 11:45
Mirt cytrynowy cieszy się rosnącą popularnością, choć nie jest to nasza rodzima roślina. Pochodzi z Australii, ale dzięki swojemu oryginalnemu aromatowi i prozdrowotnym właściwościom sięgamy po niego coraz chętniej. Przede wszystkim wpływa pozytywnie na sen, ale to tylko jedna z licznych jego zalet.
Reklama.
Mirt cytrynowy znany jest ze swoich prozdrowotnych właściwości: działa przeciwwirusowo, antybakteryjnie i antyseptycznie.
Wpływa też korzystnie na sen, bo wycisza, uspokaja, niweluje skutki nadmiernego stresu.
Z mirtu cytrynowego możesz przygotować napar lub zastosować olejek.
Mirt cytrynowy dzięki zawartym w nim składnikom – przede wszystkim związkowi organicznemu o nazwie cytral - wykazuje działanie przeciwwirusowe, antybakteryjne i antyseptyczne.
Mirt cytrynowy - właściwości
Z powodzeniem można go stosować, gdy tylko czujemy, że "łapie” nas infekcja – zioło nie tylko zwalcza wirusy, dzięki czemu łagodzi ból gardła, zmniejsza uczucie zatkania nosa i kaszel, bo wpływa korzystnie na układ oddechowy. Dzięki zawartym w nim witaminom i minerałom (E, A, magnez, cynk, wapń) podnosi też ogólną odporność organizmu.
Mirt cytrynowy znany jest jednak przede wszystkim ze swojego wpływu na układ nerwowy. To właśnie dzięki cytralowi, który wykazuje też właściwości relaksujące, odprężające i wyciszające. Regularnie stosowany łagodzi stres, uspokaja i pomaga w zasypianiu.
Na wieczór warto przygotować napar z mirtu cytrynowego lub zastosować olejek, który wytwarza się z liści rośliny. Wtedy kilka kropli dodaj do kąpieli lub kominka do aromaterapii lub skrop nim bawełnianą chusteczkę i od czasu do czasu przykładaj ją do nosa.
Mirt cytrynowy wspomaga też leczenie różnego rodzaju problemów skórnych, m.in.: wyprysków, grzybicy, opryszczki, trądziku. Wtedy naparem z zioła nasącz kosmetyczny wacik i przykładaj do zmienionej chorobowo skóry.
Mirt cytrynowy - napar
Jak przygotować napar z mirtu cytrynowego? 2 łyżeczki suszu zalej szklanką gorącej wody, zaparzaj pod przykryciem ok. 10 min. Możesz taki napar pić 2-3 razy dziennie. Suszu z mirtu cytrynowego możesz też dodać do ulubionej herbaty.
Pamiętaj, że ma on mocno cytrynowy posmak, więc musisz wypróbować, jaka ilość będzie dla ciebie odpowiednia. Możesz też zioło stosować jako przyprawę. Świetnie zastąpi wszelkiego rodzaju cytrusy (cytrynę, trawę cytrynową, kolendrę), ale wystarczy naprawdę odrobina, by nadać potrawie charakterystyczny smak. Można dodawać ją do ryb, sosów, koktajlów, ale też słodkich dań, np. ciast.
Mirt cytrynowy można bez problemu kupić w sklepach zielarskich (stacjonarnych lub online). Susz kosztuje ok. 15-18 zł (za 50 g), natomiast olejek ok. 30 zł (za 10 ml).